Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co si vzít před kolonoskopií?
Mátový olej může pomoci předejít stahům střeva a tím pádem i zmírnit bolesti a nepohodlí pacientů při kolonoskopiích. Zároveň lékaři usnadní zavádění a vytažení sondy.
Máta perná byla oficiálně popsána (bělochem) až v roce 1696. Nicméně lidstvo ji používá už nejméně několik tisíc let. Sladkosti s mátovou náplní se často užívají po jídle ke snížení gastrokolického reflexu – nutkání k vyprázdnění po jídle. Roztahování nervů v žaludku spouští stahy ve střevě. Dává to smysl – naše tělo vytváří více místa pro další várku jídla. Máta peprná způsobuje uvolnění střevních svalů.
Pokud vezmete kruhové odřezky lidského střeva, odstraněné během operace, a prostě je položíte na stůl, budou se spontánně a samy stahovat v intervalu asi tři stahy za minutu. Není to trochu děsivé? Když však na kousek střeva nakapete mentol z máty peprné, ke kontrakcím sice bude stále docházet, ale nebudou tak silné.
Jestliže máta peprná dokáže uvolnit tlusté střevo a snížit křeče, může být užitečná během kolonoskopie. Tato domněnka byla poprvé vznesena už před více než 30 lety. Stahy střeva mohou bránit endoskopu v postupu střevem a způsobovat pacientovi nepohodlí. Vyzkoušeli tedy nanést na špičku přístroje mátový olej. U každého pacienta došlo k uvolnění křečovitého sevření během 30 vteřin. To je však dlouhá doba vzhledem k tomu, že v sobě máte tuto hadici. Lepším nápadem by bylo jednoduše použít ruční pumpu a zaplavit roztokem mátového oleje celé střevo před kolonoskopií. Jednoduchá, bezpečná a pohodlná alternativa k injekčně podávaným lékům proti křečím, které mohou mít řadu vedlejších účinků. Po zavedení mátového roztoku (na obrázku modře zbarven) došlo během 20 sekund k uvolnění staženého střeva. Podobné výsledky byly dosaženy s horní endoskopií. Tato metoda fungovala lépe, rychleji a bezpečněji než léčivo. Poslouží také při diagnostickém klystýru s bariem pro rentgenování.
Nebylo by však snadnější prostě spolknout trochu oleje z máty peprné namísto vpravování druhou stranou, přes konečník? Užití mátového olej před kolonoskopií. Pouhé spolknutí několika kapslí s mátovým oleje 4 hodiny před zákrokem zrychlilo celý proces a zvýšilo spokojenost jak pacienta, tak i lékaře. To proto, že snížil křeče střeva i bolest a nepohodlí. Mátový olej také usnadnil zavádění a vyndávání přístroje.
Bolest a nepohodlí nejsou jediné zábrany, které lidé vůči kolonoskopii mají. I když mátový olej umožní hladký průběh procedury, stále je nutno podstoupit obávaný proces přípravy střeva. Je potřeba vypít velké množství silných projímadel ještě před proběhnutím zákroku. Střevo musí být zcela čisté. Navíc, kromě bolesti a strachu z komplikací, lidé pociťují z této procedury rozpaky a cítí se při ní zranitelní.
Závažné komplikace se vyskytují u asi 1 z 350 kolonoskopií. Patří mezi ně i protržení střeva a vykrvácení. Perforace se vyskytují v okamžiku, kdy špička endoskopu pronikne stěnou tlustého střeva, nebo když je střevo příliš nahuštěno vzduchem. Lékaři musejí do střeva napumpovat vzduch, aby na něj lépe viděli. Průšvihem také je, když při pokusu o kauterizaci krvácející rány, vzniklé odběrem tkáně, dojde ke vznícení zbytkového plynu ve střevě. Je to extrémně vzácné, nicméně v těchto případech střevo na operačním sále doslova exploduje. Úmrtí na kolonoskopii je vzácné, vyskytuje se pouze u cca 1 z 1 000 zákroků. Přesto, vzhledem k 15 milionům kolonoskopií, které jsou v USA prováděny každý rok, umírají kvůli této proceduře ročně tisíce Američanů. To nás přivádí k otázce: Převažují výhody nad riziky? Na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A Shavakhi, S K Ardestani, M Tak, M Goli, A H Keshteli. Premedication with peppermint oil capsules in colonoscopy: a double blind placebo-controlled randomized trial study. Acta Gastroenterol Belg. 2012 Sep;75(3):349-53.
- L I Spirling, I R Daniels. Botanical perspectives on health peppermint: more than just an after-dinner mint. J R Soc Promot Health. 2001 Mar;121(1):62-3.
- T Asao, H Kuwano, M Ide, I Hirayama, J I Nakamura, K I Fujita, R Horiuti. Spasmolytic effect of peppermint oil in barium during double-contrast barium enema compared with Buscopan. Clin Radiol. 2003 Apr;58(4):301-5.
- R J Leicester, R H Hunt. Peppermint oil to reduce colonic spasm during endoscopy. Lancet. 1982 Oct 30;2(8305):989.
- T Asao, E Mochiki, H Suzuki, J Nakamura, I Hirayama, N Morinaga, H Shoj, Y Shitara, H Kuwano. An easy method for the intraluminal administration of peppermint oil before colonoscopy and its effectiveness in reducing colonic spasm. Gastrointest Endosc. 2001 Feb;53(2):172-7.
- N Hik, H Kurosaka, Y Tatsutomi, S Shimoyama, E Tsuji, J Kojima, N Shimizu, H Ono, T Hirooka, C Noguchi, K Mafune, M Kaminishi. Peppermint oil reduces gastric spasm during upper endoscopy: a randomized, double-blind, double-dummy controlled trial. Gastrointest Endosc. 2003 Apr;57(4):475-82.
- H Manner, N Plum, O Pech, C Ell, M D Enderle. Colon explosion during argon plasma coagulation. Gastrointest Endosc. 2008 Jun;67(7):1123-7.
- S A McLachlan, A Clements, J Austoker. Patients' experiences and reported barriers to colonoscopy in the screening context--a systematic review of the literature. Patient Educ Couns. 2012 Feb;86(2):137-46.
- C W Ko, J A Dominitz. Complications of colonoscopy: magnitude and management. Gastrointest Endosc Clin N Am. 2010 Oct;20(4):659-71.
- T H Lüning, M E Keemers-Gels, W B Barendregt, A C Tan, C Rosman. Colonoscopic perforations: a review of 30,366 patients. Surg Endosc. 2007 Jun;21(6):994-7.
- A Amato, R Liotta, F Mulè. Effects of menthol on circular smooth muscle of human colon: analysis of the mechanism of action. Eur J Pharmacol. 2014 Oct 5;740:295-301.
- E P Whitlock, J S Lin, E Liles, T L Beil, R Fu. Screening for colorectal cancer: a targeted, updated systematic review for the U.S. Preventive Services Task Force. Ann Intern Med. 2008 Nov 4;149(9):638-58.
- S J deRoux, A Sgarlato. Upper and lower gastrointestinal endoscopy mortality: the medical examiner's perspective. Forensic Sci Med Pathol. 2012 Mar;8(1):4-12.
Images thanks to darwin Bell via Flickr.