Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Diabetici by měli konzumovat luštěniny
Není bez důvodu, že odborná sdružení zabývající se cukrovkou doporučují fazole, cizrnu, hrách a čočku pro lepší zvládání cukrovky.
Jak lékaři léčili cukrovku před érou inzulínu? Jako antidiabetické činidlo bylo popsáno téměř tisíc léčivých rostlin, z nichž se většina používala v tradiční medicíně. Mezi jinými to byly luštěniny. Samozřejmě platí, že fakt, že něco bylo užíváno celá staletí, ještě neznamená, že je to bezpečné. Některé léčby diabetu zahrnovaly použití arsenu a uranu. Naštěstí se od mnoha těchto způsobů léčby časem upustilo, ale vědecký zájem o antidiabetický potenciál luštěnin nikdy zcela nevymizel. Dokonce byl v posledním desetiletí znovu oživen.
Zdravotní autority z celého světa všeobecně doporučují zvýšení konzumace celozrnných potravin a luštěnin jako stravu, která podporuje zdraví. A jedním z důvodů je, že tyto potraviny mohou snížit inzulínovou rezistenci, což je hlavní znak diabetu 2. typu.
Cukrovka je v oblasti veřejného zdraví celosvětovou epidemií. Ačkoli jsou perorální hypoglykemické léky a inzulín podávaný injekčně hlavní léčbou diabetu a jsou účinné při redukci vysoké hladiny krevních cukrů, mají výrazné vedlejší účinky a významně nemění průběh komplikací spojených s cukrovkou. Běžné vedlejší účinky zahrnují přírůstek hmotnosti, otoky, onemocnění jater.
Chci však zdůraznit hlavně tu druhou část. Základní typy léčby cukrovky významně nemění průběh komplikací spojených s diabetem. Nemělo by snad toto být základním smyslem každé léčby? Naštěstí se ukázalo, že změny životního stylu jsou při zvládání této nemoci velice účinné, a pokud existuje jedna věc, kterou by diabetici měli jíst, pak jsou to luštěniny: fazole, cizrna, hrách a čočka.
European Association for the Study of Diabetes (Evropská společnost pro studium cukrovky), Canadian Diabetes Association i American Diabetes Association, všechny tyto organizace doporučují konzumaci luštěnin jako prostředek pro optimalizaci kontroly diabetu. Co to vlastně luštěniny jsou? Jedná se o suché plody hrachu a fazolí, patří tedy k luskovinám, nepatří však mezi ně zelené fazole a čerstvý hrášek, které jsou považovány za zeleninu. Také k nim nepatří tzv. olejnatá semena: sója a arašídy.
Tento posudek shromáždil 41 randomizovaných, kontrolovaných experimentálních studií, jichž se zúčastnilo více než tisíc pacientů, a potvrdil oficiální pokyny týkající se výživy v souvislosti s cukrovkou. Doporučují konzumaci luštěnin jako prostředek optimalizace kontroly diabetu. Jsou v této kategorii potravin některé lepší než jiné? Některé z nejsilnějších důkazů pocházely ze studií, ve kterých vědci použili cizrnu, a pokud jde o fazole, pak fazole pinto a černé fazole zřejmě porazí fazoli červená ledvina. Když se srovnával nárůst krevního cukru po konzumaci samotné bílé rýže, porazily černé fazole s rýží a pinto fazole s rýži fazole červená ledvina s rýží. Může to být proto, že tmavě červené fazole mohou mít méně nestravitelného škrobu. Jedním z důvodů, proč jsou fazole tak zdravé je ten, že obsahují sloučeniny, které částečně blokují enzym štěpící škrob, což umožní, aby se část škrobu dostala do tlustého střeva, kde nasytí hodné střevní bakterie.
Účinky tohoto enzymu štěpícího škrob, amylázy, v důsledku pouhé konzumace fazolí jsou takové, že se blíží léku akarbóze, prodávané pod názvem Precose, což je oblíbený lék pro léčbu diabetu. Spotřeba luštěnin může normalizovat hladiny hemoglobinu A1C (který je markerem cukrovky) skoro stejně tak, jako lék, ale bez vedlejších účinků, jako je třeba tzv. AGEP.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- U Schlemmer, W Frolich, R M Prieto, F Grases. Phytate in foods and significance for humans: Food sources, intake, processing, bioavailability, protective role and analysis. Mol Nutr Food Res 2009 53 - Suppl - 2:S330 – 75.
- P Singhal, G Kaushik, P Mathur. Antidiabetic potential of commonly consumed legumes: A review. Crit Rev Food Sci Nutr 2014 54(5):655 – 672.
- J L Sievenpiper, C W C Kendall, A Esfahani, J M W Wong, A J Carleton, H Y Jiang, R P Bazinet, E Vidgen, D J A Jenkins. Effect of non-oil-seed pulses on glycaemic control: A systematic review and meta-analysis of randomised controlled experimental trials in people with and without diabetes. Diabetologia 2009 52(8):1479 – 1495.
- S V Thompson, D M Winham, A M Hutchins. Bean and rice meals reduce postprandial glycemic response in adults with type 2 diabetes: A cross-over study. Nutr J 2012 11:23.
- S Song, H Y Paik, Y Song. High intake of whole grains and beans pattern is inversely associated with insulin resistance in healthy Korean adult population. Diabetes Res Clin Pract 2012 98(3):e28 – 31.
- A Helmstadter. Antidiabetic drugs used in Europe prior to the discovery of insulin. Pharmazie 2007 62(9):717 – 720.
- Helmstadter A. Beans and diabetes: Phaseolus vulgaris preparations as antihyperglycemic agents. J Med Food. 2010 Apr;13(2):251-4.
Images thanks to Osseous, k.landerholm, and Stacy Spensley via Flickr.