Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dieta s nižším obsahem bílkovin prokazatelně pomáhá při onemocnění ledvin
Jak bychom mohli snížit riziko dialýzy a úmrtí na polovinu?
Zhruba jeden ze sedmi dospělých Američanů má chronické onemocnění ledvin a prevalence je ještě vyšší u lidí s metabolickými rizikovými faktory, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a obezita. To zní jako úkol pro rostlinnou stravu, která prokázala skvělé schopnosti v prevenci a léčbě všech tří z těchto metel společnosti moderní doby. Její prospěšnost v léčbě takového množství onemocnění vzbudila velký zájem o průzkum možností jejího uplatnění v prevenci a léčbě chronických onemocnění ledvin.
Teoreticky má strava s větším zastoupením rostlin hned několik přínosů ke zmírnění onemocnění ledvin. Příjem živočišného tuku je spojován s vyplavováním bílkovin do moči. A další sloučeniny z masa jako cholin a karnitin jsou střevními bakteriemi přetvářeny na TMAO, jenž se pojí se zjizvením ledvin. Rostlinná strava přináší menší zátěž kyselinami, naopak konzumace živočišných potravin, jako jsou maso, vejce a mléčné výrobky, zvyšuje tvorbu kyseliny a amoniaku. Kdežto ovoce a zelenina přináší příznivou alkalizaci. Fosfor v rostlinných bílkovinách je méně vstřebatelný, což je další výhoda, když máte churavé ledviny. Zejména v porovnání s konzervanty fosforečnany přidávanými často do masných výrobků. Důkazem je úspěšné snížení krevní hladiny fosforu u ledvinových pacientů již po jednom týdnu na vegetariánské stravě.
Vyšší příjem vlákniny ze stravy může také odstranit z těla konečné produkty pokročilé glykace, tzv. glykotoxiny, a předejít zácpě, která může u ledvinových pacientů způsobit přehlcení draslíkem. Rostlinná strava také snižuje pravděpodobnost vystavení přídavným látkám založeným na draslíku. Hodně fosforečnanů v masných výrobcích obsahuje zároveň i draslík.
A nakonec tu máme ještě příznivé dopady na střevní mikrobiom vedoucí k nižší tvorbě uremických toxinů. Produkty „hniloby“ vznikají při rozkladu bílkovin v trávicím traktu, ovšem strava bohatá na rostliny může pomoci zredukovat uremické toxiny. Z části díky zvýšenému příjmu vlákniny a sníženému příjmu bílkovin.
Čím nižší příjem bílkovin ze stravy, tím menší zhoršování onemocnění směrem ke konečnému stádiu. Zvýšené riziko zhoršování až ke konečnému stádiu onemocnění ledvin je spojeno s příjem bílkovin ze stravy, a žádný zjevný práh neexistuje, takže zřejmě čím méně bílkovin, tím lépe. Nicméně už snížení příjmu bílkovin asi o 10 gramů za den, tedy i takto mírná redukce dokáže snížit vaše riziko konečného stádia onemocnění ledvin a úmrtí o více než 50 %. To je neuvěřitelné. Šlo o randomizovanou kontrolovanou studii. Pokoušeli se přimět lidi snížit konzumaci bílkovin asi na 0,6 gramů na kilogram váhy denně, což je okolo 40 gramů denně. Povedlo se jim ovšem dostat lidi jen na cca 60 gramů denně, což technicky vzato ani není nízkobílkovinná dieta. Doporučený příjem bílkovin činí 0,8 gramů na kg za den, cca 50 gramů denně. Přesto už redukce z obvyklého příjmu bílkovin okolo 70 gramů na 60 gramů vedla ke snížení rizika dialýzy nebo úmrtí o 77 %. Podívejte se na tohle. Ke konci čtvrtého roku více než 25 % lidí ze skupiny na běžné stravě bylo již po smrti nebo na dialýze s konečným stádiem nemoci. Ve skupině se sníženým příjmem bílkovin to bylo méně než 10 %.
Randomizovaná kontrolovaná studie prokázala masivní přínos. Navzdory silným vědeckým důkazům mnoho lékařů stále není přesvědčeno o tom, že nízkobílkovinná dieta může pacientům s chronickým onemocněním ledvin pomoci. Proč? Příčiny tohoto nihilismu jsou nejasné, ale může to souviset s nedostatečnou informovaností a nedostatkem zájmu o výživu a dietetiku. Navíc třeba nejsou lékaři seznámeni s nejnovější vědeckou literaturou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Campbell TM, Liebman SE. Plant-based dietary approach to stage 3 chronic kidney disease with hyperphosphataemia. BMJ Case Reports CP 2019;12:e232080.
- Joshi S, Hashmi S, Shah S, Kalantar-Zadeh K. Plant-based diets for prevention and management of chronic kidney disease. Curr Opin Nephrol Hypertens. 2020;29(1):16-21.
- Kalantar-Zadeh K, Moore LW. Does kidney longevity mean healthy vegan food and less meat or is any low-protein diet good enough? J Ren Nutr. 2019;29(2):79-81.
- Moe SM, Zidehsarai MP, Chambers MA, et al. Vegetarian compared with meat dietary protein source and phosphorus homeostasis in chronic kidney disease. Clin J Am Soc Nephrol. 2011;6(2):257-264.
- Sherman RA, Mehta O. Potassium in food additives: something else to consider. J Ren Nutr. 2009;19(6):441-442.
- Aronov PA, Luo FJG, Plummer NS, et al. Colonic contribution to uremic solutes. J Am Soc Nephrol. 2011;22(9):1769-1776.
- Nallu A, Sharma S, Ramezani A, Muralidharan J, Raj D. Gut microbiome in chronic kidney disease: challenges and opportunities. Transl Res. 2017;179:24-37.
- Stanford J, Charlton K, Stefoska-Needham A, et al. Associations among plant-based diet quality, uremic toxins, and gut microbiota profile in adults undergoing hemodialysis therapy. J Ren Nutr. 2021;31(2):177-188.
- Metzger M, Yuan WL, Haymann JP, et al. Association of a low-protein diet with slower progression of ckd. Kidney Int Rep. 2018;3(1):105-114.
- Tuttle KR, Sunwold D, Kramer H. Can comprehensive lifestyle change alter the course of chronic kidney disease? Semin Nephrol. 2009;29(5):512-523.
- Carrero JJ, González-Ortiz A, Avesani CM, et al. Plant-based diets to manage the risks and complications of chronic kidney disease. Nat Rev Nephrol. 2020;16(9):525-542.
- Fouque D, Ikizler TA. Editorial: Implementing low protein diets in clinical practice in patients with chronic kidney disease. Nephrol Dial Transplant. 2020;35(10):1643-1645.
- Institute of Medicine. Dietary Reference Intakes for Energy, Carbohydrate, Fiber, Fat, Fatty Acids, Cholesterol, Protein and Amino Acids. Washington D.C.: National Academy Press; 2005.
- Hansen HP, Tauber-Lassen E, Jensen BR, Parving HH. Effect of dietary protein restriction on prognosis in patients with diabetic nephropathy. Kidney Int. 2002;62(1):220-228.