Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Brokolice: klíčky vs. doplňky
Vědci porovnali brokolicové klíčky s doplňkem stravy „Broccomax“.
Nadále roste zájem o schopnosti brokolice, zvláště brokolicových klíčků, cílit na rakovinné kmenové buňky. Rakovinné kmenové buňky jsou považovány za strůjce a udržovatele rakoviny, o čem jsem již v minulosti hovořil.
Byla též provedena řada randomizovaných, dvojitě zaslepených a placebem kontrolovaných klinických studií týkajících se použití brokolicích klíčků jako doplňkové léčby při cukrovce, ke snížení oxidačního střesu a zánětu, ke snížení rezistence na inzulín a snížení hladin cukrů v krvi na lačno. V mém videu na téma „Nejvíce živin za nejméně peněz“ jsem popisoval, jak si jednoduše vypěstovat vlastní brokolicové klíčky do 5 dní. Nové vědecké poznatky však naznačují, že je to ještě o něco jednodušší.
Pokud si zjistíte informace o jiných klíčcích, obsah jejich antioxidačních látek zjevně vrcholí pátý den klíčení. Mají jich až 10x více než druhý den. Ovšem sulforafan v brokolicových klíčích zjevně dosahuje vrcholu za 2 dny klíčení. Dva dny staré klíčky tedy mohou být ještě lepší.
A co spotřebitelé, kteří neradi jedí brokolici a brokolicové klíčky, ale přesto chtějí mít užitek z brokolicových fytoživin? Co všechny ty brokolicové doplňky stravy dostupné na trhu? Zde testovali výrobek BroccoMax. Ten se chlubí silou 226 gramů brokolice v jediné kapsli. Dali tedy lidem 6 kapslí denně a porovnávali to s šálkem brokolicových klíčků. Zde vidíte strmý nárůst brokolicových fytoživin v krvi těch, kteří jedli klíčky. Denní porce klíčků vyjde asi na 5,50 Kč. A tady porovnání s 6 kapslemi doplňku stravy, který by vyšel asi na 44 Kč denně. Dospěli k závěru, že biodostupnost brokolicových fytoživin je při příjmu z doplňků stravy značně nižší než při konzumaci celé potraviny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J D Clarke, A Hsu, K Riedl, D Bella, S J Schwartz, J F Stevens, E Ho. Bioavailability and inter-conversion of sulforaphane and erucin in human subjects consuming broccoli sprouts or broccoli supplement in a cross-over study design. Pharmacol Res 2011 64(5):456 – 463.
- Y I Yashin, B V Nemzer, V Y Ryzhnev, A Y Yashin, N I Chernousova, P A Fedina. Creation of a databank for content of antioxidants in food products by an amperometric method. Molecules 2010 15(10):7450 – 7466.
- Y Gu, Q Guo, L Zhang, Z Chen, Y Han, Z Gu. Physiological and biochemical metabolism of germinating broccoli seeds and sprouts. J Agric Food Chem 2012 60(1):209 – 213.
- Y Li, T Zhang. Targeting cancer stem cells with sulforaphane, a dietary component from broccoli and broccoli sprouts. Future Oncol 2013 9(8):1097 – 1103.
- Z Bahadoran, P Mirmiran, F Hosseinpanah, M Hedayati, S Hosseinpour-Niazi, F Azizi. Broccoli sprouts reduce oxidative stress in type 2 diabetes: A randomized double-blind clinical trial. Eur J Clin Nutr 2011 65(8):972 – 977.
- P Mirmiran. Effects of broccoli sprout with high sulforaphane concentration on inflammatory markers in type 2 diabetic patients: A randomized double-blind placebo-controlled clinical trial. J Funct Foods 2012 4:837 – 841.
- Z Bahadoran, M Tohidi, P Nazeri, M Mehran, F Azizi, P Mirmiran. Effect of broccoli sprouts on insulin resistance in type 2 diabetic patients: A randomized double-blind clinical trial. Int J Food Sci Nutr 2012 63(7):767 – 771.
- Z Bahadoran, P Mirmiran, F Azizi. Potential efficacy of broccoli sprouts as a unique supplement for management of type 2 diabetes and its complications. J Med Food 2013 16(5):375 – 382.
Images thanks to David Carillet and Anton Starikov via 123RF