Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Tasemnice vepřová a chronické bolesti hlavy
Chronické bolesti hlavy, například migrény nebo pocit tlaku v hlavě mohou být známkou přítomnosti vepřové tasemnice v mozku.
Neurocysticerkóza je infekce centrálního nervového systému, která je vyvolána larvami tasemnice vepřové. Malé larvy napadající mozek jsou důvodem narůstajícího počtu infekcí ve Spojených státech. Tato infekce je pak celosvětově hlavní příčinou získané epilepsie. Jedná se o nejčastější parazitní onemocnění lidského mozku, které se dříve vyskytovalo pouze v rozvojových zemích, samozřejmě s výjimkou muslimských zemí. Vše se změnilo před třiceti lety a nyní se toto onemocnění stále častěji vyskytuje v celé Severní Americe.
Kromě epileptických záchvatů mohou být parazité příčinou mozkových nádorů, aneuryzmat či psychiatrických projevů, jako je například deprese. Kdo by také nebyl v depresi, když má v mozku červy? Tasemnice může rovněž být příčinou demence, ale dobrou zprávou je, že použitím vhodných léčiv je možné tento stav zvrátit. Operační zákrok, tedy chirurgické odstranění larev z mozku, je nutné jen zřídkakdy. Jakmile se však larvy dostanou do oční bulvy, jejich odstranění je naprosto nezbytné, ať už jsou živé nebo ne.
O tasemnici vepřové jsem mluvil již dříve, ale nyní máme i nové informace, například, že infekce může způsobovat chronické bolesti hlavy; buď migrény, nebo tzv. tenzní bolesti hlavy, a to i když jsou larvy těchto parazitů již uhynulé. Zřejmě se totiž stane, že se naše tělo snaží zbavit kalcifikovaných mrtvých červů, zbytky jejich těl se pak dostávají našeho mozku a způsobují zánět, který může přispívat ke vzniku bolestí hlavy.
Toto onemocnění je stále celkem vzácné, a dokonce, i když žijete v endemické oblasti, můžete eliminovat nákazu především tím, že vepřové maso důkladně uvaříte. Co to ale přesně znamená? Tasemnice se nachází v některých částech těl prasat více než v jiných. Pro eliminaci parazita je třeba nechat maso zmrznout doslova „na kost“ a bez ohledu na to, jak moc jsou svaly infikovány, musíte nechat drobně nakrájené maso po dobu jednoho měsíce uskladněné na mrazáku a poté ho vařit více než 2 hodiny. Pak získáte dobře upravenou vepřovou kotletu.
Časopis New England Journal of Medicine nedávno zmiňoval případ nějakého chlapíka, který musel mít tisíce larev tasemnice. Doslova mu prolézaly skrze svaly, ostatně vidíte je v podobě těchto bílých proužků. Každý proužek je vlastně mladá larva. To je důvod, proč se můžete nakazit vepřovým masem: protože se tasemnice dostává do svalů. Možná teď i kanibalové budou chtít vařit maso alespoň dvě hodiny.
Nicméně ne všichni parazité musí být nutně spojováni s masem. Zdravý, byť trochu úzkostný lékař ve věku 32 let navštívil kliniku pro rodinnou medicínu, kam donesl vzorek podezřelých parazitů ze své stolice, který ten den odebral. A tady je máme. Každý z nich je dlouhý asi 2,5 cm. Tento člověk předtím cestoval po Indii, v noci si dal čínské jídlo, a kdo ví, co v něm bylo. Co když se nakazil larvami měchožila? Vzorek byl poslán do mikrobiologické laboratoře k analýze. Později toho dne mikrobiolog ve vzorku stolice identifikoval Vigna radiata, dříve označované jako Phaseolus aureus, v běžném jazyce takzvané klíčky fazole mungo. Byly to klíčky fazolí!
„Pacient byl zavolán a poté opatrně, ale nekompromisně, informován o své diagnóze.“ „Vzhledem k povaze identifikovaného exempláře byly pacientovi předloženy informace ohleduplným způsobem, aby nedošlo k urážce pacienta s ohledem na citlivost případu.“
Ostatním lékařům tedy lze doporučit následující: „Jak komický se nám někdy případ může zdát, pokuste se nesmát!“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J. Ramirez-Bermudez, J. Higuera, A. L. Sosa, E. Lopez-Meza, M. Lopez-Gomez, T. Corona. Is dementia reversible in patients with neurocysticercosis? J. Neurol. Neurosurg. Psychiatr. 2005 76(8):1164 - 1166.
- C. Croker, M. Redelings, R. Reporter, F. Sorvillo, L. Mascola, P. Wilkins. The impact of neurocysticercosis in california: A review of hospitalized cases. PLoS Negl Trop Dis 2012 6(1):e1480.
- M. T. Wallin, E. J. Pretell, J. A. Bustos, M. Caballero, M. Alfaro, R. Kane, J. Wilken, C. Sullivan, T. Fratto, H. H. Garcia. Cognitive changes and quality of life in neurocysticercosis: A longitudinal study. PLoS Negl Trop Dis. 2012 6(1):e1493.
- J. M. Marquez-Romero, J. M. Santana-López, D. A. Espinoza-López, F. Zerme~no. Conservative treatment of a ruptured inflammatory infectious aneurysm caused by neurocysticercosis. Clin Neurol Neurosurg. 2012 114(6):810 - 811.
- S. Agapejev, J. L. Parra-Marinello, R. Bazan, A. K. Ueda, M. A. Zanini. Aneurysm and neurocysticercosis: Casual or causal relationship? Case report and review of the literature. Case Report Med. 2011 2011:782496.
- J. Sotelo. Clinical manifestations, diagnosis, and treatment of neurocysticercosis. Curr Neurol Neurosci Rep 2011 11(6):529 - 535.
- O. H. Del Brutto, V. J. Del Brutto. Calcified neurocysticercosis among patients with primary headache. Cephalalgia 2012 32(3):250 - 254.
- F.-H. Leung, W. Watson. The parasite that wasn't: A case of mistaken identity. Can Fam Physician 2011 57(10):1145 - 1147.
- O. V. Forlenza, A. H. Filho, J. P. Nobrega, L. dos Ramos Machado, N. G. de Barros, C. H. de Camargo, M. F. da Silva. Psychiatric manifestations of neurocysticercosis: A study of 38 patients from a neurology clinic in Brazil. J. Neurol. Neurosurg. Psychiatr. 1997 62(6):612 - 616.
- E. Gardner, M. Chang, P. Mancuso, S. E. Chaney. Neurocysticercosis in pregnancy: Not just another headache. Nurs Womens Health 2012 16(2):118 - 124.
- S. Agapejev. Neurocysticercosis: The enigmatic disease. Cent Nerv Syst Agents Med Chem. 2011 11(4):261 - 284.
- J. Sotelo, N. Rosas, G. Palencia. Freezing of infested pork muscle kills cysticerci. JAMA 1986 256(7):893 - 894.
- O. H. Del Brutto, M. Dolezal, P. R. Castillo, H. H. García. Neurocysticercosis and oncogenesis. Arch. Med. Res. 2000 31(2):151 - 155.
- M. M. Bianchin, A. Dal Pizzol, L. S. Cabral, K. C. Martin, C. R. de Mello Rieder, D. C. de Andrade, C. L. Rodrigues, L. H. M. Castro, L. R. Machado, P. Caramelli. Cognitive impairment and dementia in neurocysticercosis: A cross-sectional controlled study. Neurology 2010 75(11):1288-1295.
- O. H. Del Brutto. A review of cases of human cysticercosis in Canada. Can J Neurol Sci. 2012 39(3):319-322.
- I. R. da Silva Ferreira, S. P. Magalhaes. Images in clinical medicine. Cysticercosis. N. Engl. J. Med. 2011 365(21):e41.
- F. Gomez-Pinilla, T. T. J. Nguyen. Natural mood foods: The actions of polyphenols against psychiatric and cognitive disorders. Nutr Neurosci. 2012 15(3):127–133.
Images thank to Roberto J. Galindo via Wikimedia. Thanks to Ellen Reid and Shane Barrett for their Keynote help.