Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Fosfátová aditiva v kuřecím mase
Fosfátové konzervanty injekčně vpravované do drůbežího masa jsou více než jen toxinem pro cévy. Zřejmě také výrazně zvyšují růst Campylobakteru, bakterie mající na svědomí otravy potravinami.
Většina budoucích lékařů a zdravotníků, když byli dotazováni, nebyla dostatečně informována – ve skutečnosti dvě třetiny neměly žádný názor – ohledně rizik spojených s dlouhodobým vysokým příjmem fosfátů v potravě. A i kdyby věděli, že je to problém, nevěděli by, do kterých potravin se fosfáty přidávají. 99 % vědělo, že se do sycených nápojů přidává cukr, ale pouze 7 % vědělo, že se do nich přidávají i fosfáty. Vsadím se, že ještě méně by vědělo, že se také injekčně vstřikují do většiny baleného masa.
Ačkoli tato praxe zůstává v Evropě zakázána, díky rozhodnutí z roku 1982 je ve Spojených státech povoleno vstřikovat do masa a drůbeže 11 různých fosfátových solí. A to i přesto, že je fosfát považován za arteriální toxin, který způsobuje během pouhých dvou hodin od konzumace tuhnutí našich tepen a dělá tak drůbež v současnosti nejen nebezpečnější z hlediska srdečních chorob, ale může také způsobit, že je drůbež nebezpečnější i z hlediska bezpečnosti potravin.
Jaké jsou účinky fosfátových aditiv na přežití naší bakteriální příčiny úmrtí č. 1, otravy kampylobakteriemi obsaženými v kuřecích výpotcích? Kuřecí výpotek je totéž co voda z drůbeže, je to takový kuřecí „džus“, tedy tekutina, která vytéká z jatečně zpracovaných těl drůbeže. Často se zjistí, že je kontaminovaná značným počtem bakterií Campylobacter. Skládá se z vody, krve, tuků a dalších složek, které jsou do drůbeže přidány během zpracování.
Pokud do kuřat injekčně nevpravíte fosfát, v extrudátech, které vytečou do obalu, může být asi 100 bakterií Campylobacter (toto je logaritmická stupnice). Když přidáte nějaký ten fosfát, jste už na 100 milionech bakterií, tedy milionkrát více.
Přidání fosfátů do kuřecího masa má potenciál zvýšit přežití bakterií Camopylobacter 100krát nebo i vícekrát. Bylo zjištěno, že množství bakterií Campylobacter, které může způsobit infekci, je velmi malé, asi 500 organismů. Kolik jich může být v kuřecím mase? Když jsou oplachována celá jatečně zpracovaná kuřata, může jich být snadno i 100 000.
Takže jak velkým rizikem pro spotřebitele je milionkrát více bakterií způsobujících otravu z jídla? No, dokonce i 100násobné zvýšení počtu těchto bakterií, které jsou obsaženy ve fekáliích, může znamenat 30násobný rozdíl v počtu ohnisek výskytu kampylobakterie u člověka. Jde o chorobu z potravin, která může lidem způsobit až paralýzu. Ale moment, pokud nebude drůbežářský průmysl přidávat do masa fosfáty, jak tedy budou zlepšovat vstřebávání vlhkosti, barvu, chuť a bránit zmenšování výrobku?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Y. Shutto, M. Shimada, M. Kitajima, H. Yamabe, M. S. Razzaque. Lack of awareness among future medical professionals about the risk of consuming hidden phosphate-containing processed food and drinks. PLoS ONE 2011 6(12):e29105.
- R. A. Sherman, O. Mehta. Dietary phosphorus restriction in dialysis patients: Potential impact of processed meat, poultry, and fish products as protein sources. Am. J. Kidney Dis. 2009 54(1):18 - 23.
- M. A. M. Ai-Ashmawy. Prevalence and public health significance of aluminum residues in milk and some dairy products. J. Food Sci. 2011 76(3):T73 - T76.
- N. W. Gunther. 4th. Effects of polyphosphate additives on Campylobacter survival in processed chicken exudates. Appl. Environ. Microbiol. 2010 76(8):2419 - 2424
- N. W. Gunther, 4th, Y. He, P. Fratamico. Effects of polyphosphate additives on the pH of processed chicken exudates and the survival of Campylobacter. J. Food Prot. 2011 74(10):1735 - 1740.
- R. A. Sherman, O. Mehta. Phosphorus and potassium content of enhanced meat and poultry products: Implications for patients who receive dialysis. Clin J Am Soc Nephrol. 2009 4(8):1370 - 1373.
- E. Ritz, K. Hahn, M. Ketteler, M. K. Kuhlmann, J. Mann. Phosphate additives in food--a health risk. Dtsch Arztebl Int. 2012 109(4):49 - 55.
- O. Benini, C. D'Alessandro, D. Gianfaldoni, A. Cupisti. Extra-phosphate load from food additives in commonly eaten foods: A real and insidious danger for renal patients. J Ren Nutr. 2011 21(4):303 - 308.
- J. Uribarri. Phosphorus additives in food and their effect in dialysis patients. Clin J Am Soc Nephrol. 2009 4(8):1290 - 1292.
- J. B. León, C. M. Sullivan, A. R. Sehgal AR. The prevalence of phosphorus-containing food additives in top-selling foods in grocery stores. J Ren Nutr. 2013 23(4):265-270.
- L. Murphy-Gutekunst, J. Uribarri. Hidden Phosphorus-Enhanced Meats: Part 3. J Ren Nutr. 2005 15(4):E1-E4.
- C. M. Sullivan, J. B. Leon, A. R. Sehgal. Phosphorus-containing food additives and the accuracy of nutrient databases: Implications for renal patients. J Ren Nutr. 2007 17(5):350 - 354.
- J. Uribarri, M. S. Calvo. Hidden sources of phosphorus in the typical American diet: Does it matter in nephrology? Semin Dial. 2003 16(3):186 - 188.
- B. G. Lyon, D. P. Smith, E. M. Savage. Descriptive sensory analysis of broiler breast fillets marinated in phosphate, salt, and acid solutions. Poult. Sci. 2005 84(2):345 - 349.
Images thanks to Gran via Wikimedia