Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak moc musíme být v pohybu, abychom si udrželi úbytek na váze?
Jakou roli hraje nedostatek fyzické aktivity v epidemii obezity a jak moc bychom se vlastně měli věnovat pohybu?
Právě teď mají téměř dvě třetiny Američanů nadváhu. A do roku 2030 může být více než polovina naší populace klinicky obézní. Výskyt dětské obezity se ztrojnásobil a většina z těchto dětí bude mít nadváhu i v dospělosti. Spojené státy mohou být nyní v situaci, kdy dojde k tomu, že od založení USA poprvé vychováme novou generaci s kratší předpokládanou délku života, než měla generace předchozí.
Potravinářský průmysl z toho obviňuje naši nečinnost. Údajně by stačilo, kdybychom se více hýbali. Ale jakou hraje pohyb roli v léčbě obezity?
Dnes se v lékařské literatuře značně diskutuje o tom, zda má fyzická aktivita vůbec nějakou úlohu v epidemii obezity, která se od 80. let rozšířila po celém světě. Zvýšení kalorického příjmu na osobu je více než dostatečným důvodem k vysvětlení americké epidemie obezity. Dokonce proti očekávání míra fyzické aktivity v posledních několika desetiletích vzrostla, a to v Evropě i v Severní Americe.
To má významné politické důsledky. Ano, stále potřebujeme více pohybu, ale ve snaze o zvrácení epidemie obezity bychom se měli soustředit na nadměrný kalorický příjem. Abychom spálili přebytečné kalorie, tedy kalorie navíc k těm, které jsme jedli v 70. letech, což u dětí odpovídá plechovce limonády a malé porci hranolků navíc a u dospělých asi jednomu Big Macu, museli bychom chodit 2 hodiny denně, sedm dní v týdnu. Takže pohyb může zabránit přibírání na váze, ale požadovaná délka aktivity k tomu potřebná se blíží dvojnásobku současných doporučení.
Obhájci veřejného zdraví dělali různé pokusy o zahrnutí tohoto druhu informací u výrobků. Nabídka jídel rychlého občerstvení, opatřená informací o množství kalorií a počtu kilometrů, které je nutno ujít, abychom tyto kalorie spálili, se jevila jako nejúčinnější taktika v ovlivňování výběru jídel ve prospěch těch nízkokalorických.
Fyzická aktivita samotná může sice mít jen malý účinek, ale z populačního měřítka je to již výrazná a příznivá změna. Snížení BMI byť jen o 1 % by v celostátním měřítku mohlo zabránit milionům případů cukrovky a srdečního onemocnění, tisícům případů rakoviny a tak dále.
Proč však pohybem nehubneme více? Možná proto, že se nehýbeme dostatečně. Malá ztráta hmotnosti pozorována u většiny vědeckých pokusů s pohybovým plánem, tedy takových, kdy účastníky přimějí cvičit, může být způsobena především nízkou dávkou předepsané pohybové aktivity.
Lidé mají tendenci přehodnocovat množství kalorií, které při fyzické aktivitě spálí. Existuje například mýtus, že při jednom pohlavním styku člověk spálí několik set kalorií. Takže pokud máme sex, můžeme si přece dát jako přílohu hranolky. Nicméně pokud účastníky připojíme na přístroje a změříme energetický výdej během pohlavního styku, pokud se tedy účastníci nezamotají do všech těch drátů a hadiček, jejich výdej může být maximálně metabolickým ekvivalentem kalisteniky. Vzhledem k tomu, že průměrný sexuální styk trvá zhruba jen 6 minut, mladý muž může během pohlavního styku spálit přibližně 21 kalorií. Samozřejmě, že kdyby se jen povaloval a sledoval televizi, spálil by sotva třetinu tohoto množství, což je v podstatě bazální metabolismus. Takže ve srovnání se sledováním televize při sexu spálí o 14 kalorií více. To znamená, že bychom si díky této aktivitě mohli dát jeden hranolek navíc.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- K. R. Westerterp, J. R. Speakman. Physical activity energy expenditure has not declined since the 1980s and matches energy expenditures of wild mammals. Int J Obes (Lond). 2008 32(8):1256 - 1263.
- Y. C. Wang, K. McPherson, T. Marsh, S. L. Gortmaker, M. Brown. Health and economic burden of the projected obesity trends in the USA and the UK. Lancet. 2011 378(9793):815 - 825.
- J. G. Bohlen, J. P. Held, M. O. Sanderson, R. P. Patterson. Heart rate, rate-pressure product, and oxygen uptake during four sexual activities. Arch Intern Med. 1984 144(9):1745.
- J. O. Hill, H. R. Wyatt, J. C. Peters. Energy balance and obesity. Circulation. 2012 126(1):126 - 132.
- D. M. Thomas, C. Bouchard, T. Church, C. Slentz, W. E. Kraus, L. M. Redman, C. K. Martin, A. M. Silva, M. Vossen, K. Westerterp, S. B. Heymsfield. Why do individuals not lose more weight from an exercise intervention at a defined dose? An energy balance analysis. Obes Rev. 2012 13(10):835 - 847.
- K. Casazza, K. R. Fontaine, A. Astrup, L. L. Birch, A. W. Brown, M. M. B. Brown, N. Durant, G. Dutton, E. M. Foster, S. B. Heymsfield, K. McIver, T. Mehta, N. Menachemi, P. K. Newby, R. Pate, B. J. Rolls, B. Sen, D. L. Smith Jr, D. M. Thomas, D. B. Allison. Myths, presumptions, and facts about obesity. N Engl J Med. 2013 368(5):446 - 454.
- S. Dowray, J. J. Swartz, D. Braxton, A. J. Viera. Potential effect of physical activity based menu labels on the calorie content of selected fast food meals. Appetite. 2013 62:173 - 181.
- E. R. Laskowski. The role of exercise in the treatment of obesity. Platinum Met. Rev. 2012 4(11):840 - 844.
- B. Swinburn, G. Sacks, E. Ravussin. Increased food energy supply is more than sufficient to explain the US epidemic of obesity. Am. J. Clin. Nutr. 2009 90(6):1453 - 1456.
- L. Dwyer-Lindgren, G. Freedman, R. E. Engell, T. D. Fleming, S. S. Lim, C. J. Murray, A. H. Mokdad. Prevalence of physical activity and obesity in US counties, 2001-2011: A road map for action. Popul Health Metr. 2013 11(1):7.
- B. Neal. Fat chance for physical activity. Popul Health Metr. 2013 11(1):9.
- Michele Simon. 2013. Clowning Around With Charity: How McDonald's Exploits Philanthropy and Targets Children. Eat Drink Politics.
Images thanks to Will_Arthur via flickr