Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba bolestivé menstruace stravou
Ženy trpící bolestivou menstruací mohou po přechodu na rostlinnou stravu pocítit výraznou úlevu – sníženou intenzitu i délku trvání menstruačních bolestí.
Dysmenorea je lékařský termín pro menstruaci provázenou bolestmi a křečemi. Postihuje téměř polovinu menstruujících žen. Přestože má značný vliv na kvalitu života a duševní pohodu, jen málo žen se začne poohlížet po nějaké léčbě, protože si myslí, že jim nic nepomůže.
Nějaké možnosti léčby však známe. Moderní medicína přichází na scénu. Máme tu chirurgické zákroky, jako je neurotomie, což je chirurgické odstranění nebo zneškodnění nervu vedoucího k děloze. Lékaři také mohou odstranit celou dělohu. Pak také existuje řada hormonálních přípravků, třeba v podobě pilulek a injekcí, které mohou potlačit celý menstruační cyklus.
Vzhledem k tomu, že bolest je způsobena zánětem, jsou nejčastěji užívány protizánětlivé léky, mezi které spadá třeba ibuprofen. Ty uleví od bolestí asi dvěma třetinám žen. Tyto léky jsou účinné, ale ženy, které je používají, si musejí být vědomy významného rizika nežádoucích vedlejších účinků.
Existuje také několik druhů léčby, které nezahrnují ani léky, ani chirurgii. Příkladem je akupunktura. Jenže důkazy o účinnosti těchto druhů léčby jsou slabé.
Jeden z nejnovějších pokroků v léčbě bolestivé menstruace je použití jednorázové vysoké dávky vitamínu D. Randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie. Placebo nezměnilo nic. Většině žen bylo dokonce hůře. Ovšem ženy, které dostaly vitamín D, se cítily lépe.
Počkejte chvíli! Pokud je to bolest způsobená zánětem, co takhle u žen vyzkoušet protizánětlivou stravu? Celkem 33 žen trpících bolestivou menstruací bylo převedeno na veganskou stravu po dobu dvou menstruačních cyklů. Ženy zaznamenaly významné zkrácení trvání bolesti během menstruace. Z původních čtyř měli bolesti jen tři dny. Síla bolesti se taktéž významně snížila. Došlo také ke zlepšení příznaků premenstruačního syndromu (PMS), například nadýmání.
Jednalo se o zkříženou studii, po dvou měsících na veganské stravě se tedy ženy měly vrátit ke své původní stravě. Tak se mělo zjistit, jestli se bolest vrátí. Jenže ženy se cítily o tolik lépe, že když je výzkumníci požádali, aby se vrátily ke své běžné stravě, ať mohou vyhodnotit před a po, některé z nich řekly: „Ani náhodou!“ Odmítaly se podrobit pokynům, i když jim to nařizoval protokol studie.
Doktoři si často povýšenecky myslí, že pacienti zkrátka nebudou dodržovat předepsanou léčebnou dietu. Když se však žen během studie dotazovali, tak zjistili, že nejen mají méně křečí, ale také hubnou. Zaznamenaly taktéž zvýšené množství energie, lepší trávení a lepší spánek.
Na tomto se ukázalo, že nemusíte být nutně součástí studií, jako dělal dr. Ornish nebo dr. Esselstyn, tedy prakticky člověkem, kterému hrozí po infarktu smrt, a přesto se můžete rozhodnout dodržovat rostlinnou stravu. Tato strava je lidmi dobře přijímána dokonce i při testování možné léčby méně závažných zdravotních potíží.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P. M. Latthe, M. L. Proctor, C. M. Farquhar, N. Johnson, K. S. Khan. Surgical interruption of pelvic nerve pathways in dysmenorrhea: A systematic review of effectiveness. Acta Obstet Gynecol Scand. 2007 86(1):4 - 15
- K. S. Khan, R. Champaneria, P. M. Latthe. How effective are non-drug, non-surgical treatments for primary dysmenorrhoea? BMJ 2012 344:e3011
- N. D. Barnard, A. R. Scialli, D. Hurlock, P. Bertron. Diet and sex-hormone binding globulin, dysmenorrhea, and premenstrual symptoms. Obstet Gynecol 2000 95(2):245 - 250
- J. Marjoribanks, M. Proctor, C. Farquhar, U. S. Sangkomkamhang, R. S Derks. Nonsteroidal anti-inflammatory drugs for primary Dysmenorrhoea (Review). The Cochrane Library 2009 4:1 - 139
- N. D. Barnard, A. R. Scialli, P. Bertron, D. Hurlock, K. Edmonds. Acceptability of a Therapeutic Low-Fat, Vegan Diet in Premenopausal Women. JNE 2000 32(NA):314 - 319
- M. Proctor, C. Farquhar. Diagnosis and management of dysmenorrhoea. BMJ 2006 332(7550):1134 - 1138
- A. Lasco, A. Catalano, S. Benvenga. Improvement of primary dysmenorrhea caused by a single oral dose of vitamin D: Results of a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Arch. Intern. Med. 2012 172(4):366 - 367
Thanks to Ellen Reid, Maxim Fetissenko, PhD, and Laurie-Marie Pisciotta for their Keynote help.