Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Darování krve jako prevence rakoviny?
Upřednostňováním rostlinných zdrojů železa můžeme své riziko možného „ferotoxického“ (souvisejícího s železem) onemocnění jako rakoviny a cukrovky snížit ještě lépe než darováním krve.
Pokud je rakovina skutečně takzvanou ferotoxickou nemocí, čili částečným důsledkem toxicity železa, vysvětlovalo by to nejen dramatický pokles v četnosti výskytu rakoviny po darování krve, ale také to, proč lidé s vyšším obsahem železa v krvi mají zvýšené riziko úmrtí na rakovinu, proč ženy, které krvácejí do vaječníků, mají vysoké riziko vzniku rakoviny vaječníků, a proč ti, kteří trpí nadměrným střádáním železa, tzv. hemochromatózou, mají až 200krát vyšší riziko rakoviny. Dokonce se volá po tom, aby byly zrevidovány některé studie o chemoterapii, během kterých byla pacientům podstupujícím chemoterapii odebírána krev, aby byly kontrolovány nežádoucí účinky. Možná jen samotný úbytek železa v důsledku odběru krve mohl způsobit některé z příznivých účinků přičítaných chemoterapii.
Železo může být dvojsečný meč. Nedostatek železa způsobuje anémii, zatímco nadměrné množství železa může zvýšit riziko rakoviny, pravděpodobně tím, že působí jako pro-oxidant a generuje tak volné radikály. Anémie z nedostatku železa je vážným problémem v rozvojových zemích, ale v zemích, kde se konzumuje maso, může být nadbytek železa větším problém než jeho nedostatek. Zásoby železa se během stárnutí zákeřně hromadí, vzhledem k tomu, že příjem přesahuje ztrátu, a naše tělo nemá dobrý způsob, jak se přebytečného železa zbavit.
Ferritin je při vyšetření krve ukazatelem našich záložních zásob železa. Normální rozmezí je asi 12 až 200, ale jen proto, že je normální, neznamená, že je ideální. Ve studii dárců krve měli ti, u kterých se rozvinula rakovina, hodnoty až někde tady, průměr pro muže mohl být něco přes sto.
To naznačuje, že „normální“, okolní úrovně zásob železa mohou být škodlivé a představovat problém, který postihuje velkou část populace. Takže možná potřebujeme znovu definovat normální hodnoty v závislosti na riziku onemocnění, než jen pouze podle Gaussovy křivky. Čili, nedostatek železa může vzniknout, když hladina feritinu klesne na méně než přibližně 12 ng/ml; zatímco ke vzniku ferrotoxické nemoci dochází s hodnotami vyššími než asi tak 50.
Na Harvardu nedávno zkoumali dárcovství krve a kolorektální rakovinu, a nenalezli žádnou souvislost, ale rozsah hodnot feritinu, který zkoumali, byl odtud až sem, a to byli ti, kteří udávali darování krve 30 nebo vícekrát.
Takže místo toho, abychom svou krev vypouštěli a snížili tak nadbytečné zásoby železa, proč jednoduše přemíře železa nepředejít? Pokud měříte zásoby železa u mužů, kteří se straní hemového železa a získávají své železo z rostlin, jejich hodnoty se pohybují přímo kolem těch, které měla skupina bez rakoviny. To může pomoci vysvětlit, proč ti, kteří jedí rostlinnou stravu, mívají menší výskyt rakoviny a dalších onemocnění spojených s přemírou železa, jako je prediabetes a diabetes.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Zacharski LR, Chow BK, Howes PS, Shamayeva G, Baron JA, Dalman RL, Malenka DJ, Ozaki CK, Lavori PW. Decreased cancer risk after iron reduction in patients with peripheral arterial disease: results from a randomized trial. J Natl Cancer Inst. 2008 Jul 16;100(14):996-1002.
- Toyokuni S. Iron as a target of chemoprevention for longevity in humans. Free Radic Res. 2011 Aug;45(8):906-17.
- Lipman ML. Iron overload is common and deadly. Consumer Reports on Health;Jun2013, Vol. 25 Issue 6, p11.
- Toyokuni S. Role of iron in carcinogenesis: cancer as a ferrotoxic disease. Cancer Sci. 2009 Jan;100(1):9-16.
- Kim MH, Bae YJ. Postmenopausal vegetarians' low serum ferritin level may reduce the risk for metabolic syndrome. Biol Trace Elem Res. 2012 Oct;149(1):34-41.
- Bao W, Rong Y, Rong S, Liu L. Dietary iron intake, body iron stores, and the risk of type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. BMC Med. 2012 Oct 10;10:119.
- Haddad EH, Berk LS, Kettering JD, Hubbard RW, Peters WR. Dietary intake and biochemical, hematologic, and immune status of vegans compared with nonvegetarians. Am J Clin Nutr. 1999 Sep;70(3 Suppl):586S-593S.
- Zhang X, Ma J, Wu K, Chan AT, Fuchs CS, Giovannucci EL. Blood donation and colorectal cancer incidence and mortality in men. PLoS One. 2012;7(6):e39319.
- Toyokuni S. Iron-induced carcinogenesis: the role of redox regulation. Free Radic Biol Med. 1996;20(4):553-66.
- Brinton LA, Gridley G, Persson I, Baron J, Bergqvist A. Cancer risk after a hospital discharge diagnosis of endometriosis. Am J Obstet Gynecol. 1997 Mar;176(3):572-9.
- Wu T, Sempos CT, Freudenheim JL, Muti P, Smit E. Serum iron, copper and zinc concentrations and risk of cancer mortality in US adults. Ann Epidemiol. 2004 Mar;14(3):195-201.
- Zacharski LR, Chow BK, Howes PS, Shamayeva G, Baron JA, Dalman RL, Malenka DJ, Ozaki CK, Lavori PW. Reduction of Iron Stores and cardiovascular outcomes in patients with peripheral arterial disease: a randomized controlled trial. JAMA. 2007 Feb 14;297(6):603-10.
- Key TJ, Appleby PN, Spencer EA, Travis RC, Roddam AW, Allen NE. Cancer incidence in vegetarians: results from the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford). Am J Clin Nutr. 2009 May;89(5):1620S-1626S.
- Ascherio A, Rimm EB, Giovannucci E, Willett WC, Stampfer MJ. Blood donations and risk of coronary heart disease in men. Circulation. 2001 Jan 2;103(1):52-7.
- van Tellingen, C. Bleeding-edge technology in cardiology - or the mixed blessings of phlebotomy throughout the ages. Neth Heart J. 2010 Apr; 18(4): 218–222.
Image credit: Steel Wool via flickr. Image has been modified.