Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Alzheimerova choroba, měď a nasycený tuk
Jestliže je měď spojena s Alzheimerovou chorobou, co pak ty zdravé nezpracované rostlinné potraviny bohaté na měď – ořechy, semena, luštěniny a celozrnné obiloviny?
Ačkoli základní příčina vývoje Alzheimerovy choroby dosud nebyla nalezena, důkazní břemeno se stále zvyšuje u role kovů. Například železo a měď jsou silně koncentrované uvnitř plaků a uzlů v mozku, které představují charakteristické znaky Alzheimerovy choroby. Oběti této choroby mají vyšší hladiny mědi v krvi a v tekutině, která obklopuje jejich mozek; a také uvnitř mozku.
Tady je plátek nemocné mozkové tkáně ukazující amyloidní plaky, kde se zároveň soustřeďuje měď. Měď pak může tyto plaky učinit více toxickými, což vede ke zvýšení oxidativního stresu. Volná měď je mimořádně účinná při tvorbě volných radikálů. A když je odstraněna chelatačním lékem, oxidace volných radikálů klesne.
Naneštěstí, když se vědci pokusili dát lék devíti pacientům s Alzheimerovou chorobou v pilotní studii, nezdálo se, že by to mělo jakýkoli účinek na zpomalení klinické progrese onemocnění. Takže zřejmě musíme především zabránit samotnému hromadění mědi. Maso z vnitřností a měkkýši jsou nejbohatšími zdroji mědi. Měli bychom ale také uvažovat o omezení rostlinných zdrojů, jako jsou ořechy, semena, luštěniny a celozrnné obilniny?
Příjem mědi se jeví jako problém při konzumaci společně s nasyceným tukem nebo transtukem. V projektu Zdraví a stárnutí v Chicagu byly po dobu šesti let sledovány tisíce starších obyvatel Chicaga. Ti, kteří přijímali nejvyšší dávky mědi, převážně z multivitamínových doplňků, v kombinaci se stravou s vysokým obsahem nasycených tuků, ztráceli kognitivní schopnosti, jakoby za těchto šest let zestárli o 19 let. Tímto si ztrojnásobili míru kognitivního poklesu. Příjem mědi však s kognitivní změnou nebyl spojen tehdy, když strava nebyla bohatá na nasycené tuky. Bylo prokázáno, že vysoký cholesterol způsobený stravou zvyšuje tvorbu a progresi amyloidních plaků v mozku.
Měď ve stravě může narušit čištění amyloid v mozku a takto dále podporovat akumulaci plaku, který je výsledkem zvýšené hladiny cholesterolu. Bylo prokázáno, že měď s amyloidem reaguje špatně. Způsobuje jeho shlukování a tvorbu peroxidu vodíku, což je silný prooxidační neurotoxin.
To může pomoci vysvětlit, proč vyšší hladiny mědi způsobují rychlejší postup Alzheimerovy choroby, a to zejména u těch, kdo mají vysokou hladinu cholesterolu. Takto cholesterol, získaný konzumací nasycených tuků, reaguje spolu s kovy. To je to, o čem si myslíme, že se děje. Jak vzrůstá hladina cholesterolu a mědi, cholesterol se začleňuje do membrány nervových buněk, což způsobuje ztuhnutí. Amyloidní protein v membráně se oddělí za vzniku plaků, při kterých železo a měď generují tyto neurotoxické volné radikály. Uvnitř buňky dojde k podobné spoušti. Nakonec ve stravě obohacené o cholesterol může dojít ke smrti nervových buněk, poškození DNA a narušení krevní mozkové bariéry.
Na závěr toto systematické hodnocení naznačuje, že strava bohatá na měď a železo může zhoršit škodlivé účinky vysokého příjmu cholesterolu a nasycených tuků na riziko vzniku Alzheimerovy nemoci. Takže se zdá, že strava bohatá na nasycené tuky a nedostatečná na antioxidanty podporuje nástup tohoto onemocnění, zatímco převážně rostlinná strava by jeho nástup pravděpodobně potlačila.
V rostlinných potravinách existují sloučeniny, které nejen že vyhledávají volné radikály a zabraňují oxidačnímu poškození, ale také je známo, že navazují kovy, čímž proti nástupu Alzheimerovy choroby dodatečně chrání. Proto by praktické rady mohly být: Jezte hodně ovoce a zeleniny, vyhýbejte se doplňkům s mědí a vyvarujte se vysokého příjmu nasycených tuků a nadměrného příjmu železa.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M C Morris, D A Evans, C C Tangney, J L Bienias, J A Schneider, R S Wilson, P A Scherr. Dietary copper and high saturated and trans fat intakes associated with cognitive decline. Arch Neurol. 2006 Aug;63(8):1085-8.
- B N Ramesh, T S Rao, A Prakasam, K Sambamurti, K S Rao. Neuronutrition and Alzheimer's disease. J Alzheimers Dis. 2010;19(4):1123-39.
- R Squitti, F Bressi, P Pasqualetti, C Bonomini, R Ghidoni, G Binetti, E Cassetta, F Moffa, M Ventriglia, F Vernieri, P M Rossini. Longitudinal prognostic value of serum "free" copper in patients with Alzheimer disease. Neurology. 2009 Jan 6;72(1):50-5.
- M Ventriglia, S Bucossi, V Panetta, R Squitti. Copper in Alzheimer's disease: a meta-analysis of serum, plasma, and cerebrospinal fluid studies. J Alzheimers Dis. 2012;30(4):981-4.
- M Loef, H Walach. Copper and iron in Alzheimer's disease: a systematic review and its dietary implications. Br J Nutr. 2012 Jan;107(1):7-19.
- M A Lovell, J D Robertson, W J Teesdale, J L Campbell, W R Markesbery. Copper, iron and zinc in Alzheimer's disease senile plaques. J Neurol Sci. 1998 Jun 11;158(1):47-52.
- L M Sayre, G Perry, P L Harris, Y Liu, K A Schubert, M A Smith. In situ oxidative catalysis by neurofibrillary tangles and senile plaques in Alzheimer's disease: a central role for bound transition metals. J Neurochem. 2000 Jan;74(1):270-9.
- Y Manso, G Comes, J Hidalgo, A I Bush, P A Adlard. Copper modulation as a therapy for Alzheimer's disease? Int J Alzheimers Dis. 2011;2011:370345.
- L M Miller, Q Wang, T P Telivala, R J Smith, A Lanzirotti, J Miklossy. Synchrotron-based infrared and X-ray imaging shows focalized accumulation of Cu and Zn co-localized with beta-amyloid deposits in Alzheimer's disease. J Struct Biol. 2006 Jul;155(1):30-7.
- R Squitt, P M Rossini, E Cassetta, F Moffa, P Pasqualetti, M Cortesi, A Colloca, L Rossi, A Finazzi-Agró. d-penicillamine reduces serum oxidative stress in Alzheimer's disease patients. Eur J Clin Invest. 2002 Jan;32(1):51-9.
Images thanks to Geralt via Pixabay.