Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Bílé houby na rakovinu prostaty
Jak mohou houby reishi, výtažky z hub shiitake a celé bílé houby v prášku pomoci pacientům s rakovinou?
Pravidelná konzumace hub nás má učinit zdravějšími, štíhlejšími, šťastnějšími a déle žijícími. Jaké pro to vše máme důkazy? O houbách se často mluví v souvislosti s léčivými vlastnostmi, přestože bylo dosud provedeno jen málo důkladných studií na lidech.
V houbách shiitake se nachází látka zvaná lentinan. K získání 30 ml výtažku musíte vydestilovat asi 180 kg shiitake. To je asi 2 000 šálků hub. Poté však můžete podávat látku pacientům s rakovinou a zjistit účinek. Souhrnné výsledky tuctu malých klinických studií říkají, že objektivní míra reakce na léčbu byla výrazně lepší při podávání lentinanu doplňkově k chemoterapii proti rakovině plic. „Objektivní míra reakce“ znamená zmenšování nádoru. Nám však více záleží na přežití a kvalitě života pacientů. Pomůže lentinan pacientům s rakovinou žít delší nebo lepší životy? Lidé v lentinanové skupině měli méně projevů toxicity chemoterapie ve střevech a kostní dřeni. To může samo o sobě být dostatečným důvodem k podávání. A co zlepšení délky přežití?
Měl jsem radost, když jsem zjistil, že lentinan dokáže výrazně zlepšit míru přežití u druhu leukémie. Zde je studie. Přidání lentinanu zvýšilo průměrnou délku přežití a zmírnilo kachexii, což je úbytek svalů spojený s rakovinou. A také zlepšil ukazatele zdraví měřitelné pozorováním v kleci. Cože? Proč? Aha, zvířata. Delší přežití u potkanů obecných. Takže ten údajný klinický přínos platí, jen když jste veterinář.
Soubor 17 klinických studií na lidech nalezl zlepšení v jednoročním přežití u pacientů s pokročilou rakovinou, ale žádný výrazný rozdíl v šanci na dvouroční přežití. I soubory studií majících za cíl ukázat, že lentinan nabízí výrazný přínos z hlediska přežití, mluví jen o statistické významnosti. Je těžké vůbec tyto křivky přežití od sebe rozlišit. Lentinan prodloužil životy v průměru o 25 dní. 25 dní navíc není k zahození, ale měli bychom nahlížet na prohlášení výrobců o zázračných vlastnostech výrobků z léčivých hub velmi kriticky.
Lentinan musí být podáván nitrožilně. Co takhle nějaký houbový výtažek, který lze užívat doma? Výtažek z shiitake se dá na internetu koupit k léčbě rakoviny prostaty zhruba za 6 400 Kč měsíčně. Tak to musí být dobrý, že? Muži pravidelně konzumující houby evidentně mají nižší riziko rozvoje rakoviny prostaty. A údajně to není jen tím, že by jedli méně masa nebo více ovoce a zeleniny.
Proč tedy ten výtažek z shiitake nevyzkoušet? Protože nefunguje. Je neúčinný v léčbě klinické rakoviny prostaty. Výsledky ukazují, že tvrzení o účincích doplňkové a alternativní léčby lze podrobit skutečné studii. To je tedy objev! Možná by to mělo být vyžadováno dříve, než pacienti utratí velké částky za neověřené přípravky, v tomto případě dokonce nefunkční.
A co královská houba, leskokorka leská, známá jako reishi? Závěry: žádné výrazné protirakovinné účinky, ani částečná reakce. Možná to zbytečně komplikujeme. Výtažky z obyčejných bílých žampionů dokáží zničit buňky rakoviny prostaty, přinejmenším v Petriho misce. To však zvládne i reishi, přičemž v lidském těle takto nefunguje. Skutečné účinky obyčejných žampionů v lidském těle lze objevit jedině řádnou studií.
Na této studii oceňuji, že vědci nesáhli po patentovaném výtažku. Použili celé žampiony, usušené a rozemleté. Šlo o ekvivalent půl šálku až jednoho a půl šálku čerstvých žampionů za den. Jinými slovy, zcela dosažitelná dávka. Podávali je mužům s biochemicky se vracející rakovinou prostaty. To jsou muži, kterým již byla odstraněna prostata nebo prošli ozařováním s cílem vyříznout nebo vypálit všechnu rakovinu, ona se však vrátila a roste. Důkazem je nárůst hladin PSA, což je indikátor růstu rakoviny prostaty.
Z 26 pacientů užívajících žampionový prášek jich 4 reagovalo, jinými slovy, hladina PSA jim díky houbám klesla o více než 50 %.
Zde vidíme výchozí hladiny těch 4 účastníků v měsících před studií a jejich pokrok při užívání hub. Pacient č. 2 byl můj oblíbenec. Po celý rok mu PSA rostl exponenciálně. Pak začal užívat žampiony a najednou zvrat, PSA klesl až na nulu a zůstal tam. Podobnou reakci měli i pacient č. 1. Pacient č. 4 měl částečnou reakci, ale pak rakovina znovu udeřila. A pacient č. 3 měl zřejmě částečnou zpožděnou reakci.
U většiny subjektů však PSA nadále rostl a k poklesu nedošlo. I kdyby byla jen šance 1:18, že se jako ti dva pacienti dočkáte kompletní a dlouhotrvající odezvy, pak není co řešit. Nestavíme proti sobě rizika toxické chemoterapie a její malé šance na přínos. Tohle je jenom konzumace levných, chutných, dostupných, obyčejných žampionů každý den.
Ano, studie neměla kontrolní skupinu. Mohla to být jen shoda náhod. Nicméně po odstranění prostaty je růst PSA u pacientů skoro vždy indikátorem šíření rakoviny. A jsou snad nějaké nevýhody?
U těch dvou pacientů se hladina PSA dostala na nedetekovatelné hodnoty, takže rakovina nejspíše zcela zmizela. Operaci už měli za sebou, primární nádor byl odstraněn společně s celou prostatou. Radiaci už také podstoupili pro vyhlazení možných zbytků rakoviny, a přesto se jim rakovina očividně začala pomalu vracet. A pak to zastavila trocha prášku z obyčejných žampionů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Chang ST, Wasser SP. The role of culinary-medicinal mushrooms on human welfare with a pyramid model for human health. Int J Med Mushrooms. 2012;14(2):95-134.
- Dai X, Stanilka JM, Rowe CA, et al. Consuming Lentinula edodes (Shiitake) Mushrooms Daily Improves Human Immunity: A Randomized Dietary Intervention in Healthy Young Adults. J Am Coll Nutr. 2015;34(6):478-87.
- Chihara G, Hamuro J, Maeda Y, Arai Y, Fukuoka F. Fractionation and purification of the polysaccharides with marked antitumor activity, especially lentinan, from Lentinus edodes (Berk.) Sing. (an edible mushroom). Cancer Res. 1970;30(11):2776-81.
- Yin X, Ying J, Li L, Zhang H, Wang H. A meta-analysis of lentinan injection combined with chemotherapy in the treatment of nonsmall cell lung cancer. Indian J Cancer. 2015;52 Suppl 1:e29-31.
- Kapoor S. Lentinan: clinical benefit in the management of systemic malignancies. Surg Today. 2014;44(7):1389.
- McCormack E, Skavland J, Mujic M, Bruserud Ø, Gjertsen BT. Lentinan: hematopoietic, immunological, and efficacy studies in a syngeneic model of acute myeloid leukemia. Nutr Cancer. 2010;62(5):574-83.
- Money NP. Are mushrooms medicinal?. Fungal Biol. 2016;120(4):449-53.
- Wang H, Cai Y, Zheng Y, Bai Q, Xie D, Yu J. Efficacy of biological response modifier lentinan with chemotherapy for advanced cancer: A meta-analysis. Cancer Med. 2017;6(10):2222-33.
- Oba K, Kobayashi M, Matsui T, Kodera Y, Sakamoto J. Individual patient based meta-analysis of lentinan for unresectable/recurrent gastric cancer. Anticancer Res. 2009;29(7):2739-45.
- deVere White RW, Hackman RM, Soares SE, Beckett LA, Sun B. Effects of a mushroom mycelium extract on the treatment of prostate cancer. Urology. 2002;60(4):640-4.
- Zhang S, Sugawara Y, Chen S, et al. Mushroom consumption and incident risk of prostate cancer in Japan: A pooled analysis of the Miyagi Cohort Study and the Ohsaki Cohort Study. Int J Cancer. 2020;146(10):2712-20.
- Yoshimura K, Kamoto T, Ogawa O, Matsui S, Tsuchiya N, Tada H, Murata K, Yoshimura K, Habuchi T, Fukushima M. Medical mushrooms used for biochemical failure after radical treatment for prostate cancer: An open-label study. Int J Urol. 2010 Jun;17(6):548-54.
- Adams LS, Phung S, Wu X, Ki L, Chen S. White button mushroom (Agaricus bisporus) exhibits antiproliferative and proapoptotic properties and inhibits prostate tumor growth in athymic mice. Nutr Cancer. 2008;60(6):744-56.
- Yu CH, Kan SF, Shu CH, Lu TJ, Sun-Hwang L, Wang PS. Inhibitory mechanisms of Agaricus blazei Murill on the growth of prostate cancer in vitro and in vivo. J Nutr Biochem. 2009;20(10):753-64.
- Twardowski P, Kanaya N, Frankel P, et al. A phase I trial of mushroom powder in patients with biochemically recurrent prostate cancer: Roles of cytokines and myeloid-derived suppressor cells for Agaricus bisporus-induced prostate-specific antigen responses. Cancer. 2015;121(17):2942-50.