Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Alzheimerova choroba může začínat celá desetiletí před jejím diagnostikováním
Neurodegenerativní změny v mozku začínají už ve středním věku, což ještě zdůrazňuje potřebu dbát na prevenci a péči o mozek celý život.
V roce 1985 si švýcarský patolog povšiml změn vyvolaných Alzheimerovou chorobou – plaků a shluků v mozku asi u tří čtvrtin osob z malé skupiny mužů a žen v 6. a 7. dekádě života, kteří zemřeli z jiných příčin, zatímco většina mozků osob do věku 30 let, které byly k dispozici, byla čistá. Ale tyto studie se týkaly pouze několika desítek lidí.
Na základě tisíců pitev můžeme pozorovat to, co vypadá jako první tichá fáze, začínající už i po dvacítce u asi 10 % populace, ale už u 50 % lidí ve věku 50 let. Stejně jako první zhoubné rakovinové buňky neprodukují žádné klinicky zjistitelné příznaky, ale představují rozsáhlý a potenciálně život ohrožující chorobný proces, přítomnost těchto shluků v mozku může představovat skutečnou hrozbu. Vysoká prevalence první fáze onemocnění, a to dokonce i u mladých lidí, a mimořádně dlouhé trvání – většina lidí dostane diagnózu Alzheimerovy choroby až kolem 70. let – nebyla až dosud pochopena v plném rozsahu.
Nyní chápeme, že neurodegenerativní změny v mozku začínají ve středním věku. Stejně jako kognitivní pokles. Po 40. roce života začínáme ztrácet mozkové funkce. Předtím, než jsou lidé diagnostikováni s Alzheimerovou chorobou, dostanou diagnózu, která se jmenuje mírná kognitivní porucha. To je v době, kdy kognitivní pokles začíná být klinicky pozorovatelný. O několik let později může být diagnostikována Alzheimerova choroba, která nakonec končí smrtí. Ale nikdy jsme nevěděli, co se děje předtím, než je diagnostikována mírná kognitivní porucha – tedy až dosud.
Zdá se, že k pomalému poklesu funkce mozku a tvorbě plaků a spletí v mozku dochází po desetiletí před diagnostikováním Alzheimerovy choroby. Toto zjištění má potenciálně závažné důsledky pro prevenci demence. Musíme začít brzy, než dojde k výraznému poškození mozku. Dobrou zprávou je, že onemocnění mozku není nevyhnutelné ani po dosažení 100 let. Nejstarší žena na světě si uchovala mozkovou kapacitu odpovídající lidem o polovinu mladším. Kdyby nezemřela na rakovinu žaludku, mohla být stále v dobrém stavu.
Ukazuje se, že neexistuje nic jako smrt stářím. Bylo provedeno 42 000 po sobě následujících pitev, a i u lidí, kteří se dožili stovky, ačkoli většina byla těsně před svojí smrtí vnímána jako zdravá – a to i svými lékaři – se ukázalo ve všech vyšetřovaných případech, že podlehli nějaké nemoci. Nikdo nezemřel stářím. Až do nedávné doby byl pokročilý věk sám o sobě považován za druh nemoci, ale lidé neumírají v důsledku stáří, jak se běžně předpokládá, ale na nějakou nemoc, nejčastěji srdeční příhodu.
Ale ne ve svých 115 letech. Jedním z nejzajímavějších zjištění bylo, že tělo této ženy nevykazovalo žádnou významnou aterosklerózu a cévy v jejím mozku byly také čisté. A to možná mohlo být jedním z tajemství jejího výjimečného duševního zdraví. Narůstá shoda v tom, že: „Co je dobré pro srdce, je také dobré pro hlavu.“ A tím se budeme zabývat příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Yarchoan, S X Xie, M A Kling, J B Toledo, D A Wolk, E B Lee, V Van Deerlin, V M Lee, J Q Trojanowski, S E Arnold. Cerebrovascular atherosclerosis correlates with Alzheimer pathology in neurodegenerative dementias. Brain. 2012 Dec;135(Pt 12):3749-56.
- L J Launer. The epidemiologic study of dementia: a life-long quest? Neurobiol Aging. 2005 Mar;26(3):335-40.
- R H Swerdlow. Is aging part of Alzheimer's disease, or is Alzheimer's disease part of aging? Neurobiol Aging. 2007 Oct;28(10):1465-80.
- W F den Dunnen, W H Brouwer, E Bijlard, J Kamphuis, K van Linschoten, E Eggens-Meijer, G Holstege. No disease in the brain of a 115-year-old woman. Neurobiol Aging. 2008 Aug;29(8):1127-32.
- J L Price. What does it take to stay healthy past 100?: Commentary on "No disease in the brain of a 115-year-old woman". Neurobiol Aging. 2008 Aug;29(8):1140-2.
- K Del Tredici, H Braak. Neurofibrillary changes of the Alzheimer type in very elderly individuals: neither inevitable nor benign: Commentary on "No disease in the brain of a 115-year-old woman". Neurobiol Aging. 2008 Aug;29(8):1133-6.
- H Braak, E Braak. Frequency of stages of Alzheimer-related lesions in different age categories. Neurobiol Aging. 1997 Jul-Aug;18(4):351-7.
- J Ulrich. Alzheimer changes in nondemented patients younger than sixty-five: possible early stages of Alzheimer's disease and senile dementia of Alzheimer type. Ann Neurol. 1985 Mar;17(3):273-7.
- H Braak, K Del Tredici. The pathological process underlying Alzheimer's disease in individuals under thirty. Acta Neuropathol. 2011 Feb;121(2):171-81.
- A M Berzianovich, W Keli, T Waldhoer, E Sim, P Fasching, B Fazeny-Dorner. Do centenarians die healthy? An autopsy study. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2005 Jul;60(7):862-5.
- A Singh-Manoux, M Kivimaki, M M GLymour, A Elbaz, C Verr, K P Ebmeier, J E Ferrie, A Dugravot. Timing of onset of cognitive decline: results from Whitehall II prospective cohort study. BMJ. 2012 Jan 5;344:d7622.
- F Grodstein. How early can cognitive decline be detected? BMJ. 2011 Jan 5;344:d7652.
Images thanks to An ocean of forget-me-nots via Flickr.