Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co nejíst, když chcete předejít mrtvici
Jaká je souvislost mezi rizikem mrtvicí a mléčnými výrobky, vejci, masem a limonádami?
Valná většina dostupných důkazů svědčí ve prospěch ochranné spojitosti mezi konzumací ovoce a zeleniny a rizikem mozkové mrtvice. Mezi nejhorší potraviny zřejmě patří maso a limonády. Když si dáte na oběd hamburger, na večeři vepřovou kotletu, dvě nožky snídaňových klobásek a typickou 600 ml láhev limonády, můžete zvýšit své riziko mrtvice o 60 %. Recenzenti naznačují, že u masa může být na vině nasycený tuk nebo cholesterol, železem zoxidovaný tuk, sůl, nebo i TMAO. Karnitin v mase a cholin v mléčných výrobcích, mořských plodech a hlavně vejcích, je naší střevní mikroflórou přeměňován na trimethylamin, který poté v játrech oxiduje na TMAO, jenž následně může přispívat ke vzniku infarktů, mrtvic a k úmrtím.
V roce 2019 skutečně jedna studie zveřejněná v odborném časopise American Medical Association a sledující desítky tisíc Američanů po medián 17 let a maximum 31 let, zjistila, že „vyšší příjem cholesterolu ze stravy či vajec byl výrazně spjat s vyšším rizikem rozvoje kardiovaskulárního onemocnění a s úmrtím na všechny příčiny, a to v závislosti na množství.“ Takže ti, kteří jedli více vajec nebo cholesterolu celkově, žili v průměru mnohem kratší životy. A čím více vajec jedli, tím hůře. A týká se to i konzumace vajec a rizika mozkové mrtvice. Nicméně metaanalýza zaplacená vaječným průmyslem zjistila něco jiného.
Ukazuje se, že takové metaanalýzy jsou závadné, mají významné metodologické nedostatky. Takže jíst, nebo nejíst? Vypadá to, že by bylo žádoucí omezit spotřebu vajec společně s dalšími zdroji cholesterolu ve stravě, jelikož poznatky z nové studie mají tu výhodu, že šlo o „delší následné sledování účastníků než u většiny předchozích studií a proto tato studie měla lepší schopnost odhalit souvislosti.“
Podobné to bylo s metaanalýzami o mléčných výrobcích, žádné zřejmé spojení nevyvstalo, ale byly zjištěny důkazy o publikačním zkreslení, což znamená, že některé studie chyběly; mohly být teoreticky zamítnuty zaplacenými výzkumníky, protože neukazovaly výsledky hodící se zájmům sponzorům. Výzkumníci zkoumající vztah mezi zdroji financování a závěry studií zjistili u slazených nápojů a mléka, že studie financované třeba firmou Coca Cola nebo mléčným výborem přicházely sedmkrát častěji s výsledky přejícími zájmům sponzorů, ve srovnání s nezávislým výzkumem. To je dvakrát horší než u farmaceutických firem. Mocný farmaceutický průmysl se spokojí už s trojnásobným zkreslením. Zvláště zajímavé je, že ani jedna z intervenčních studií zkoumajících limonádu nebo mléko neskončila s nepříznivými výsledky.
Z toho vyplývá, že mléčný tuk je možná lepší než jiné druhy živočišných tuků, například tuk z masa, ale přesto by bylo lepší dát si třeba celozrnné obiloviny. Výměna mléka za rafinované obiloviny nebo přidaný cukr by vám však moc neprospěla. Co se týče rizika mrtvice, rostlinný tuk je lepší než mléčný tuk. Tuk z masa je nejhorší, celozrnné obiloviny jsou lepší. Rybí tuk, přidané cukry a rafinované obiloviny jsou statisticky zhruba stejné.
Pokud jde o výživové směry a mrtvici, většina studií rostlinného stravování zjistila ochranný účinek proti mrtvici. Naopak výzkumy západních typů stravy, typických přebytkem živočišných potravin, přidaných cukrů a tuků, odhalily škodlivé účinky západního způsobu stravování. Afroameričané mají pětkrát vyšší riziko úmrtí na mrtvici ve středním věku. Tyto rozdíly mezi bělošskou a černošskou rasou jdou na vrub převážně faktu, že prodělávají mnohem více mozkových mrtvic. V této populaci může jižanský styl stravování, typický přebytkem smažených jídel a masa, hrát roli ve zvyšování rizika mrtvice. Naopak větší zastoupení rostlinných potravin ve stravě může riziko snížit.
Ředitel Stroke Prevention and Atherosclerosis Research Centre napsal: „Naučit se vařit obden vegetariánská jídla je pro většinu Severoameričanů náročný úkol, ale s pomocí chutných receptů a s pozitivním naladěním je proveditelný.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Iacoviello L, Bonaccio M, Cairella G, et al. Diet and primary prevention of stroke: Systematic review and dietary recommendations by the ad hoc Working Group of the Italian Society of Human Nutrition. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2018;28(4):309-334.
- Bechthold A, Boeing H, Schwedhelm C, et al. Food groups and risk of coronary heart disease, stroke and heart failure: A systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Crit Rev Food Sci Nutr. 2019;59(7):1071-1090.
- Spence JD. Diet for stroke prevention. Stroke Vasc Neurol. 2018;3(2):44-50.
- Zhong VW, Van horn L, Cornelis MC, et al. Associations of Dietary Cholesterol or Egg Consumption With Incident Cardiovascular Disease and Mortality. JAMA. 2019;321(11):1081-1095.
- Alexander DD, Miller PE, Vargas AJ, Weed DL, Cohen SS. Meta-analysis of Egg Consumption and Risk of Coronary Heart Disease and Stroke. J Am Coll Nutr. 2016;35(8):704-716.
- Kalogeropoulos AP, Papanastasiou CA. Egg consumption: to eat or not to eat?. J Thorac Dis. 2019;11(6):2185-2187.
- Lesser LI, Ebbeling CB, Goozner M, Wypij D, Ludwig DS. Relationship between funding source and conclusion among nutrition-related scientific articles. PLoS Med. 2007;4(1):e5.
- Bekelman JE, Li Y, Gross CP. Scope and impact of financial conflicts of interest in biomedical research: a systematic review. JAMA. 2003;289(4):454-65.
- Chen M, Li Y, Sun Q, et al. Dairy fat and risk of cardiovascular disease in 3 cohorts of US adults. Am J Clin Nutr. 2016;104(5):1209-1217.
- Kontogianni MD, Panagiotakos DB. Dietary patterns and stroke: a systematic review and re-meta-analysis. Maturitas. 2014;79(1):41-7.
- Howard G, Moy CS, Howard VJ, et al. Where to Focus Efforts to Reduce the Black-White Disparity in Stroke Mortality: Incidence Versus Case Fatality?. Stroke. 2016;47(7):1893-8.
- Judd SE, Gutiérrez OM, Newby PK, et al. Dietary patterns are associated with incident stroke and contribute to excess risk of stroke in black Americans. Stroke. 2013;44(12):3305-11.
- Spence JD. Letter by Spence Regarding Article, "Diet and Stroke: Recent Evidence Supporting a Mediterranean-Style Diet and Food in the Primary Prevention of Stroke". Stroke. 2015;46(9):e221.