Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Chuť prevence rakoviny
Výživová doporučení jsou často blahosklonně sestavována tak, aby lidem připadala dosažitelně – namísto toho, aby nám prozradila, co je dle nejlepší bilance dostupných důkazů to nejlepší.
Nejrozsáhlejší zpráva o stravě a rakovině v dějinách se neustále aktualizuje se všemi novými výzkumy.
V aktualizaci o kolorektálním karcinomu před několika lety vědci zahrnuli různá masa, včetně toho zpracovaného, mezi přesvědčivé příčiny kolorektálního karcinomu. Nedávno byl tento karcinogen díky nejvyšší úrovni důkazů uznán i Světovou zdravotnickou organizací. To znamená, že to je nad rámec rozumné pochybnosti. Hlavním poselstvím bylo, že nejlepší prevencí kolorektálního karcinomu je kombinace vyšší fyzické aktivity se stravou bohatou na vlákninu a chudou na masné výrobky. Snížení příjmu masa o množství v polovině krůtího sendviče by mohlo snížit celkový počet případů kolorektálního karcinomu přibližně o 20 %.
Tato aktualizace pokynů pro léčbu rakoviny má několik důsledků, ale tento článek v publikaci Meat Science se rozhodl soustředit na názor spotřebitele, protože v jejich očích je každý spotřebitel v určitém bodě v budoucnosti pacient a naopak, ale chronické onemocnění nemusí být vždy důsledkem stárnutí.
Ačkoli důkazy pro vztah mezi rizikem kolorektálního karcinomu (přinejmenším) a příjmem zpracovaného masa nemohou být zamítnuty, navrhují další výzkum. Například, srovnejme riziko konzumace masa s jinými rizikovými praktikami – alkohol, nedostatek fyzické aktivity, obezita, kouření. Ve srovnání s rakovinou plic a kouřením možná nebude maso vypadat tak špatně.
Ale spotřebitelé o těchto pokynech pro prevenci rakoviny zřejmě ani neslyšeli. Dnešní spotřebitelé jsou přeinformovaní. Je tedy pravděpodobné, že se šíření aktualizace o kolorektálním karcinomu utopí v informačním šumu. A i kdyby ji spotřebitelé zaznamenali, masný průmysl si nemyslí, že by je zajímala. Přestože je zdraví pro západní svět důležité, jeho důležitost se při konečném výběru masa a masných výrobků tolik neblíží důležitosti uspokojení chuti. Je tedy pochybné, že revidovaná doporučení na základě karcinogenních účinků spotřeby masa přinesou podstatné změny v chování spotřebitelů.
Lékaři a odborníci na výživu jsou ovlivněni tímto blahosklonným postojem, že lidi jejich zdraví nezajímá natolik, aby se změnili. Tento klasický příspěvek od předního výživového časopisu se posmíval myšlence, že by lidé někdy přešli na „rozumnou stravu“ a snížili příjem živočišných bílkovin a tuků, bez ohledu na to, kolika nádorům by bylo zabráněno. Šance na snížení spotřeby tuků, bílkovinných potravin nebo vlastně jakýchkoli potravin v množství, které by zabránilo rakovině tlustého střeva, jsou prakticky nulové. Zvažte onemocnění srdce. Víme, že se stejným druhem stravy můžeme zabránit a léčit onemocnění srdce, ale veřejnost to neudělá. „Strava,“ říkají, „by ztratila příliš mnoho chuti.“ Jinými slovy, vysoká chutnost šunky převažuje jiné okolnosti, ačkoli jsou zdraví a blahobyt stále více důležitými faktory v rozhodování spotřebitelů.
Tento článek Meat Science z roku 1998 se obával, že pokud se maso nebude považovat za jedno ze zdravých jídel, bude mu ve stravě vyspělých zemí v příštím desetiletí přikládán malý význam. Jejich předpovědi úplně nevyšly. Zde je spotřeba masa na osobu za posledních 30 let: stoupající, stoupající. V roce 1998 byl publikován článek Meat Science, ve kterém byli znepokojeni ohledně konzumace masa v příští dekádě. Ta ještě více vzrostla, ale pak se začala srovnávat. A poté se začala prudce snižovat. Spotřeba masa se v posledních letech snížila o cca 10 %. Miliony Američanů omezují maso.
Tak mi neříkejte, že lidé nejsou ochotni změnit své stravování. Přesto nadále získáváme zředěné pokyny a stravovací doporučení, protože zodpovědní úředníci uvažují takto: Jaké stravovací změny by mohly být přijatelné pro veřejnost? Spíše než aby nám jen předali, na co přišla nejlepší dostupná věda a dovolili nám vytvořit si vlastní názor na to, jakým rizikům rakoviny vystavujeme naše rodiny tím, čím je krmíme.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- World Cancer Research Fund American Institute for Cancer Research. Introduction to Part 3.
- World Cancer Research Fund American Institute for Cancer Research. Keeping the science current.
- M Wiseman. The second World Cancer Research Fund/American Institute for Cancer Research expert report. Food, nutrition, physical activity, and the prevention of cancer: a global perspective. Proc Nutr Soc. 2008 Aug;67(3):253-6.
- F J Pérez-Cueto, W Verbeke. Consumer implications of the WCRF's permanent update on colorectal cancer. Meat Sci. 2012 Apr;90(4):977-8.
- F Jiménez-Colmenero, J Ventanas, F Toldrá. Nutritional composition of dry-cured ham and its role in a healthy diet. Meat Sci. 2010 Apr;84(4):585-93.
- D Demeyer, K Honikel, S De Smet. The World Cancer Research Fund report 2007: A challenge for the meat processing industry. Meat Sci. 2008 Dec;80(4):953-9.
- P V Tarrant. Some recent advances and future priorities in research for the meat industry. Meat Sci. 1998;49S1:S1-S16.
- A R Walker. Colon cancer and diet, with special reference to intakes of fat and fiber. Am J Clin Nutr. 1976 Dec;29(12):1417-26.
Images thanks to MarkusHendrich via Pixabay.