Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Aromaterapie mátou peprnou při nevolnosti
Je úleva od nevolnosti a zvracení po chirurgickém zákroku pozorovaná při inhalaci mátového extraktu způsobena samotnou mátou, alkoholovými výpary, nebo jen řízeným dýcháním?
Jedna z nejčastějších obav pacientů před operacemi je pooperační nevolnost, která se projevuje v rozmezí od drobných křečí, až po prodloužené období zvracení. Pocit nevolnosti a zvracení po operaci je běžným problémem, který postihuje čtvrtinu až polovinu těch, kteří byli pod celkovou anestezií, a více než polovině těch, kteří jsou vystaveni vysokému riziku. Kdo je vystaven vysokému riziku? Ženy, které nekouří, a dělá se jim špatně od žaludku při cestování.
Procházel jsem vědecké studie zabývající se léčbou nevolnosti zázvorem, je-li vám ale příliš zle na to, abyste dokázali jíst, co uděláte? Lidé jsou často posíláni domů s rektálními čípky proti nevolnosti. Průzkumy však ukazují, že kulturní a sexuální postoje způsobují, že řada lidí je citlivá na cokoli, co zahrnuje konečník. Konkrétní znění příslušné otázky v dotazníku ale bylo: „Potěší vás, když vám budou aplikovat lék konečníkem?“ Dokážu si představit, že mnozí z respondentů si řekli: „No, možná by mi to tolik nevadilo, ale nadšený bych z toho jistě nebyl…“ Zejména když je vám špatně a zvracíte. A ženy po císařském řezu nemusejí být nakloněny užívání jakýchkoliv léků, bez ohledu na způsob užití, pokud kojí.
A tak se výzkumníci rozhodli otestovat aromaterapii. Výzkum ukázal, že esenciální oleje z obou druhů máty peprné jsou účinné při snižování pocitů nevolnosti a zvracení po chemoterapii, ale to bylo po jejich vnitřním užití, v důsledku jejich polknutí. Mohla by s nevolností pomoci pouhá vůně máty? Vědci nechali ženy, aby se zhluboka nadechly mátového extraktu, stejného, jako který koupíte v obchodě, a zdálo se, že to funguje. Lépe se naopak necítil nikdo, kdo čichal čistou vodu se zeleným barvivem – placebo – ani nikdo v kontrolní skupině, která nečichala nic. 80 % těch, kdo přivoněli k mátovému extraktu, se už za pár minut cítilo lépe.
Tato studie byla kritizována, jednak pro to, že byla malá, a pak také proto, že výzkumníci nepoužili čistý mátový olej. Extrakt z máty je mátový olej plus alkohol. Možná to byl jen zápach alkoholu, který lidem ulevoval!
A to vlastně není myšlenka až tak do věci. V roce 1997 podali vědci zprávu o jednoduché, neškodné a nenákladné léčbě pooperačních nevolností a zvracení – vůní izopropylu alkoholu, který se nachází v alkoholem vlhčených ubrouscích a malých vatových tampónech, jimiž vás sestry potírají před vpichem jehly. Zjistili, že by prostě mohli jeden roztrhat a mávat s ním lidem pod nosem – a tím zmírní nevolnost a zvracení po operaci u více než 80 % pacientů. Od té doby se ukázalo, že toto funguje stejně jako nejoblíbenější lék proti nevolnostem a dokonce může zabírat i rychleji, jelikož pocity nevolnosti se snížily na polovinu během 10 až 15 minut namísto běžných 20 nebo 25 minut. Takže byl to alkohol, máta peprná, nebo obojí?
Nevěděli jsme, dokud to nebylo testováno. Pacienti byli poučeni, aby se třikrát hluboce nadechli, vdechovali nosem, vydechovali ústy, a čichali při tom alkohol, mátu, nebo nic. Vůně máty snížila nevolnost na polovinu během 5 minut. A stejně tak i alkohol. Ale stejně dopadli i ti, co nečichali nic. Takže možná to nemá vůbec nic společného s vůní; možná měl vliv jen ten pokyn, aby se nadechovali pomalu a zhluboka. To by bylo skutečně nízkonákladové řešení, pokud vše, co musíme udělat, je říct lidem, jak dýchat. I když by to nemělo být tak překvapující, vzhledem k blízkosti center pro dýchání a zvracení v našem mozku. A skutečně, řízené dýchání bylo účinné, s vůní nebo bez ní.
Takže až vám příště bude zle, vdechujte hluboko přes nos, počítejte do tří, zadržte dech, než znovu napočítáte do tří, a pak do tří vydechněte ústy. Udělejte to třikrát.
Je paradoxní, že výzkumníci i nadále obhajují používání nepříjemného alkoholového tampónu, i když prokázali, že není účinnější než samotné dýchání. Proč by to dělali? Vzhledem k tomu, že izopropylalkohol má snadno zjistitelný zápach, pacienti si pravděpodobně budou myslet, že pooperační nevolnost a zvracení se aktivně léčí, když vdechují alkoholové výpary. Spíše než by se prostě jen dali do jednoduchého dýchacího cvičení.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P Langevin, M Brown, A simple innocuous and inexpensive treatment for postoperative nausea and vomiting. Anesth Analg. 1997: 84: S16. NA.
- C C Apfel, E Laara, M Koivuranta, C A Grim, N Roewer. A simplified risk score for predicting postoperative nausea and vomiting: conclusions from cross-validations between two centers. Anesthesiology. 1999 Sep;91(3):693-700.
- T P Le, T J Gan. Update on the management of postoperative nausea and vomiting and postdischarge nausea and vomiting in ambulatory surgery. Anesthesiol Clin. 2010 Jun;28(2):225-49.
- H A Vyvyan, Z Hanafiah. Patients' attitudes to rectal drug administration. Anaesthesia. 1995 Nov;50(11):983-4.
- L A Anderson, J B Gross. Aromatherapy with peppermint, isopropyl alcohol, or placebo is equally effective in relieving postoperative nausea. J Perianesth Nurs. 2004 Feb;19(1):29-35.
- D S Sites, N T Johnson, J A Miller, P H Torbush, J S Hardin, S S Knowles, J Nance, T H Fox, R C Tart. Controlled breathing with or without peppermint aromatherapy for postoperative nausea and/or vomiting symptom relief: a randomized controlled trial. J Perianesth Nurs. 2014 Feb;29(1):12-9.
- Z Tayarani-Najaran, E Talasaz-Firoozi, R Nasiri, N Jalali, M K Hassanzadeh. Antiemetic activity of volatile oil from Mentha spicata and Mentha × piperita in chemotherapy-induced nausea and vomiting. Ecancermedicalscience. 2013; 7: 290. Published online 2013 Jan 31.
- B Lane, K Cannella, C Bowen, D Copelan, G Nteff, K Barnes, M Poudevigne, J Lawson. Examination of the effectiveness of peppermint aromatherapy on nausea in women post C-section. J Holist Nurs. 2012 Jun;30(2):90-104;
- J Pellegrini, J Deloge, J Bennett, J Kelly. Comparison of inhalation of isopropyl alcohol vs promethazine in the treatment of postoperative nausea and vomiting (PONV) in patients identified as at high risk for developing PONV. AANA J. 2009 Aug;77(4):293-9.
- AL Kovac. Update on the management of postoperative nausea and vomiting. Drugs. 2013 Sep;73(14):1525-47.
Images thanks to scribbletaylor via Flickr.