
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Čelí vegani riziku nedostatku jódu?
Většina rostlinných mlék není obohacena jódem. Mají vegani větší pravděpodobnost, že se u nich objeví nedostatek jódu?
Pro normální funkci štítné žlázy je zapotřebí dostatečné množství jódu ve stravě. Oba hormony štítné žlázy jsou ve skutečnosti pojmenovány podle toho, kolik atomů jódu obsahují: T3 a T4. Vzhledem k tomu, že jód je ve velké míře uložen v samotné štítné žláze, není to něco, co byste museli dostávat každý den, ale vaše celková strava musí mít nějaký dobrý zdroj. Bohužel běžné zdroje nejsou příliš zdraví prospěšné: jodidovaná sůl a mléčné potraviny (protože k dezinfekci vemene se používají čisticí prostředky na bázi jódu, jako je betadin, což má za následek vyplavení části jódu do mléka). Jód se také přidává do krmiva pro dobytek a některé komerční chleby obsahují potravinářské přísady obsahující jód.
Pokud tedy lidem nasadíte paleostravu a vyřadíte mléčné výrobky a kuchyňskou sůl, může se u nich vyvinout nedostatek jódu, i když zdvojnásobí příjem mořských plodů, které mohou být také jeho zdrojem. A co ti, kteří přecházejí na stravu zaměřenou na celozrnné rostlinné potraviny? Ti také omezí zmrzlinu a chléb Wonder Bread, a pokud nejedí nic z moře - mořské řasy, mořskou zeleninu - mohou se setkat se stejným problémem.
Její rodiče uváděli, že se ji snaží krmit jen těmi nejzdravějšími potravinami. Tříleté dítě dostávalo pouze rostlinné, nesolené, nezpracované potraviny bez vitaminových doplňků. To může být smrtelně nebezpečné. Bez vitaminu B12 se u osob na přísně rostlinné stravě může vyvinout nevratné poškození nervů, ale v tomto případě nejdříve vznikla struma kvůli nedostatečnému příjmu jódu.
Zde je další případ „veganství jako příčina jodové hypotyreózy“ u batolete po odstavení. Před odstavením bylo v pořádku, protože jeho matka stále užívala prenatální vitaminy, které naštěstí obsahovaly jód.
Většina vegetariánek a veganek si zřejmě neuvědomuje význam jódu v těhotenství, jsou stejně bezradné jako jejich všežravé kolegyně. Americká asociace pro štítnou žlázu a Americká pediatrická akademie doporučily, aby ženy, které dokonce jen plánují otěhotnět, denně přijímaly doplněk stravy obsahující 150 mikrogramů (mcg) jódu, přesto pouze 60 % prenatálních vitamínů prodávaných v USA tento nezbytný minerál obsahuje. Navzdory doporučením ho tedy asi 40 procent z nich postrádá. Proto je nesmírně důležité, aby těhotné a kojící ženy četly etikety a ujistily se, že dostávají dostatečné množství.
Ženy v reprodukčním věku mají průměrnou hladinu jódu 110 mcg/litr, což je pro netěhotné jedince v pořádku, ale v těhotenství bychom opravdu rádi viděli alespoň 150 mcg/litr. (Jde v podstatě o 24hodinový test moči, v němž je dostatečná hladina jódu definována jako 100 mcg/litr moči u netěhotných dospělých, čehož průměrný vegan v dosud největší provedené studii z Bostonu nedosahuje).
Doporučený průměrný denní příjem je pro většinu lidí 150 mcg/den, což můžete získat v hrnku a půl kravského mléka. Bohužel, rostlinná mléka obvykle nejsou obohacena jódem a v průměru obsahují jen asi 3 mcg/šálek. V dosud nejrozsáhlejší systematické studii bylo zjištěno, že ačkoli je mnoho rostlinných mlék obohaceno vápníkem, jódem jsou obohacena pouze tři ze 47. V případě rostlinných mlék se jedná o jód. Ta, která jím byla, ho měla stejně jako kravské mléko, ale ta, která jím nebyla, zaostávala.
Společnosti vyrábějící rostlinná mléka se chlubí tím, že svá mléka obohacují vápníkem a často i vitaminem B12, vitaminem D a vitaminem A, ale jen výjimečně se snaží dorovnat obsah jódu. Kravské mléko ho má tolik jen proto, že se jím obohacuje krmivo, nebo že kape z vemene. Proč tedy společnosti vyrábějící rostlinná mléka nepřidávají jód také? Jeden potravinářský vědec ze společnosti Silk mi řekl, že moje video o karagenanu hrálo roli v tom, že přešli na jiné zahušťovadlo. Doufejme, že uvidí toto video a zváží přidání jódu také, nebo se nějaká společnost chopí příležitosti získat výhodu na trhu.
Vědci došli k závěru, že jedinci, kteří konzumují rostlinná mléka neobohacená jódem, mohou být ohroženi jodovou deficiencí, pokud nekonzumují alternativní zdroje jódu ve stravě, z nichž nejzdravější je mořská zelenina - o které si povíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Leung AM, Lamar A, He X, Braverman LE, Pearce EN. Iodine status and thyroid function of Boston-area vegetarians and vegans. J Clin Endocrinol Metab. 2011;96(8):E1303-7.
- Combet E. 42 - Iodine status, thyroid function, and vegetarianism. In: Mariotti F, ed. Vegetarian and Plant-Based Diets in Health and Disease Prevention. Academic Press. 2017:769-90.
- Booms S, Hill E, Kulhanek L, Vredeveld J, Gregg B. Iodine deficiency and hypothyroidism from voluntary diet restrictions in the US: Case reports. Pediatrics. 2016;137(6):e20154003.
- Manousou S, Stål M, Larsson C, et al. A Paleolithic-type diet results in iodine deficiency: A 2-year randomized trial in postmenopausal obese women. Eur J Clin Nutr. 2018;72(1):124-9.
- Hunter JD, Crudo DF. Unintended consequences of restrictive diets: Two case reports and a review of orthorexia. Clin Pediatr (Phila). 2018;57(14):1693-5.
- Yeliosof O, Silverman LA. Veganism as a cause of iodine deficient hypothyroidism. J Pediatr Endocrinol Metab. 2018;31(1):91-4.
- Patel A, et al. Iodine deficiency: Iodine content is low or absent in some US multivitamin and prenatal vitamin brands. Clin Thyroidol. 2019;12(5):3-4.
- Herrick KA, Perrine CG, Aoki Y, Caldwell KL. Iodine status and consumption of key iodine sources in the U.S. population with special attention to reproductive age women. Nutrients. 2018;10(7):874.
- Ma W, He X, Braverman L. Iodine content in milk alternatives. Thyroid. 2016;26(9):1308-10.
- Bath SC, Hill S, Infante HG, Elghul S, Nezianya CJ, Rayman MP. Iodine concentration of milk-alternative drinks available in the UK in comparison with cows' milk. Br J Nutr. 2017;118(7):525-32.
Nejnovější videa

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí

Přínosy a vedlejší účinky probiotických doplňků stravy
