Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Čokoláda a riziko mrtvice
Vědci otestovali schopnost hořké a mléčné čokolády ovlivnit funkci tepen.
Při publikování výzkumu o čokoládě narážíme na problém, že se na to vrhne tisk, který vše zjednoduší a udělá z toho senzaci. Peníze z cukrárenské výroby jen tečou a informace se zkreslují, ztrácí se důležitá myšlenka, že flavanol, fytonutrient z kakaa, se zdá být zdraví prospěšný. Cukr v čokoládě pro nás nemá žádný přínos. Tuk a přebytečné kalorie také ne. Ale přírodní kakaový prášek lze považovat za zdravou potravinu. Přidání kakaa do smoothie, ovesné kaše a podobně je zdraví prospěšné. Ideální je zvolit nezpracované, neupravené kakao. Flavonoly jsou tím, co dává kakau jeho hořkost, a tak dochází k úmyslnému odstraňování flavonolů alkalickými látkami. Pokud jde o kakao, čím vyšší hořkost, tím je to vlastně lepší.
V mém videu o čokoládě a jejím vlivu na srdeční funkce jsem ukázal, jak by hořká čokoláda mohla zlepšit funkci věnčitých tepen v srdci do dvou hodin po konzumaci. Bylo to zobrazeno pomocí angiografie, ale zde vidíte cévy, které si můžete představit na vlastní oči; krevní cévy v očních bulvách. Dvě hodiny po konzumaci hořké čokolády vidíme výrazné zlepšení schopnosti rozšiřování malých žil v očích. A co krevní cévy v nohách?
Periferní cévní onemocnění, ateroskleróza cév dolních končetin, vede ke kulhání a ke křečovitým bolestem v lýtkových svalech, které vás trápí, když cvičíte, kvůli zhoršenému průtoku krve. Maximální délka chůze a maximální doba chůze byly sledovány u 20 pacientů s onemocněním periferních tepen, a to dvě hodiny po konzumaci hořké čokolády s úctyhodným 85% obsahem kakaa, nebo po konzumaci mléčné čokolády. Po konzumaci hořké čokolády lidé ušli o tucet metrů více a časově asi o 17 sekund déle než před tím, kdy hořkou čokoládu pozřeli. Po mléčné čokoládě nebyli ani schopni ujít to, co před její konzumací. Ani o sekundu navíc.
Zdá se, že je v kakau něco, co pomáhá, ale pár vteřin tu a tam je vcelku zanedbatelných. Co takhle zlepšení stavu aterosklerózy, o němž jsme si až do roku 1977 mysleli, že není možné. Co se stalo v roce 1977? Dean Ornish do roku 1979 nepublikoval nic o zlepšení srdečních onemocnění. První demonstrace týkající se zlepšení aterosklerózy stravou a léky na snížení hladiny cholesterolu nebyla provedena na věnčitých tepnách srdce, ale na femorálních tepnách nohou. A co tepny vedoucí do mozku?
Existuje neinvazivní způsob, jak hodnotit arteriální funkce mozkových cév pomocí transkraniálního ultrazvuku. Požádáte-li někoho, aby zadržel dech, mozek si řekne „ach jo“, rozšíří tepny, zvýší krevní průtok a kompenzuje nedostatek kyslíku. V případě, že jsou mozkové tepny poškozeny aterosklerózou, nejsou schopny se rozšířit tak, jak je potřeba, což znamená, že mají nižší index zadržení dechu. To může být rizikovým faktorem pro cévní mozkovou příhodu.
Vědci navrhli experiment, při kterém porovnali výsledky cílových potravin s něčím neutrálním, jako jsou ovesné vločky. Použili snad něco jako lžíci kakaového prášku? Nikoliv. Randomizovaná studie porovnala ovesné vločky se smaženou Mars tyčinkou. Proč zrovna se smaženou tyčinkou Mars? Studie byla zveřejněna ve skotském Medical Journal, a zřejmě je smažená Mars tyčinka silně spojována se Skotskem. Je to jen nějaká povídačka?
Bylo obvoláno 627 obchodů prodávajících známé „fish and chips“ ve Skotsku, aby byla ověřena dostupnost této pochoutky. Více než 1 obchod z 5 uvedl, že jich prodají až 200 za týden. Stačí sledovat ukazatele. A vyjde vám něco takového. V těstíčku obalené a usmažené tyčinky Snickers nebo pizza byly zřejmě méně populárními. Autoři docházejí k závěru, že to není jen nějaká legenda. Je povzbudivé, že našli nějaké důkazy o přítomnosti středomořské stravy, byť v podobě smažené pizzy. Mohlo by to přispívat k nejvyšší míře výskytu mozkové mrtvice v Evropě, v níž má Skotsko prvenství? Otestovali to a je zajímavé, že došlo k výraznému poklesu u mužů v porovnání se ženami. Možná, že muži jsou z Marsu, ženy ze Snickers?
A jak je to s čokoládou, která není usmažená? Proběhly populační studie, které pozorovaly lidi v průběhu času. Ukázalo se, že ti, kteří jedli čokoládu, měli evidentně nižší pravděpodobnost mrtvice, což potvrdila i další studie. Možná, že spotřeba čokolády shodou okolností souvisí s jiným chováním, které udržuje srdce a mozek zdravými. Například lidé, kteří hodně cvičí, musí občas jíst více potravin. Takže možná jedí více čokolády. Nenašel se k tomu žádný důkaz, ale nemůžeme dohledat všechno. K prokázání příčiny a následku byste museli lidi randomizovat do dvou skupin, jedna z nich by čokoládu konzumovala a druhá nikoliv. Pozorování by bylo třeba provádět deset nebo dvacet let. Jeden výzkumník se jasně vyjádřil: „To je bez šance.“ Zkuste si získat lidi pro účast ve studii, kde by mohli být 16 let ve skupině bez čokolády.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Zavoreo I, Demarin V. Breath Holding Index in the Evaluation of Cerebral Vasoreactivity. Acta clinica Croatica, Vol.43 No.1 Ožujak 2004.
- Kaynak HE, Taegtmeyer H. Is bitter better? The benefits of chocolate for the cardiovascular system. Curr Hypertens Rep. 2011 Dec;13(6):401-3.
- Mackenbach JP. The temptations of chocolate. BMJ. 2011 Sep 20;343:d5883.
- Willcox M. A temptation I can resist. BMJ. 2011 Oct 26;343:d6683.
- Silvestrini M, Vernieri F, Pasqualetti P, Matteis M, Passarelli F, Troisi E, Caltagirone C. Impaired cerebral vasoreactivity and risk of stroke in patients with asymptomatic carotid artery stenosis. JAMA. 2000 Apr 26;283(16):2122-7.
- Hollenberg NK, Fisher ND. Is it the dark in dark chocolate? Circulation. 2007 Nov 20;116(21):2360-2.
- Flammer AJ, Hermann F, Sudano I, Spieker L, Hermann M, Cooper KA, Serafini M, Lüscher TF, Ruschitzka F, Noll G, Corti R. Dark chocolate improves coronary vasomotion and reduces platelet reactivity. Circulation. 2007 Nov 20;116(21):2376-82.
- Shurlock B. Cocoa and cardiology: the defence counsel is still working hard. Eur Heart J. 2013 Jan;34(4):247-8.
- Kwok CS, Boekholdt SM, Lentjes MA, Loke YK, Luben RN, Yeong JK, Wareham NJ, Myint PK, Khaw KT. Habitual chocolate consumption and risk of cardiovascular disease among healthy men and women. Heart. 2015 Aug;101(16):1279-87.
- Loffredo L, Perri L, Catasca E, Pignatelli P, Brancorsini M, Nocella C, De Falco E, Bartimoccia S, Frati G, Carnevale R, Violi F. Dark chocolate acutely improves walking autonomy in patients with peripheral artery disease. J Am Heart Assoc. 2014 Jul 2;3(4).
- Terai N, Gedenk A, Spoerl E, Pillunat LE, Stodtmeister R. The short-term effect of flavonoid-rich dark chocolate on retinal vessel diameter in glaucoma patients and age-matched controls. Acta Ophthalmol. 2014 Aug;92(5):e341-5.
- Barndt R Jr, Blankenhorn DH, Crawford DW, Brooks SH. Regression and progression of early femoral atherosclerosis in treated hyperlipoproteinemic patients. Ann Intern Med. 1977 Feb;86(2):139-46.
- Blankenhorn DH, Hodis HN. George Lyman Duff Memorial Lecture. Arterial imaging and atherosclerosis reversal. Arterioscler Thromb. 1994 Feb;14(2):177-92.
- Larsson SC, Virtamo J, Wolk A. Chocolate consumption and risk of stroke: a prospective cohort of men and meta-analysis. Neurology. 2012 Sep 18;79(12):1223-9.
- Morrison DS, Petticrew M. Deep and crisp and eaten: Scotland's deep-fried Mars bar. Lancet. 2004 Dec 18-31;364(9452):2180.
- Dunn WG, Walters MR. A randomised crossover trial of the acute effects of a deep-fried Mars bar or porridge on the cerebral vasculature. Scott Med J. 2014 Nov;59(4):182-7.
Image credits: jackmac34 via pixabay, and pettifoggist & Linelle Photography via flickr. Images have been modified.