Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přežití rakoviny prostaty: poměr Ž / R
Zmenšení poměru živočišných k rostlinným bílkovinám v mužské stravě může zpomalit progresi rakoviny prostaty.
Nyní je tomu osm let od vydání slavné Ornishovy studie, která ukázala, že 12 měsíců na přísně rostlinné stravě dokázalo zastavit rozvoj rakoviny prostaty.
Počkat. Jak se jim podařilo přimět skupinu starších mužů, aby se celý rok stravovali vegansky? Doručovali jim předem připravené pokrmy až do domu, neboť předpokládali, že muži jsou tak líní, že jednoduše snědí všechno, co se před ně položí.
Ale co v reálném světě? Vzhledem k tomu, že většinu mužů s rakovinou nedonutíte ani k tomu, aby snědli mizerných pět porcí ovoce a zeleniny denně, vědci se rozhodli pouze změnit jejich poměr Ž k R, tedy poměr živočišných a rostlinných bílkovin, a skutečně se jim podařilo snížit tento poměr alespoň na polovinu, z asi 2 ku 1 živočišný/rostlinný protein na něco, co se blížilo zpola k veganství, 1 ku 1.
Jak si vedli? Zdá se, že se jejich rakovina zpomalila. „Průměrná doba zdvojení PSA (odhad rychlosti, jakým se velikost nádoru může zdvojnásobit) se v té částečně veganské skupině zpomalila z 21 měsíců na 58 měsíců. Takže rakovina stále rostla, ale zdálo se, že pomocí stravy založené z velké části na rostlinných potravinách bylo možné zvětšování nádoru zpomalit. Co však vyšlo dr. Ornishovi, to byl očividný zvrat v růstu rakoviny, PSA nejenomže nerostl pomaleji, dokonce se snižoval, což by mohlo být známkou zmenšování nádoru. Takže ideální poměr Ž k R může být blíže nule.
Pokud je bez šance z dědy udělat vegana a dostaneme se maximálně na půl cesty, co může být nejhorší Ž a nejlepší R? Vejce a drůbež jsou zřejmě nejhorší, vejce zdvojnásobila a drůbež zvýšila na čtyřnásobek riziko progrese rakoviny, jak ukázala tato harvardská studie. Dvakrát vyšší riziko při konzumaci méně než jednoho vejce denně, čtyřnásobné riziko při konzumaci méně než jediné porce kuřete nebo krůty.
A pokud byste mohli do svého jídelníčku přidat pouze jedinou věc, byla by to košťálová zelenina. Méně než jedna porce denně brokolice nebo růžičkové kapusty, zelí, květáku či kapusty může snížit o více než polovinu riziko progrese rakoviny, definované jako návrat rakoviny, šíření do kosti nebo smrt.
Tento poměr živočišných a rostlinných proteinů by mohl být užitečný i pro prevenci rakoviny. Například v největší studii, která kdy byla provedena, týkající se stravy a rakoviny močového měchýře, pouze 3% zvýšení spotřeby živočišných bílkovin bylo spojeno s 15% nárůstem rizika rakoviny močového měchýře, zatímco 2% zvýšení příjmu rostlinných bílkovin bylo spojeno s poklesem rizika o 33 %. Dokonce i drobné změny v naší stravě mohou mít významné účinky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J. Carmody, B. Olendzki, G. Reed, V. Andersen, P. Rosenzweig. A dietary intervention for recurrent prostate cancer after definitive primary treatment: Results of a randomized pilot trial. Urology 2008 72(6):1324 - 1328.
- N. E. Allen, P. N. Appleby, T. J. Key, H. B. Bueno-de-Mesquita, M. M. Ros, L. A. L. M. Kiemeney, A. Tjonneland, N. Roswall, K. Overvad, S. Weikert, H. Boeing, J. Chang-Claude, B. Teucher, S. Panico, C. Sacerdote, R. Tumino, D. Palli, S. Sieri, P. Peeters, J. R. Quirós, P. Jakszyn, E. Molina-Montes, M.-D. Chirlaque, E. Ardanaz, M. Dorronsoro, K.-T. Khaw, N. Wareham, B. Ljungberg, G. Hallmans, R. Ehrnström, U. Ericson, I. T. Gram, C. L. Parr, A. Trichopoulou, T. Karapetyan, V. Dilis, F. Clavel-Chapelon, M.-C. Boutron-Ruault, G. Fagherrazzi, I. Romieu, M. J. Gunter, E. Riboli. Macronutrient intake and risk of urothelial cell carcinoma in the European prospective investigation into cancer and nutrition. Int. J. Cancer 2013 132(3):635 - 644
- E. L. Richman, P. R. Carroll, J. M. Chan. Vegetable and fruit intake after diagnosis and risk of prostate cancer progression. Int. J. Cancer 2012 131(1):201 - 210.
- D. Ornish, G. Weidner, W. R. Fair, R. Marlin, E. B. Pettengill, C. J. Raisin, S. Dunn-Emke, L. Crutchfield, F. N. Jacobs, R. J. Barnard, W. J. Aronson, P. McCormac, D. J. McKnight, J. D. Fein, A. M. Dnistrian, J. Weinstein, T. H. Ngo, N. R. Mendell, P. R. Carroll. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J. Urol. 2005 174(3):1065-1069; discussion 1069-1070.
- J. F. Carmody, B. C. Olendzki, P. A. Merriam, Q. Liu, Y. Qiao, Y. Ma. A novel measure of dietary change in a prostate cancer dietary program incorporating mindfulness training. J Acad Nutr Diet 2012 112(11):1822 - 1827.
Images thanks to ccPixs.com, Mike Saechang, and Farmanac via flickr. Thanks to Ellen Reid for her keynote help.