Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dokáže saunování detoxikovat olovo z těla?
Nakolik nás může pocení při saunování nebo fyzické aktivitě zbavit olova a rtuti?
Ve svém videu o henně jsem hovořil o studii, která zjistila, že se olovo může vstřebat skrze pokožku dále do těla. Výzkumníci dobrovolníkům nanesli na levou paži olovo a pak měřili hladinu olova v potu. Měřilo se z potu na pravé ruce v průběhu několika následujících dní. Došlo k výraznému nárůstu hladin olova, což dokazuje, že se skutečně dostane do těla. Zároveň to však dokazuje schopnost těla olovo vypudit. Jestliže může člověk olovo vyloučit pocením, co zkusit využít pocení k detoxikaci?
Neexistuje člověk, který by ve své krvi neměl vůbec žádné olovo. Olovo pak koluje tělem a také se v něm hromadí. Navíc rozličné kultury napříč celým světem považují pocení za zdraví prospěšné. Známe třeba římské a turecké lázně, parní chýše a sauny. Co na to však říká věda?
Když jsem si vyhledal informace o saunách, překvapila mě tato. Studie o detoxifikaci u záchranářů z 11. září. Ozdravný režim zahrnoval cvičení, saunování a doplňky stravy. Podali zprávu o výsledcích sedmi z nich. Během měsíce před započetím léčby zůstávaly jejich hladiny polychlorovaných bifenylů (PCB) po celou dobu přibližně stejné. Po léčbě pak měli všichni záchranáři měřitelné snížení PCB v krvi. Také tvrdili, že se cítili lépe. Záchranáři trpěli nejrůznějšími příznaky; respiračními, neurologickými, a také muskuloskeletálními. Po léčbě se jim ale ulevilo. Zlepšení bylo v souladu s výsledky téměř 400 dalších lidí, kteří byli léčeni stejným způsobem.
Počkat. Když ošetřovali 400 lidí, proč uvedli výsledky pouze u 7 z nich? To je docela výstražné znamení, ale zdaleka ne tolik jako toto. Detoxikační režim byl sestaven Hubbardem. L. R. Hubbard – L. Ron Hubbard, zakladatel nechvalně známé Scientologické církve. Hlavní autor dokumentu o detoxikaci zdá se také nepřiznal svůj finanční střet zájmů. Léčba mu totiž pravděpodobně přinášela zisk.
Nicméně pocení představuje terapii známou na poli medicíny již dlouhou dobu; používalo se při otravě rtutí již před několika staletími. Jenže léčebné postupy, které mají dlouhou tradici, zahrnují například provrtávání lebky za účelem vypustit z člověka ďábla nebo třeba podávání rtuti. Pamatujete si na Mercurochrome? Co myslíte, proč má asi v názvu „mercuro“ (rtuť)? Někteří lidé dokonce věří, že Mozart zemřel na otravu rtutí, když se pokoušel vyléčit svůj syfilis. I když samozřejmě jeho zdraví jistě neprospělo ani časté pouštění žilou. To je ostatně další léčebná praktika, oproti které vypadá saunování, doporučované scientology, jako velmi umírněná praktika. Byla však popsána případová zpráva o osobě, která se zjevně zotavila z otravy rtutí po šesti měsících léčebné kůry sestávající z pocení a fyzioterapie. Jenže nezotavila by se i bez toho? To vlastně nevíme… Dokud to neotestujeme.
Rtuť ještě nebyla oficiálně studována, ale olovo ano. Když poslali dobrovolníky do suché sauny s 93°C na 15 minut, tak podle míry pocení po těch 15 minutách lidé z těla vyloučili okolo 40 mikrogramů olova, někteří z nich i 100 mikrogramů nebo více, a to za jediné saunování. Takže byste klidně mohli vypít 3,8 litrů slepičího vývaru a i kdybyste z něj vstřebali všechno olovo, jediným saunování byste mohli dosáhnout stejné hladiny olova jako před vypitím vývaru.
Je saunování vhodné pro děti? Na základě současných poznatků saunování nepředstavuje žádná rizika u zdravých lidí napříč všemi věkovými stádii. Lékařský dohled však nikdy není na škodu. To však ještě neznamená, že by saunování bylo u dětí stejně účinné. Dospělí se totiž potí mnohem více než děti. Děti přitom detoxikaci potřebují nejvíce. Potřeba pořádného vědeckého testování je tedy zjevná.
I kdyby to však fungovalo, chudé dítě z amerického Flintu asi nebude moci navštěvovat saunu. Proto jsem byl tak nadšený, když jsem objevil tento dokument.
Změna hladin olova v krvi u basketbalových hráčů po namáhavé fyzické aktivitě. Sauny nejsou jediným způsobem, jak se zpotit. Co takhle namáhavá fyzická aktivita? Evidentně již byla provedena studie, která zjistila, že aerobní vytrvalostní trénink vede k poklesům hladin olova v krvi. Veslování bylo účinnější než cyklistika. Jenže jak dlouho má trvat? S jakou obtížností? Nevím, naneštěstí neumím německy, omlouvám se. Nicméně studii jsem našel. Vypadá to, že na cyklistických trenažérech šlapali silou 50 wattů každé dvě minuty – až do vyčerpání. Takže to trvalo nejspíše jen pár minut a rozdíl v hladině olova naměřené v moči před a po byl zanedbatelný. Naopak hodinové vytrvalostní veslování evidentně snížilo hladiny olova asi o 12 %.
Tady je jiná studie, kterou dokážu i přečíst. Jediný intenzivní trénink na hřišti a vysokoškolští basketbalisté dosáhli… Počkat. Vzestupu hladin olova? Výrazné zvýšení hladin olova v krvi? Ano, dokonce téměř o 300 %. Výzkumníci z toho podezřívají kontaminaci místa, kde basketbalisté hráli. Studie byla provedena v Turecku, kde jsou někde hladiny olova až tak vysoké, že intenzivnější dýchání vedlo ke zhoršení stavu. Tím se dostáváme k důležitému bodu, který je tímto případem ještě zdůrazněn.
Veškeré způsoby, jak se pomocí správné stravy vyhnout otravě olovem, nebo ho vypotit, lze považovat za účelné prostředky, které nás stojí méně než primární prevence, tedy řešení samotného problému zamoření. Je to však svým způsobem ústupek. Lepší by bylo očistit životní prostředí a zbavit se těchto nebezpečných znečišťujících látek. Zásahy do životního stylu by měly být považovány pouze za dočasné řešení. Důraz musí být kladen na odstranění olova z prostředí, aby s ním děti ani nepřišly do styku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Florence TM, Lilley SG, Stauber JL. Skin absorption of lead. Lancet. 1988;2(8603):157-8.
- Hu H, Kotha S, Brennan T. The role of nutrition in mitigating environmental insults: policy and ethical issues. Environ Health Perspect. 1995;103 Suppl 6:185-90.
- Van heyningen R, Weiner JS. A comparison of arm-bag sweat and body sweat. J Physiol (Lond). 1952;116(4):395-403.
- Dahlgren J, Cecchini M, Takhar H, Paepke O. Persistent organic pollutants in 9/11 world trade center rescue workers: reduction following detoxification. Chemosphere. 2007;69(8):1320-5.
- Sunderman FW. Clinical response to therapeutic agents in poisoning from mercury vapor. Ann Clin Lab Sci. 1978;8(4):259-69.
- Hohnadel DC, Sunderman FW, Nechay MW, Mcneely MD. Atomic absorption spectrometry of nickel, copper, zinc, and lead in sweat collected from healthy subjects during sauna bathing. Clin Chem. 1973;19(11):1288-92.
- Kukkonen-harjula K, Kauppinen K. Health effects and risks of sauna bathing. Int J Circumpolar Health. 2006;65(3):195-205.
- Tretjak Z, Shields M, Beckmann SL. PCB reduction and clinical improvement by detoxification: an unexploited approach?. Hum Exp Toxicol. 1990;9(4):235-44.
- Sears ME, Kerr KJ, Bray RI. Arsenic, cadmium, lead, and mercury in sweat: a systematic review. J Environ Public Health. 2012;2012:184745.
- Omokhodion FO, Crockford GW. Lead in sweat and its relationship to salivary and urinary levels in normal healthy subjects. Sci Total Environ. 1991;103(2-3):113-22.
- Savaş S, Senel O, Okan I, Celikkan H. The change of blood Pb levels of basketball players after strenuous exercise. Neuro Endocrinol Lett. 2007;28(2):187-90.
- Monro JA, Leon R, Puri BK. The risk of lead contamination in bone broth diets. Med Hypotheses. 2013;80(4):389-90.
- Franzen C. Syphilis in composers and musicians--Mozart, Beethoven, Paganini, Schubert, Schumann, Smetana. Eur J Clin Microbiol Infect Dis. 2008;27(12):1151-7.
Image credit: KSchlott via Pixabay and MPCA Photos via flickr. Images have been modified. Motion graphics by Avocado Video.