Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Alzheimerova choroba a ateroskleróza mozku
Nedostatečný tok krve do mozku kvůli ucpaným mozkovým cévám může hrát stěžejní roli v rozvoji a progresi Alzheimerovy choroby/demence.
V roce 1901 byla Auguste svým manželem převezena do sanatoria pro duševně choré ve Frankfurtu nad Mohanem. Byla popsána jako zapomnětlivá, dezorientovaná žena trpící bludy, která již „nemohla vykonávat své povinnosti v domácnosti.“
Vyšetřoval ji dr. Alzheimer, který se později proslavil právě díky ní. Při pozdější pitvě totiž popsal plaky a shluky v jejím mozku, které jsou pro tuto nemoc charakteristické. Ale v tom vzrušení při objevování nové reality byla možná jedna stopa přehlédnuta. Dr. Alzheimer totiž popsal i aterosklerotické změny – tedy tvrdnutí cév v mozku.
Pod pojmem ateroskleróza si obvykle vybavíme onemocnění srdečních cév, ale ateroskleróza se vyskytuje prakticky v celém lidském organismu, v celém krevním řečišti. A jeden z nejdůležitějších příkladů její systémové povahy je souvislost mezi ischemickou chorobou srdeční, degenerativním onemocněním mozku a demencí.
V sedmdesátých letech byl navržen koncept kardiogenní demence: demence generované kardiovaskulárním systémem. Vzhledem k tomu, že stárnoucí mozek je vysoce citlivý na nedostatek kyslíku, a tomu, že srdeční problémy jsou tak běžné, bylo snadné si představit, že to může způsobit demenci. A nyní máme rozsáhlý důkazní materiál, který silně propojuje aterosklerotické vaskulární onemocnění s nejčastější příčinou demence, Alzheimerovou chorobou.
Například pitevní studie prokázaly, že osoby s Alzheimerovou chorobou mají významně více aterosklerotických zúžení tepen v mozku. Takto by měly vypadat naše mozkové cévy, otevřené, čisté, umožňující volné proudění krve. A takto vypadá ateroskleróza v našich mozkových cévách. Ucpané tukem a cholesterolem, zužující se tepny, které omezují průtok krve do našeho mozku. Jaké cévy chcete ve své hlavě mít?
Normální klidový cerebrální průtok krve, tedy množství krve cirkulující v mozku, je asi litr za minutu, ale ročně ztrácíme zhruba půl procenta, tudíž ve věku 65 let to už může být o 15 až 20 % méně. To však nutně neovlivňuje mozkové funkce, protože máme přirozenou rezervu. Avšak tento s věkem související pokles oběhu krve v mozku může být rozhodující pro přežití mozkových buněk, pokud průtok další zátěž ještě sníží. Toto snížení průtoku krve může způsobit to, že mozek strádá nedostatkem kyslíku, způsobovat tiché mikromrtvice, atrofii mozku a zmenšování, jejichž kumulativní účinky hrají klíčovou roli v urychlování a prohlubování rozvoje a progrese Alzheimerovy nemoci. Pokud se podíváte na rozsah aterosklerózy v tepnách, které specificky dodávají krev do centra kritické paměti a učebních center mozku, toto je míra závažné aterosklerózy, kterou vidíme u zdravých nedementních jedinců v kontrolní skupině – ve srovnání s pacienty s Alzheimerovou chorobou.
Ve světle těchto zjištění někteří dokonce navrhli, aby byla tato choroba překlasifikována jako vaskulární porucha. To je ovšem dobrá zpráva, protože ateroskleróza je potenciálně reverzibilní.
Tato zjištění byla potvrzena ve dvou větších studiích: u každé proběhlo přes tisíc pitev, které našly totéž. Ateroskleróza v mozku je u pacientů s Alzheimerovou chorobou významně častější a závažnější. To naznačuje, že strategie prokazatelně účinné pro zpomalování postupu onemocnění cév, jako je dieta založená na rostlinné stravě, mohou být užitečné pro prevenci či léčbu Alzheimerovy choroby. Samozřejmě při pitvě je na to už trochu pozdě…
Takže k posouzení dopadu intrakraniálního arteriálního zúžení, postupujícího od mírné kognitivní poruchy k Alzheimerově chorobě, vědci sledovali 400 lidí s kognitivní poruchou po dobu čtyř let pomocí CT angiografie – speciální počítačové tomografie, aby posoudili míru zúžení mozkových tepen. Poznávací schopnosti osob s nejméně aterosklerotickými změnami v hlavě zůstaly během let poměrně stabilní. Ale u osob s většími nánosy cholesterolu se zhoršily, a u lidí s nejvíce blokádami rychle klesaly. A to samé se projevilo u schopnosti provádět každodenní činnosti. Dvojnásobně se zrychlovala progrese k plně rozvinuté Alzheimerově chorobě. Neefektivní zásobení mozku krví má pro funkci mozku velmi vážné důsledky.
Ale pomáhá skutečně léčba rizikových cévních faktorů, jako je vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol? To jsme nevěděli – tedy až dosud. Studie 300 pacientů s Alzheimerovou chorobou, a všichni lidé, jejichž vaskulární rizikové faktory byly léčeny, vykazovali výrazně menší pokles, v podstatě zpomalení progrese nemoci, oproti těm, kteří léčeni nebyli.
Říká se, že „cílem medicíny je poskytnout pacientům naději, a když není naděje, tak alespoň pochopení.“ No, a teď máme poprvé v dějinách tohoto onemocnění příležitost poskytnout pacientům s Alzheimerem naději.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R A Stelzmann, H N Schnitzlein, F R Murtaugh. An Engligh Translation of Alzheimer’s 1907 Paper, “Uber eine eigenartige Erkankung der Hirnrinde”. Clnical Anatomy 8:429-431 (1995).
- J Ramirez-Bermudez. Alzheimer's disease: critical notes on the history of a medical concept. Arch Med Res. 2012 Nov;43(8):595-9.
- J C de la Torre. Vascular basis of Alzheimer's pathogenesis. Ann N Y Acad Sci. 2002 Nov;977:196-215.
- J C de la Torre. Vascular risk factors: a ticking time bomb to Alzheimer's disease. Am J Alzheimers Dis Other Demen. 2013 Sep;28(6):551-9.
- NA. Cardiogenic Dementia. Lancet. 1977 Jan 1;1(8001):27-8.
- A E Roher, S L Tyas, C L Maarouf, I D Daugs, T A Kokjohn, M R Emmerling, Z Garami, M Belohlavek, M N Sabbagh, L I Sue, T G Beach. Intracranial atherosclerosis as a contributing factor to Alzheimer's disease dementia. Alzheimers Dement. 2011 Jul;7(4):436-44.
- J Zhu, Y Wang, J Li, J Deng, H Zhou. Intracranial artery stenosis and progression from mild cognitive impairment to Alzheimer disease. Neurology. 2014 Mar 11;82(10):842-9.
- J C Kovacic, V Fuster. Atherosclerotic Risk Factors, Vascular Cognitive Impairment, and Alzheimer Disease. Mt Sinai J Med. 2012 Nov-Dec;79(6):664-73.
- H Dolan, B Crain, J Troncoso, S M Resnick, A B Zonderman, R J Obrien. Atherosclerosis, dementia, and Alzheimer disease in the Baltimore Longitudinal Study of Aging cohort. Ann Neurol. 2010 Aug;68(2):231-40.
- L S Honig, W Kukull, R Mayeuz. Atherosclerosis and AD: analysis of data from the US National Alzheimer's Coordinating Center. Neurology. 2005 Feb 8;64(3):494-500.
- Y Deschaintre, F Richard, D Leys, F Pasquier. Treatment of vascular risk factors is associated with slower decline in Alzheimer disease. Neurology. 2009 Sep 1;73(9):674-80.
- M Yarchoan, S X Xie, M A Kling, J B Toledo, D A Wolk, E B Lee, V Van Deerlin, V M Lee, J Q Trojanowski, S E Arnold. Cerebrovascular atherosclerosis correlates with Alzheimer pathology in neurodegenerative dementias. Brain. 2012 Dec;135(Pt 12):3749-56.