Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dieta vs. léky na cholesterol
Ačkoliv v oficiálních doporučeních se uvádí, že vysoký cholesterol by se měl léčit nejprve úpravou stravy, mnoho lékařů začne rovnou s předepsáním léků snižujících cholesterol, například statinů. Ty však mají celou řadu nepříznivých vedlejších účinků.
Pro boj s dyslipidemií, která zahrnuje vysoký cholesterol, mají pacienti několik možností léčby, které zahrnují léky, dietu a/nebo změnu životního stylu. Léky jsou účinné, ale způsobují u významné části pacientů nežádoucí vedlejší účinky.
Statiny, jako je Lipitor, jsou předepisovány nejčastěji, ale vyvolávají nežádoucí účinky až u třetiny pacientů. Nežádoucí účinky jsou spojeny také s jinými běžnými léky. „Nežádoucí účinky mohou zahrnovat jaterní, svalové a ledvinové dysfunkce, kožní problémy, bolest břicha, nevolnost, zácpu, závrať, návaly, neurologické a kognitivní poruchy.
Na druhou stranu, léčba založené na dietě a změně životního stylu způsobuje malé nebo žádné nežádoucí účinky (vlastně má spíše pozitivní vedlejší účinky) a je základem doporučení Americké kardiologické společnosti (oficiálním americký orgán), stejně jako mezinárodních doporučení. Tato doporučení zahrnují snížení příjmu nasycených tuků a cholesterolu a zvýšení fyzické aktivity a příjmu vlákniny.“
Takže musíme jíst méně živočišných potravin, což je jediný zdroj cholesterolu, a více rostlinných potravin, což je jediný zdroj vlákniny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org