Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Bobuloviny vs. pesticidy při Parkinsonově nemoci
Při pokusech in vitro bobulovité ovoce potlačuje neurotoxické účinky pesticidů. To by teoreticky mohlo vysvětlit, proč je konzumace bobulovin spojená s nižším rizikem Parkinsonovy choroby.
V původním popisu Parkinsonovy nemoci, který nepochází od nikoho jiného než samotného dr. Jamese Parkinsona, je popsán charakteristický rys této choroby: zácpa, ochablá nebo letargická střeva. Ten může být předzvěstí diagnózy mnoho let před vypuknutím nemoci. Ve skutečnosti může být frekvence pohybu střev prediktivní.
U mužů s nižší mírou denního pohybu střev byla čtyřikrát větší pravděpodobnost rozvoje Parkinsonovy choroby v průměru o 12 let později. Tohle by mohl být opravdu raný příznak této nemoci spojený se sníženým příjmem vody. Mnoho pacientů s Parkinsonovou chorobou nikdy necítí přílišnou žízeň, což možná vede k zácpě – nebo naopak, zácpa může zvýšit riziko Parkinsonovy nemoci. Zácpa totiž vede k tomu, že odpad zůstává ve střevech déle, čímž dochází k větší míře vstřebávání potenciálních neurotoxinů z potravy.
Ano, existují dvě studie naznačující spojení mezi zácpou a Parkinsonovou chorobou, ale současně existuje 38 studií o propojení tohoto onemocnění s vystavením působení pesticidů. A v současnosti více než sto studií spojuje pesticidy se zvýšením rizika až o 80 %. Nyní je mnoho z těchto studií zaměřeno na expozici během práce, jako např. u farmářů, kteří mohou snížit riziko Parkinsonovy choroby tím, že budou nosit rukavice a prát si často své oblečení. Parkinsonova nemoc však byla také spojena s vystavením vlivu okolního prostředí.
V USA je ročně aplikována přibližně miliarda kilogramů pesticidů. A už jen tím, že žijete nebo pracujete v oblasti s vysokou mírou postřiků, může to u vás zvýšit riziko Parkinsonovy choroby. A stejné je to s používáním pesticidů v domácnosti. Neuvědomil jsem si, jak je běžné užívání pesticidů v domácnostech, ale tato studie z UCLA naznačuje, že to nemusí být tak dobrý nápad. Pesticidy totiž mohou způsobit mutace DNA, které zvyšují náchylnost k nemocem, nebo v nich hrají přímou roli.
Zdá se, že mnoho neurodegenerativních onemocnění je způsobeno tím, že dojde k nárůstu nesprávně složených proteinů. U Alzheimerovy choroby je to protein amyloid beta, u Creutzfeldt-Jakobovy nemoci a u nemoci šílených krav jsou to priony, u Huntingtonovy choroby je to zase jiný protein a u Parkinsonovy nemoci je to protein nazývaný alfa-synuklein. A velké množství pesticidů – 8 z 12 testovaných – je schopno spouštět akumulaci synukleinu v lidských nervových buňkách, tedy alespoň v Petriho misce. Ztráta synukleinu může hrát určitou roli při odumírání specializovaných nervových buněk v mozku. Z toho 70 % z nich zanikne v době, kdy se objeví první příznaky. Pesticidy jsou v zabíjení těchto neuronů tak dobré, že se pesticidy používají k pokusnému vytvoření Parkinsonovy choroby u laboratorních zvířat.
Existuje nějaký způsob, jak tento proces zastavit? No, zatím neexistují žádné léky, které by mohly tomuto hromadění proteinů zabránit. A co flavonoidní fytonutrienty, přírodní sloučeniny, které se nacházejí v některých druzích ovoce a zeleniny? Sulforafan dokáže překonat bariéru oddělující mozek od cévního systému a může mít neuroprotektivní účinky.
Bylo testováno 48 různých rostlinných sloučenin, aby zjistilo, zda některá z nich může zastavit shlukování proteinů synukleinu do malých vláken, která blokují buňky. A byla nalezena řada flavonoidů, které nejenže mohou zabránit tvorbě této pavučině podobné formaci synukleinových vláken, ale některé z nich ji dokonce mohou rozbít. Ukázalo se, že se flavonoidy mohou skutečně vázat na synukleinové proteiny a stabilizovat je.
Zde jsou zdravé mozkové buňky; šipky směřují k neuritům, výběžkům, které nervové buňky používají ke vzájemné komunikaci. Tady jsou poté, co byly vystaveny působení pesticidu. Buňka je poškozena, tyto malé výběžky se stahují. Ale pokud do nervových buněk nejprve vpravíte extrakt z borůvek, vypadá to, že je nervová buňka schopna lépe odolat účinkům pesticidů. Takže to znamená, že flavonoidy v naší stravě mohou tak řečeno bojovat proti Parkinsonově chorobě. A zdravá strava může být účinná nejen při prevenci, ale dokonce i při léčbě této poruchy.
Ale tohle byly všechno pokusy v Petriho miskách v laboratoři. Existují nějaké důkazy, že lidé, kteří JEDÍ bobulové plody, jsou chráněni před Parkinsonovou chorobou?
Už před dlouhou dobou byla publikována studie, která naznačila, že konzumace jahod a borůvek má ochranné účinky, ale byla to jen malá studie a výsledky nebyly statisticky významné. Což je důvod, proč jsem se o ní nikdy dříve nezmínil. Ale to bylo to nejlepší, co jsme měli k dispozici… Tedy až do této chvíle.
U těch, kteří přijímali stravou nejrůznější fytonutrienty, byl méně pravděpodobný výskyt Parkinsonovy nemoci. Konkrétně vyšší příjem bobulovin byl spojen s výrazně nižšími rizikem. Článek, který vyšel v rámci kampaně „Jablko denně pro prevenci Parkinsonovy choroby“, dospěl k závěru, že je zapotřebí více výzkumů, ale do té doby by jablko mohlo být dobrým nápadem. Samozřejmě, že to přicházelo od muže. Zdálo se, že jablka chrání proti Parkinsonově chorobě muže, ale ne ženy. Nicméně, jak pro muže, tak pro ženy byly, jak se zdálo, prospěšné bobuloviny.
Neměli bychom však asi servírovat bobuloviny se smetanou; mléko a mléčné výrobky mohou být totiž kontaminovány stejným druhem reziduí neurotoxických pesticidů, které byly nalezena v mozcích obětí Parkinsonovy nemoci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J Campdelacreu. Parkinson disease and Alzheimer disease: environmental risk factors. Neurologia. 2014 Nov-Dec;29(9):541-9.
- M Park, G W Ross, H Petrovitch, L R White, K H Masaki, J S Nelson, C M Tanner, J D Curb, P L Blanchette, R D Abbott. Consumption of milk and calcium in midlife and the future risk of Parkinson disease. Neurology. 2005 Mar 22;64(6):1047-51.
- K E Strathearn, G G Yousef, M H Grace, S L Roy, M A Tambe, M G Ferruzzi, Q L Wu, J E Simon, M A Lila, J C Rochet. Neuroprotective effects of anthocyanin- and proanthocyanidin-rich extracts in cellular models of Parkinson׳s disease. Brain Res. 2014 Mar 25;1555:60-77.
- A J Noyce, J P Bestwick, L Silveira-Moriyama, C H Hawkes, G Giovannoni, A J Lees, A Schrag. Meta-analysis of early nonmotor features and risk factors for Parkinson disease. Ann Neurol. 2012 Dec;72(6):893-901.
- M Furlong, C M Tanner, S M Goldman, G S Bhudhikanok, A Blair, A Chade, K Comyns, J A Hoppin, M Kasten, M Korell, J W Langston, C Marras, C Meng, M Richards, G W Ross, D M Umbach, D P Sandler, F Kamel. Protective glove use and hygiene habits modify the associations of specific pesticides with Parkinson's disease. Environ Int. 2015 Feb;75:144-50.
- M T Allen, L S Levy. Parkinson's disease and pesticide exposure--a new assessment. Crit Rev Toxicol. 2013 Jul;43(6):515-34.
- A Chorfa, C Lazizzera, D Bétemps, E Morignat, S Dussurgey, T Andrieu, T Baron. RETRACTED ARTICLE: A variety of pesticides trigger in vitro α-synuclein accumulation, a key event in Parkinson's disease. Arch Toxicol. 2016 May;90(5):1279.
- X Liu, T Ma, B Qu, Y Ji, Z Liu. Pesticide-induced gene mutations and Parkinson disease risk: a meta-analysis. Genet Test Mol Biomarkers. 2013 Nov;17(11):826-32.
- S Narayan, Z Liew, K Paul, P C Lee, J S Sinsheimer, J M Bronstein, B Ritz. Household organophosphorus pesticide use and Parkinson's disease. Int J Epidemiol. 2013 Oct;42(5):1476-85.
- L M Barnhill, J M Bronstein. Pesticides and Parkinson's disease: is it in your genes? Neurodegener Dis Manag. 2014;4(3):197-200.
- A Wang, M Cockburn, T T Ly, J M Bronstein, B Ritz. The association between ambient exposure to organophosphates and Parkinson's disease risk. Occup Environ Med. 2014 Apr;71(4):275-81.
- F Kamel. Epidemiology. Paths from pesticides to Parkinson's. Science. 2013 Aug 16;341(6147):722-3.
- S J Lee, H S Lim, E Masliah, H J Lee. Protein aggregate spreading in neurodegenerative diseases: problems and perspectives. Neurosci Res. 2011 Aug;70(4):339-48.
- A Naeem, N A Fazili. Defective protein folding and aggregation as the basis of neurodegenerative diseases: the darker aspect of proteins. Cell Biochem Biophys. 2011 Nov;61(2):237-50.
- F C Lau, B Shukitt-Hale, J A Joseph. Nutritional intervention in brain aging: reducing the effects of inflammation and oxidative stress. Subcell Biochem. 2007;42:299-318.
- X Gao, A Cassidy, M A Schwarzschild, E B Rimm, A Ascherio. Habitual intake of dietary flavonoids and risk of Parkinson disease. Neurology. 2012 Apr 10;78(15):1138-45.
- X Meng, L A Munishkina, A L Fink, V N Uversky. Effects of Various Flavonoids on the α-Synuclein Fibrillation Process. Parkinsons Dis. 2010 Jan 28;2010:650794.
- X Meng, L A Munishkina, A L Fink, V N Uversky. Molecular mechanisms underlying the flavonoid-induced inhibition of alpha-synuclein fibrillation. Biochemistry. 2009 Sep 1;48(34):8206-24.
- L I Golbe, T M Farrell, P H Davis. Case-control study of early life dietary factors in Parkinson's disease. Arch Neurol. 1988 Dec;45(12):1350-3.
- A Ueki, M Otsuka. Life style risks of Parkinson's disease: association between decreased water intake and constipation. J Neurol. 2004 Oct;251 Suppl 7:vII18-23.
- R D Abbott, H Petrovitch, L R White, K H Masaki, C M Tanner, J D Curb, A Grandinetti, P L Blanchette, J S Popper, G W Ross. Frequency of bowel movements and the future risk of Parkinson's disease. Neurology. 2001 Aug 14;57(3):456-62.
- X Gao, H Chen, M A Schwarzschild, A Ascherio. A prospective study of bowel movement frequency and risk of Parkinson's disease. Am J Epidemiol. 2011 Sep 1;174(5):546-51.
- J Parkinson. An essay on the shaking palsy. 1817. J Neuropsychiatry Clin Neurosci. 2002 Spring;14(2):223-36; discussion 222.
- W A Kukull. An apple a day to prevent Parkinson disease: reduction of risk by flavonoids. Neurology. 2012 Apr 10;78(15):1112-3.
- Dunnett SB1, Björklund A. Prospects for new restorative and neuroprotective treatments in Parkinson's disease.
Image thanks to DGlodowska via Pixabay.