Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dětské zásypy a fibroidy
Jakou roli má strava a dětský zásyp v rozvoji fibroidů a rakoviny vaječníků?
Pokud náhodně vyberete skupinu žen a vyšetříte ultrazvukem jejich dělohu, většina z nich bude mít ještě před padesátkou fibroidní nádory. A tou většinou myslím více než 80 % černošek a téměř 70 % bělošek. Polovina bělošek má fibroidy už po čtyřicítce. A to samé se dá říct o Afro-Američankách okolo pětatřiceti let věku.
Když se vyrovnáte se šokujícím zjištěním, jak značně jsou fibroidy rozšířeny, přijde na řadu otázka: Proč ty rozdíly mezi rasami? Je to stravou, stresem, různým vystavením vlivů životního prostředí? Ať už je to cokoliv, možná by nás to mohlo přivést na stopu toho, co fibroidy způsobuje. Například Afro-Američanky vykazují nižší spotřebu ovoce a zeleniny. Přitom se zdá, že ovoce a zelenina proti fibroidům chrání, a to zvláště citrusy. Zde, v Black Women’s Health Study, to však nevypadalo, že by šlo jenom o šťávu z citrusových plodů.
Je zajímavé, že pokud měříme hladinu beta-karotenu v právě odebraných vzorcích tkáně děložních fibroidů a v okolní normální děložní tkáni získaných během hysterektomie (operace odstranění dělohy) zjistíme ve fibroidech jeho výrazně nižší koncentrace. Ve skutečnosti nebyl v polovině fibroidních vzorků beta-karoten ani detektovatelný. Totéž se vyskytuje i u rakoviny. Ve většině testovaných rakovinných tkání se ve srovnání s normální tkání hned vedle nádoru vědcům vůbec nepodařilo zaznamenat přítomnost beta-karotenu. Takže snad snížená hladina beta-karotenu hraje určitou roli při tvorbě fibroidů? Zní to možná trochu přehnaně, ale nemůžeme si být jisti… dokud to neotestujeme. Randomizovaná kontrolovaná klinická studie zkoumající příjem ovoce a zeleniny ve vztahu k fibroidům však nebyla vypracována… až do této chvíle. Byla vypracována pouze randomizovaná klinická studie podávání jednoho druhu ovoce a zeleniny – rajčat – ale pro prevenci fibroidů u japonských křepelek. Většina mých pacientek však nejsou Japonky ani křepelky.
Účinek lykopenu, tedy červeného barviva v rajčatech, „nemusí na zvířecím modelu věrně zobrazovat účinek lykopenu u člověka.“ A skutečně, Harvard Nurse Study (Studie zdraví zdravotních sester) nezjistila žádnou zřejmou souvislost mezi spotřebou lykopenu a fibroidy. Takže ano, ovoce a přinejmenším zelená listová zelenina mohou mít určitý ochranný účinek, ale nemůžeme to říct s jistotou, dokud to důkladně neotestujeme.
Vitamín D by mohl být také příčinou, proč mají Afro-Američanky vyšší výskyt fibroidů. Ženy s tmavší pokožkou jsou vystaveny vyššímu riziku nedostatku vitamínu D. Více než 80 % černošek může trpět nedostatkem vitaminu D, v porovnání s pouze jednou z pěti bělošek.
Vitamin D skutečně potlačuje bujení fibroidních buněk – v Petriho misce. Možná dokáže zmenšit nádor u vašeho domácího krysího miláčka, ale co u lidí? Jedna populační studie skutečně zjistila, že ženy s dostatečně vysokou hladinou vitaminu D v krvi měly asi o třetinu nižší riziko fibroidů. To je v souladu s poznatkem, že ženy, které hlásí hojné vystavení slunečnímu záření, se zdají být také před fibroidy chráněny. Dokud ale nebude provedena intervenční studie, kde budou ženy rozděleny na skupinu užívající vitamin D a skupinu s placebem, nemůžeme si být jisti, zda vitamín D hraje v prevenci anebo léčbě fibroidů roli či ne.
U Afro-Američanek je také častější používání dětských zásypů na oblast genitálií. To může nejenom zdvojnásobovat riziko fibroidů, ale také zvyšovat riziko rakoviny vaječníků, což je gynekologická rakovina, která má na svědomí životy nejvíce žen. Interní memoranda prokázala, že představitelé firmy Johnson & Johnson dobře věděli o riziku rakoviny, ale přesto se rozhodli zaměřit se právě na Afro-Američanky. „Myslete na nás,“ uváděly reklamy Johnson & Johnson, „jako na celoživotního rodinného přítele.“ Řekl bych spíše jako na zkracovače délky života, a to při užívání jejich dětského zásypu. Přinejmenším to tak viděla soudní porota, která nedávno přisoudila jedné postižené rodině 110 milionů dolarů odškodného. Navíc ke 200 milionům dolarů, které přisoudily soudy postiženým v loňském roce, při dalších tisících neuzavřených soudních sporů. A to poté, co interní firemní memoranda odhalila, že již před desítkami let varovali firmu její vlastní smluvní toxikologové, že existuje množství studií, které ukazují na souvislost s rakovinou. Každý, kdo tato rizika popírá, bude vnímán veřejností ve stejném světle jako ti, kteří popírali souvislost mezi kouřením cigaret a rakovinou: „Popírání zřejmého, a to tváří v tvář všem důkazům, které svědčí o opaku.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Baird DD, Dunson DB, Hill MC, Cousins D, Schectman JM. High cumulative incidence of uterine leiomyoma in black and white women: ultrasound evidence. Am J Obstet Gynecol. 2003;188(1):100-7.
- Parazzini F, Di martino M, Candiani M, Viganò P. Dietary components and uterine leiomyomas: a review of published data. Nutr Cancer. 2015;67(4):569-79.
- Palan PR, Mikhail M, Romney SL. Decreased beta-carotene tissue levels in uterine leiomyomas and cancers of reproductive and nonreproductive organs. Am J Obstet Gynecol. 1989;161(6 Pt 1):1649-52.
- Sahin K, Ozercan R, Onderci M, et al. Dietary tomato powder supplementation in the prevention of leiomyoma of the oviduct in the Japanese quail. Nutr Cancer. 2007;59(1):70-5.
- Wise LA, Radin RG, Palmer JR, Kumanyika SK, Boggs DA, Rosenberg L. Intake of fruit, vegetables, and carotenoids in relation to risk of uterine leiomyomata. Am J Clin Nutr. 2011;94(6):1620-31.
- Terry KL, Missmer SA, Hankinson SE, Willett WC, De vivo I. Lycopene and other carotenoid intake in relation to risk of uterine leiomyomata. Am J Obstet Gynecol. 2008;198(1):37.e1-8.
- Faerstein E, Szklo M, Rosenshein NB. Risk factors for uterine leiomyoma: a practice-based case-control study. II. Atherogenic risk factors and potential sources of uterine irritation. Am J Epidemiol. 2001;153(1):11-9.
- Bläuer M, Rovio PH, Ylikomi T, Heinonen PK. Vitamin D inhibits myometrial and leiomyoma cell proliferation in vitro. Fertil Steril. 2009;91(5):1919-25.
- Halder SK, Sharan C, Al-hendy A. 1,25-dihydroxyvitamin D3 treatment shrinks uterine leiomyoma tumors in the Eker rat model. Biol Reprod. 2012;86(4):116.
- Baird DD, Hill MC, Schectman JM, Hollis BW. Vitamin d and the risk of uterine fibroids. Epidemiology. 2013;24(3):447-53.
- Mitro SD, Zota AR. Vitamin D and uterine leiomyoma among a sample of US women: Findings from NHANES, 2001-2006. Reprod Toxicol. 2015;57:81-6.
- Schildkraut JM, Abbott SE, Alberg AJ, et al. Association between Body Powder Use and Ovarian Cancer: The African American Cancer Epidemiology Study (AACES). Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2016;25(10):1411-1417.
- [author unknown] Johnson's Baby Powder 8/5/92.
- Fisk MC , Bross T. J&J Loses $110 Million Verdict Over Talc Cancer-Link Claim.
- Wehner AP. 9/17/97 Letter to J&J Executive, MR Chudkowski.
Icons created by Anniliese Ahrens from The Noun Project. Image credit: Mike Mozart via Flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.