Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dioxiny v mase sumců chovaných na rybích farmách v USA
Krmivo kontaminované toxickými znečišťujícími látkami pravděpodobně pocházejícími ze splaškových kalů a podávané kuřatům a rybám, vede k tomu, že jsou lidé vystaveni dioxinům prostřednictvím konzumace drůbeže, vajec a masa sumců.
Dioxiny jsou vysoce toxické znečišťující látky, které se hromadí v tkáňovém tuku. Téměř všechny dioxiny nalezené v tělech lidí, kteří nepracují například na skládce toxického odpadu, dle přesvědčení vědců pocházejí ze stravy, zejména pak z masa, mléka a ryb. Tyto potraviny jsou zodpovědné přibližně za 95 % dioxinů, se kterými přijdeme do styku. Ve zprávách o dioxinech nejčastěji slyšíme až tehdy, kdy dojde k nějaké hromadné otravě.
Například v roce 1957 začaly umírat miliony kuřat. Obviněny byly toxické látky přítomné v některých krmných tucích. Velkochovy se rozmohly a masný průmysl potřeboval krmivo, kterým levně vykrmí drůbež na jateční váhu. K tomu začal používat toxický odpadní tuk vznikající při odtučňování kůže. Tuk odebírali z továren kožedělného průmyslu, ve kterých se používaly konzervační látky s dioxiny. Následné vypuknutí otravy v roce 1969 bylo důsledkem záměny potrubí v rafinérii, která vyráběla jak pesticidy, tak i krmivo pro zvířata.
V 90. letech provedený průzkum v supermarketech odhalil nejvyšší koncentrace dioxinů v mase sumců chovaných na rybích farmách. Za zdroj dioxinů bylo označeno jejich krmivo. To je však překvapivé, protože sumci živočišným tukem moc krmeni nebývají. To je vlastně jeden z důvodů, proč lidé sumce konzumují, stojí v potravním řetězci velmi nízko. Ukázalo se, že za to mohl dioxiny zamořený jíl, který přidávali do krmení jako protispékavou látku. Ten mohl pocházet z kalů čistíren odpadních vod. To stejné zamořené krmivo bylo použito také pro krmení kuřat. Takže to, co bylo původně obsaženo v kalu z čistírny odpadních vod, skončilo na talířích spotřebitelů v podobě sumců z rybích farem a kuřat.
Jak dalekosáhlé zamoření nakonec bylo? Postihlo 5 % drůbeže chované v USA. To znamená, že lidé jedli stovky miliónů kuřat zamořených dioxidy. A co je v těle slepice, je i ve vejcích. Zvýšená hladina dioxinů byla odhalena také ve slepičích vejcích. V okamžiku, kdy byl odhalen zdroj kontaminace, tedy krmivo, Ministerstvo zemědělství odhadlo, že zamořeno bylo jen 1 % ze všech krmiv. Jenže když je zasaženo 1 % výroby vajec, znamená to milióny vajec každý den.
Nicméně nejhůře dopadli sumci. Více než třetina všech sumců z farem v USA byla zamořena dioxiny, a to vše kvůli jílu. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) chovatele požádal, aby jíl do krmiv nepoužíval. Požádali je dokonce zdvořile. Vážení výrobci nebo uživatelé výrobků z jílu pro zvířecí krmiva, nepřetržité vystavování zvýšeným hladinám dioxinů z krmiva zvyšuje riziko nežádoucích účinků na zdraví těch, kteří konzumují tyto výrobky: kuřecí maso, vejce a ryby. Z toho důvodu vám doporučujeme, abyste jíl do krmiv přestali přidávat. Těší se na spolupráci s průmyslem.
Jak moc tedy průmysl spolupracoval? Každý rok z amerických rybích farem putovalo na trh 225 000 tun sumců. Teprve nedávno se vláda k problému vrátila a rybí maso zkontrolovala. Toto bylo zveřejněno v roce 2013. Vzorky tkáně sumců byly shromážděny z celých Spojených států. Dioxiny byly nalezeny v 96 % testovaných vzorků. Jenže to, že byli sumci zakoupeni v USA, ještě neznamená, že z USA pocházejí. A opravdu, někteří sumci byli dovezeni z Číny nebo Tchaj-wanu. Nicméně tito sumci byli desetkrát méně zamořeni než ti ze Spojených států. Při kontrole krmiva podávaného americkým sumců bylo zjištěno, že je více než polovina vzorků krmiva zamořena dioxiny.
Vypadá to, že výrobky z těženého jílu jsou v USA stále přidávány do krmiv pro sumce. Dokonce i malé množství minerálních jílů přidané do rybích krmiv spolu se skutečností, že sumci mají tendence krmit se u dna nádrže, může vést k vyšším než přijatelným zbytkům dioxinů v konečných výrobcích ze sumců. Možná by měla vláda výrobce znovu zdvořile oslovit a vyčkat dalších 16 let, než to opět zkontroluje.
The Institute of Medicine navrhuje způsoby, jak snížit naše vystavení dioxinům z potravin. Máme například odřezávat tuk z masa, drůbeže a ryb a vyhnout se opětovnému použití živočišného tuku k tvorbě omáčky. Pokud však téměř veškerý přísun dioxinů pochází z živočišného tuku, pak bychom se stravou založenou převážně na rostlinných potravinách zbavili až 98 % těchto látek. Vegetariánská strava, nebo jen zvýšený přísun rostlinných potravin mohou mít dříve netušené zdravotní přínosy. Navíc mají další známější přínosy: prospívají srdci a cévám, působí proti rakovině.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J K Huwe, J C Archer. Dioxin congener patterns in commercial catfish from the United States and the indication of mineral clays as the potential source. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2013;30(2):331-8.
- C Rappe, S Bergek, H Fiedler, K R Cooper. PCDD and PCDF Contamination in Catfish Feed from Arkansas, USA. Chemosphere. 1998 Jun;36(13):2705-20.
- H Fiedler, K Cooper, S Bergek, M Hjelt, M Bonner, C Rappe, F Howell, K Willett, S Safe. PCDD, PCDF, and PCB in Farm-Raised Catfish from Southeast United States – Concentrations, Sources, CYP1A Induction. Chemosphere. 1998 Oct-Nov;37(9-12):1645-56.
- J Ferrario, C Byrne. The concentration and distribution of 2,3,7,8-dibenzo-p-dioxins/-furans in chickens. Chemosphere. 2000 Jan;40(2):221-4.
- D Firestone. Etiology of Chick Edema Disease. Environ Health Perspect. Sep 1973; 5: 59–66.
- D G Hayward, D Nortrup, A Gardner, M Clower Jr. Elevated TCDD in chicken eggs and farm-raised catfish fed a diet with ball clay from a southern united states mine. Environ Res. 1999 Oct;81(3):248-56.
- J B Ferrario, C J Byrne. 2,3,7,8-dioxins in mined clay products from the united states: evidence for possible natural origin. Environ. Sci. Technol., 2000, 34 (21), pp 4524–4532.
- H Fiedler, K R Cooper, S Bergek, M Hjelt, C Rappe. Polychlorinated dibenzo-p-dioxins and polychlorinated dibenzofurans (PCDD/PCDF) in food famples collected in southern Mississippi, USA. Chemosphere. 1997 Mar-Apr;34(5-7):1411-9.
- A Schecter, J Startin, C Wright, M Kelly, O Papke, A Lis, M Ball, J R Olson. Congener-specific levels of dioxins and dibenzofurans in U.S. food and estimated daily dioxin toxic equivalent intake. Environ Health Perspect. 1994 Nov;102(11):962-6.
- A L Yaktine, G G Harrison, R S Lawrence. Reducing exposure to dioxins and related compounds through foods in the next generation. Nutr Rev. 2006 Sep;64(9):403-9.
Images thanks to Alan Wolf via Flickr.