Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Erythrosin, nebezpečná, přesto oblíbená potravinářská červeň
Erythrosin je umělé potravinářské barvivo, které navzdory údajné roli v zapříčinění tisíců případů rakoviny štítné žlázy stále nebylo zakázáno.
V USA se každoročně prodá 6 800 tun potravinářských barviv. Proč? Potraviny jsou uměle obarvovány, aby z neatraktivních směsí základních přísad a potravinářských přídatných látek vytvořili výrobek přijatelný pro spotřebitele. Potravinářská barviva se přidávají do nesčetných zpracovaných potravin, aby skryla nepřítomnost ovoce, zeleniny a dalších přísad a jídlo „vypadalo lépe nebo hodnotněji, než jaké ve skutečnosti je.“ V opačném případě by třešňové vodové nanuky mohly vypadat, jako by neobsahovaly vůbec žádné třešně!
Již jsem hovořil o tom, že potravinářská barviva u dětí způsobují příznaky ADHD, ale co jejich role v rakovině?
Vzhledem k obavám ohledně rakoviny byla červeň číslo 1 zakázána již v roce 1961. Červeň číslo 2 byla zakázána v roce 1976 a poté byla zakázána i červeň číslo 4. A co červeň číslo 3 (erythrosin, u nás značená jako potravinářská červeň číslo 14)? Ta se nadále používá ve všem, od uzenin až po dezertní nakládané třešničky. Nedávno bylo zjištěno, že poškozuje DNA lidských jaterních buněk in vitro. Poškození je srovnatelné s tím, které způsobuje chemoterapeutické léčivo, jehož jediným cílem je rozbíjet řetězce DNA.
Nicméně už před více než třiceti lety bylo zjištěno, že erythrosin ovlivňuje chování dětí a narušuje funkci štítné žlázy, což zjistili dokonce už před více než 40 lety. Proč je tedy stále legální?
Toto je článek z New York Times vydaný v roce 1985, který se zabýval právě erythrosinem. Tehdy již Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) odložil zákaz používání tohoto barviva šestadvacetkrát. Úřadující komisař FDA přitom prohlásil, že „erythrosin představuje pro zdraví veřejnosti ohromné nebezpečí“ a prosil svůj úřad, ať „nevědomě neumožňuje, aby veřejnost byla nadále nepřetržitě vystavována (v případě erythrosinu ve velkém množství) barvícím přídatným látkám, u kterých byla jednoznačně prokázána rakovinotvornost.“ „Důvěryhodnost Department of Health and Human Services by utrpěla, pokud by se o dalším používání těchto barviv nerozhodlo v brzké době.“ To bylo napsáno před 30 lety.
Nakonec zvítězil tlak průmyslu. Vědci a komisaři z FDA tehdy doporučili, aby byly tyto přídatné látky zakázány, ale obrovský tlak ze stran průmyslu způsobil, že jejich doporučení byla vyslyšena později.
V roce 1990 kvůli obavám z rakoviny FDA zakázal používání erythrosinu v čemkoliv nanášeném na pokožku. Nadále přitom bylo legální používat ho do výrobků, které si vkládáme do úst. FDA tehdy prohlásil, že mají v plánu zakázat i toto použití a ukončit tak veškeré používání červeného barviva erythrosinu. Bědovali nad tím, že v 21. století už by ovocný koktejl mohl mít místo červené jen světle hnědou barvou. To byl rok 1990.
Od té doby uplynulo více než dvacet let a barvivo se v potravinářství stále používá. Koneckonců, úřad odhadl, že celoživotní riziko nádorů štítné žlázy kvůli konzumaci červeně číslo 3 (erythrosinu) je přinejhorším 1 : 100 000.
Vzhledem k velikosti současné populace USA by to znamenalo, že červeň číslo 3 u nás způsobuje rakovinu asi 3 000 lidí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S. Kobylewski, M. F. Jacobson. Toxicology of food dyes. Int J Occup Environ Health 2012 18(3):220 - 246.
- F. M. D. Chequer, V. de Paula Venancio, M. de Lourdes P. Bianchi, L. M. G. Antunes. Genotoxic and mutagenic effects of erythrosine B, a xanthene food dye, on HepG2 cells. Food Chem. Toxicol. 2012 50(10):3447 - 3451.
- W. H. Hansen, K. J. Davis, O. G. Fitzhugh, A. A. Nelson. Chronic oral toxicity of Ponceau 3R. Toxicol. Appl. Pharmacol. 1963 5:105 - 118.
- T. F. Collins, T. N. Black, D. I. Ruggles, G. C. Gray. Teratological evaluation of FD&C Red no. 2 -A collaborative government-industry study. II. FDA's study. J. Toxicol. Environ. Health 1976 1(5):857 - 862.
- K.-T. Chung. The significance of azo-reduction in the mutagenesis and carcinogenesis of azo dyes. Mutation Research/Reviews in Genetic Toxicology 1983 114(3):269 - 281.
- FDA. Termination of provisional listings of color additives. 2013.
- Sarah Kobylewski. Food Dyes: A Rainbow of Risks. Center for Science in the Public Interest 2010 1 - 68.
- W. Nicole. Secret Ingredients: Who Knows What's in Your Food? Environ. Health Perspect. 2013 121(4):a126.
- Dyes That Stain, New York Times editorial, July 14, 1985
Images thanks to Thomas Heyman and TheCulinaryGreek via flickr, and Mariuszjbie via Wikimedia