Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Použití levandule při generalizované úzkostné poruše
V dvojitě zaslepené studii levandulový olej účinkoval stejně dobře jako lék podobný váliu (Ativan), pomohl od přetrvávajících úzkostí. Máme však obavy, že by mohl mít estrogenní účinky.
Levandulový olej, destilovaný z květů levandule, se nejčastěji užívá v aromaterapii a při masážích. Navzdory jeho popularitě vědecky podložené pokusy teprve nedávno zkoumaly jeho biologickou aktivitu.
Byly provedeny malé studie naznačující užitek z využití levandule při masážích, ale možná účinkuje masáž samotná, a ne levandule. Byla provedena studie na pacientech na jednotce intenzivní péče, která porovnávala účinky masáže s olejem bez vůně s masáží levandulovým olejem. Ačkoliv pacienti masírovaní levandulovým olejem tvrdili, že se cítili méně nervózní a lépe naladění, nebyly zjištěny žádné objektivní rozdíly v krevním tlaku, dýchání a tepové frekvenci. Upřímně, levandule třeba jen svou vůní překrývala ošklivý pach nemocnice.
Následné studie, používající citlivější testy, ale našly fyziologické změny. Víme například, že vůně levandule mění vzory mozkových vln, ale jaký to má vliv? Je zřejmé, že se lidé cítí lépe; lépe, rychleji a přesněji řeší matematické úlohy, zatímco se zdá se, že třeba vůně rozmarýnu umožňuje lidem jen, aby rychleji počítali – ne ale nezbytně s velkou přesností. Co když budete jíst květy levandule, nebo, jako v tomto případě, užívat kapsle levandulového oleje, takže byste mohli provést dvojitě zaslepenou studii pro srovnání účinku levandule s léky jako valium, lorazepam, známý jako Ativan, na generalizovanou úzkostnou poruchu?
Generalizovaná a přetrvávající úzkost je častým problémem a léčí se benzodiazepiny, „BZD“ nebo tlumicími léky, jako je valium. Naneštěstí u vás tyto látky nejenže vyvolají pocit, jako když máte kocovinu, ale mají vysoký potenciál pro zneužívání a závislost na lécích. Vědci se tedy rozhodli vyzkoušet levanduli. Lék Ativan určitě zmírňuje úzkost… ale to umí levandule také. Nakonec nebylo možné určit, která substance to byla! Ve skutečnosti u těch, kteří reagovali na obojí, se zdálo, že levandule vlastně funguje lépe. Vzhledem k tomu, že levandulový olej nemá potenciál ke zneužití jako léky a nemá vedlejší účinky podobné kocovině, se zdá, že je to efektivní a velmi dobře snášená alternativa benzodiazepinových léků na zmírnění generalizované úzkosti. Nicméně jedna varovná poznámka.
V časopise New England Journal of Medicine byla zveřejněna série případů prepubertální gynekomastie spojených s užíváním levandule. Zprávy o mladých chlapcích vystavených levanduli obsažené v pleťových vodách mýdlech, gelech na vlasy a šamponech, kterým začala růst prsa. Tyto příznaky ale zmizely poté, co bylo užívání těchto produktů zastaveno, což naznačuje, že levandulový olej může vytvářet aktivitu narušující hormony. A skutečně, když se na buňky lidského karcinomu prsu, pozitivní na estrogenní receptory, nakapala levandule, ukázalo se, že má estrogenní účinky a způsobuje pokles aktivity mužských hormonů. Byť není známo, zda se v těle objevují podobné reakce, když se užívají květy levandule nebo levandulový olej.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- H. Woelk, S. Schläfke. A multi-center, double-blind, randomised study of the Lavender oil preparation Silexan in comparison to Lorazepam for generalized anxiety disorder. Phytomedicine 2010 17(2):94 - 99
- C. Dunn, J. Sleep, D. Collett. Sensing an improvement: An experimental study to evaluate the use of aromatherapy, massage and periods of rest in an intensive care unit. J Adv Nurs 1995 21(1):34 - 40
- M. A. Diego, N. A. Jones, T. Field, M. Hernandez-Reif, S. Schanberg, C. Kuhn, V. McAdam, R. Galamaga, M. Galamaga. Aromatherapy positively affects mood, EEG patterns of alertness and math computations. Int. J. Neurosci. 1998 96(3 - 4):217 - 224
- D. Henley, N. Lipson. Prepubertal gynecomastia linked to lavender and tea tree oils. N. Engl. J. Med. 2007 356(5):479-485
- W. Sayorwan, V. Siripornpanich, T. Piriyapunyaporn, T. Hongratanaworakit, N. Kotchabhakdi, N. Ruangrungsi. The effects of lavender oil inhalation on emotional states, autonomic nervous system and brain electrical activity. J Med Assoc Thai 2012 95(4):598-606.
- A. Di Sotto, G. Mazzanti, F. Carbone, P. Hrelia, F. Maffei. Genotoxicity of lavender oil, linalyl acetate, and linalool on human lymphocytes in vitro. Environ Mol Mutagen 2011 52(1):69-71.
Image thanks to Off2riorob via Wikimedia