Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak zpomalit stárnutí mozku o dva roky
Konzumace borůvek a jahod je spojována s oddálením kognitivního stárnutí až od 2,5 roku. Domníváme se, že je to fytoživinami antokyaniny, které se dokáží dostat do mozku, jak nám dokládají snímky z funkční magnetické rezonance.
Máme za to, že strava založená na rostlinách hrála v dějinách člověka významnou roli. Konzumace celistvých rostlinných potravin a dokonce i pouhých výtažků je opakovaně spojována se sníženým rizikem onemocnění souvisejících se stárnutím. Když mluvím o zdravém stárnutí, nemyslím zrovna předcházení vráskám. Co třeba ochrana našeho mozku?
Dva nejobávanější důsledky demence spojené se stárnutím jsou problémy s pohybem a potíže s pamětí. Demence okrádá starší lidi o jejich nezávislost, kontrolu nad životem a identitu. Co s tím můžeme udělat?
Víme, že ovoce a zelenina pomáhají snižovat riziko jiných chronických onemocnění, pomohou tedy i s onemocněními mozku? Nedávno došlo k nárůstu zájmu o rostlinné polyfenoly, jakožto prostředek pro léčbu demence. Existuje jich 4 000 různých druhů a v potravinách rostlinného původu jsou všudypřítomné. Nejvíce se jich však nachází v drobném bobulovitém ovoci. Mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Jeden typ polyfenolů se nazývá anthocyanidiny. Tyto přírodní modrofialové pigmenty mají jedinečnou schopnost překročit hematoencefalickou bariéru a proniknout do oblastí mozku zapojených do učení a paměti. A právě tam je potřebujeme.
Mozek zaujímá méně než 2 % tělesné hmotnosti, ale může spálit až 50 % tělesného paliva, což dává příležitost ke vzniku smršti volných radikálů. Tyto fytoživiny z bobulovitého ovoce schopné proniknout do mozku tak mohou bojovat proti oxidaci a zánětu a také mohou zvyšovat průtok krve v mozku. Tato skutečnost vedla ke vzniku podnětné myšlenky. Možná by výživová intervence s borůvkami mohla být účinná ve snaze o předcházení nebo dokonce zvrácení neurologických změn spojených se stárnutím.
Takže výzkumníci lidem dávali borůvky a pozorovali, co se stane? Ne, jak jsem poznamenal v předchozím videu, borůvky dali laboratorním potkanům. První studie na lidech vznikla až o deset let později. Každopádně to fungovalo! „Obohacení stravy o borůvky zlepšuje paměť u starších dospělých lidí.“ To nám naznačuje, že přidání borůvek do jídelníčku nám může pomoci předcházet nebo zmírnit již rozvinutou degeneraci mozku přicházející s věkem.
Jaké jiné modré nebo fialové potraviny můžeme vyzkoušet? Šťáva z hroznů odrůdy Concord poskytla podobně významné zlepšení při verbálním učení. To naznačuje, že obohacením stravy o šťávu z modrých hroznů můžeme zlepšit kognitivní funkce u starších dospělých lidí s časným zhoršením paměti. Proč používat šťávu a ne celé hroznové víno? Protože pak byste nemohli vytvořit placebo, které by vypadalo a chutnalo stejně. To je důležité k vyloučení skutečného a silného placebo efektu. A také proto, že studie byla financována společností Welch, výrobcem hroznové šťávy.
Tento účinek byl potvrzen v následné studii. Poprvé ukazuje zvýšení nervové aktivace v částech mozku spojených s pamětí pomocí funkční magnetické rezonance. Nicméně tato studie zaměřená na vyšetření mozku byla malá, v každé skupině byli jen čtyři lidé. Stejný problém byl také ve studii s borůvkami – jen devět účastníků.
Proč nebyly provedeny velké populační studie? Protože jsme neměli dobré databáze zdrojů těchto fytoživin. Víme, kolik vitaminu C je v borůvkách, ale až donedávna jsme nevěděli, kolik obsahují anthocyanidinů. The Harvard Nurse’s Health Study sledovala kognitivní funkce více než 16 000 žen po celé roky a zjistila, že vyšší a dlouhodobá konzumace drobného bobulovitého ovoce byla spojena s výrazně pomalejším poklesem kognitivních funkcí ve skupině starších žen. Vycházelo to tak i po pečlivém zvážení sociálněekonomického postavení. Vzali tedy dokonce v potaz, že bohatí lidé jedí více drobného bobulovitého ovoce.
Je to první důkaz založený na pozorování populace, který ukazuje, že konzumace jahod a borůvek je příznivě spojena se zpomalením poklesu kognitivních funkcí. Rozdíl byl přitom výrazný. Rozsah vlivu ovoce by se dal přiblížit tak, že kognitivní funkce žen konzumujících toto ovoce odpovídaly stavu těchto funkcí u žen mladších až o dva a půl roku. Jinými slovy, ženy s vyšším příjmem drobného bobulovitého ovoce evidentně oddálily kognitivní stárnutí až o dva a půl roku.
Proč jednoduše nepoužít anthocyanidinový prášek jako doplněk stravy? Protože ani jedna studie neprokázala žádný přínos na kognitivní funkce u pouhého podávání jednotlivých fytoživin. Dokonce prokázaly přesný opak. Vypadá to, že celé borůvky jsou účinnější než jejich jednotlivé složky. Ukazuje nám to, že celek je více než jen součtem svých částí. Tato zjištění mohou mít významné důsledky pro veřejné zdraví, protože zvýšení příjmu bobulovitého ovoce představuje poměrně jednoduchou úpravu stravy, kterou můžeme vyzkoušet u starších lidí k zachování mozkových funkcí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J. A. Joseph, B. Shukitt-Hale, N. A. Denisova, D. Bielinski, A. Martin, J. J. McEwen, P. C. Bickford. Reversals of age-related declines in neuronal signal transduction, cognitive, and motor behavioral deficits with blueberry, spinach, or strawberry dietary supplementation. J. Neurosci. 1999 19(18):8114 - 8121.
- R. Krikorian, T. A. Nash, M. D. Shidler, B. Shukitt-Hale, J. A. Joseph. Concord grape juice supplementation improves memory function in older adults with mild cognitive impairment. Br. J. Nutr. 2010 103(5):730 - 734.
- E. P. Cherniack. A berry thought-provoking idea: The potential role of plant polyphenols in the treatment of age-related cognitive disorders. Br. J. Nutr. 2012 108(5):794 - 800.
- B. Shukitt-Hale. Blueberries and neuronal aging. Gerontology 2012 58(6):518 - 523.
- E. E. Devore, J. H. Kang, M. M. B. Breteler, F. Grodstein. Dietary intakes of berries and flavonoids in relation to cognitive decline. Ann. Neurol. 2012 72(1):135 - 143.
- S. M. Poulose, A. N. Carey, B. Shukitt-Hale. Improving brain signaling in aging: Could berries be the answer? Expert Rev Neurother 2012 12(8):887 - 889.
- E. P. Cherniack. A plant-tastic treatment for cognitive disorders. Maturitas 2012 72(4):265 - 266.
- R. Krikorian, E. L. Boespflug, D. E. Fleck, A. L. Stein, J. D. Wightman, M. D. Shidler, S. Sadat-Hossieny. Concord Grape Juice Supplementation and Neurocognitive Function in Human Aging. J. Agric. Food. Chem. 2012
- R. Krikorian, M. D. Shidler, T. A. Nash, W. Kalt, M. R. Vinqvist-Tymchuk, B. Shukitt-Hale, J. A. Joseph. Blueberry supplementation improves memory in older adults. J. Agric. Food. Chem. 2010 58(7):3996 - 4000.
- Schaffer S1, Eckert GP, Schmitt-Schillig S, Müller WE. Plant foods and brain aging: a critical appraisal. Forum Nutr. 2006;59:86-115.
Images thanks to Minnesota Historical Society and Chiot’s Run via flickr