Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Bisfenol A na účtenkách: Dostává se nám pod kůži
Používání krémů nebo dezinfekce rukou před manipulací s termálním papírem, například účtenkami z pokladen a tištěnými vstupenkami, může umožnit vstřebávání BPA do těla.
V Kanadě bylo roku 2008 zakázáno vyrábět dětské láhve z plastů obsahujících BPA, ve Francii v roce 2010, po celé Evropě v roce 2011 a v Americe v roce 2012. Roku 2015 Francie zakázala používání BPA pro veškerá balení potravin či nápojů, něco, co FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) nepokládal za oprávněné. Co ale oněch více než 90 studií poukazujících na spojení mezi hladinami BPA v lidské moči a dlouhou řadou negativních zdravotních důsledků? Včetně zřetelného a značného zvýšení rizika rozvoje onemocnění srdce, cukrovky, obezity, poškození jater, narušení imunity, funkce ledvin, zánětu, narušení schopnosti rozmnožování u žen i mužů, změn funkce štítné žlázy a takových vývojových poruch u dětí, jako jsou agresivita, hyperaktivita a narušení schopnosti se učit.
Evidentně jen zlomek studií podporuje tvrzení federální vlády, že při nízkých dávkách nedochází k žádným účinkům. Tak kde to vázne? Vlády stanovují úrovně bezpečnosti pomocí trubiček umístěných v žaludcích laboratorních zvířat. Bisfenol A se zde uvolňuje přímo do žaludku, odkud jde do jater, kde se detoxifikuje na neaktivní formu, nazývanou BPA-glukuronid. V důsledku se velmi malé množství aktivního BPA dostává do krevního oběhu.
Studie u lidí však neukazují nic takového. U lidí se aktivní bisfenol A objevuje v krvi. Reakcí FDA bylo odmítnout všechny takové studie na lidech jako nevěrohodné. Problém s plošným odmítnutím souboru dat na lidech je ten, že mohou existovat zdroje vystavení BPA, které nemohou být modelovány prostřednictvím trubiček v žaludcích potkanů. Konec konců, tohle není způsob, jakým se potrava dostává do našeho těla. Jídlo žvýkáme, převalujeme v ústech před tím, než vstoupí do žaludku. A ukazuje se, že BPA může být z úst vstřebán přímo do krevního řečiště, čímž odpadne očista od toxických látek v játrech. Stejně tak tomu může být v případě BPA vstřebaného skrze pokožku.
Jedno až dvě procenta hmotnosti tzv. tepelného papíru tvoří bisfenol A. Jde např. o pokladní doklady, o visačky na zavazadlech, autobusové, vlakové a loterijní lístky. Držením takové účtenky se může BPA přenést na naše prsty, zejména pokud jsou mokré nebo mastné. Ale vstřebává se pak BPA prostřednictvím pokožky do těla?
U pokladních bylo zjištěno, že jim tělem proudí větší množství BPA, jednalo se ale pouze o pár lidí. Stejný problém je se studiemi poukazujícími na ty, kteří se živí rostlinnou stravou; měli sice nižší hladiny, ale jednalo se o příliš malý vzorek lidí. Odhaduje se, že ani pokladní manipulující s účtenkami po celý den nemůžou překročit přípustný příjem. Pokud však používají např. krém na ruce, může se to změnit.
Mnoho produktů péče o pokožku – dezinfekce na ruce, pleťové vody, mýdla, opalovací krémy – obsahuje chemikálie, které zvyšují vstřebávání do kůže. Takže použití dezinfekce na ruce, a to předtím, než se dotkneme účtenky, by teoreticky mohlo způsobit prolomení kožní bariéry. Teorie to byla až dosud.
Nyní již víme, že kontakt s účtenkou a příjem potravy poté, co použijeme dezinfekci na ruce, vedou k vysokým hodnotám aktivního bisfenolu A v krvi. Vědci z University of Missouri vypracovali studii, kde napodobovali aspekty chování lidí v restauraci rychlého občerstvení. Vědci sledovali zákazníky, kteří použili dezinfekci na ruce, manipulovali s účtenkou a následně jedli jídlo rukama. Vědci zjistili, že když lidé drželi účtenku bezprostředně po použití dezinfekce Purell, bisfenol A byl přenesen na jejich prsty a následně i na hranolky. Kombinace jeho vstřebání prostřednictvím kůže i ústy přispěla k významně zvýšené hladině aktivního BPA v jejich krvi.
Můžete držet účtenku v ruce po dobu 60 sekund a odejít pouze se 3 mikrogramy v těle. Pokud si ale předtím navlhčíte dlaně použitím dezinfekce na ruce, můžete vstřebat 300 mikrogramů během pár sekund, tedy stokrát více. Tyto poznatky ukazují, že pouhých pár vteřin, během kterých se dotýkáte účtenky, ale po aplikování něčeho, jako je krém na ruce, může přispět k přenosu velkého množství BPA.
Toto může být vysvětlením, proč desítky studií na lidech prokazují aktivní BPA v lidském těle, v protikladu k domněnkám založeným na studiích trubic zavedených do žaludku hlodavců. Pokud jsou důkazy v rozporu s předpoklady, pak je třeba tyto předpoklady zamítnout. FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) namísto toho zamítnul důkazy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Porras SP, Heinälä M, Santonen T. Bisphenol A exposure via thermal paper receipts. Toxicol Lett. 2014 Nov 4;230(3):413-20.
- Liao C, Kannan K. Widespread occurrence of bisphenol A in paper and paper products: implications for human exposure. Environ Sci Technol. 2011 Nov 1;45(21):9372-9.
- Biedermann S, Tschudin P, Grob K. Transfer of bisphenol A from thermal printer paper to the skin. Anal Bioanal Chem. 2010 Sep;398(1):571-6.
- Braun JM, Kalkbrenner AE, Calafat AM, Bernert JT, Ye X, Silva MJ, Barr DB, Sathyanarayana S, Lanphear BP. Variability and predictors of urinary bisphenol A concentrations during pregnancy. Environ Health Perspect. 2011 Jan;119(1):131-7.
- Hormann AM, Vom Saal FS, Nagel SC, Stahlhut RW, Moyer CL, Ellersieck MR, Welshons WV, Toutain PL, Taylor JA. Holding thermal receipt paper and eating food after using hand sanitizer results in high serum bioactive and urine total levels of bisphenol A (BPA). PLoS One. 2014 Oct 22;9(10):e110509.
- vom Saal FS, Welshons WV. Evidence that bisphenol A (BPA) can be accurately measured without contamination in human serum and urine, and that BPA causes numerous hazards from multiple routes of exposure. Mol Cell Endocrinol. 2014 Dec;398(1-2):101-13.
- Eladak S, Grisin T, Moison D, Guerquin MJ, N'Tumba-Byn T, Pozzi-Gaudin S, Benachi A, Livera G, Rouiller-Fabre V, Habert R. A new chapter in the bisphenol A story: bisphenol S and bisphenol F are not safe alternatives to this compound. Fertil Steril. 2015 Jan;103(1):11-21.
- Vandenberg LN, Hunt PA, Myers JP, Vom Saal FS. Human exposures to bisphenol A: mismatches between data and assumptions. Rev Environ Health. 2013;28(1):37-58.
- Barrett JR. Oral argument: sublingual findings challenge key assumptions about BPA exposure. Environ Health Perspect. 2013 Aug;121(8):A257.
Image credit: MPCA Photos via flickr. Image has been modified.