Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Doplňky s vitamínem C pro neléčitelné onkologické pacienty
Ve studiích ze sedmdesátých let na pacientech s rakovinou léčenými vitamínem C došlo k prodloužení délky života o čtyřnásobek, někdy dokonce i dvacetinásobek. Proč tato léčba tedy není v dnešní době standardem?
Spory ohledně vitamínu C nejsou ničím novým; důkazem budiž, že od objevení schopnosti citrusového ovoce léčit kurděje, na což přišli vědci na začátku 18. století, trvalo ještě 40 let, než se to uvedlo do praxe a i tedy záchrany mnoha životů. Je možné, že jsme nyní uprostřed podobného 40letého zpoždění?
V polovině 70. let proběhl výzkum, který poukázal na to, že neléčitelní onkologičtí pacienti po podávání vitamínu C žili 4x delší dobu, někdy dokonce i 20x déle.
Vědci na proslulé klinice Mayo se tyto výsledky rozhodli podrobit testování a žádné příznivé účinky nezjistili. Křivky přežití pro obě skupiny pacientů byly v podstatě totožné. Jednomu z pacientů se udělalo lépe, šlo o muže s konečnou fází rakoviny slinivky břišní, ten nereagoval na jakékoliv předchozí léčebné pokusy pomocí chemoterapie, ale při účasti v této studii se jeho stav začal zlepšovat a po pěti letech ještě žil. Nicméně tento pacient byl jedním z těch, kteří byli v placebo skupině. Oficiální závěr: vitamín C nefungoval.
„Pozitivní výsledky, které byly předtím hlášeny,“ jak se dočtete v úvodníku od National Cancer Institute, téměř jistě vyplynuly ze systematické zaujatosti. Šlo o způsob, jakým byli tehdy vybrány subjekty do kontrolní skupiny pro porovnání s léčenou skupinou.
Linus Pauling nesouhlasil, tvrdil, že podstoupení chemoterapie téměř u všech pacientů ze studie prováděné Mayo klinikou mohlo vyrušit účinek vitamínu C. Pokud vitamín C působí tak, že posiluje náš imunitní systém a ten je předtím zničen chemoterapií, dojdeme k tomu, že jeho neúčinnost vlastně není překvapivá. V původní studii o vitamínu C pouze 4 ze 100 pacientů podstoupili chemoterapii.
Výzkumníci z kliniky Mayo byli skeptičtí, ale Pauling měl ve vědě legendární pověst, plynoucí z toho, že měl vždycky pravdu. Takže spoléhat na Paulingovu úžasnou intuici nemusí být nejhorší nápad.
A tak vznikla druhá, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie, která byla provedena u pacientů s pokročilou rakovinou, ale tentokrát u těch, kteří předtím nepodstoupili chemoterapii.
Opět došlo k velkolepému selhání. Žádná měřitelná odezva. Rakovina ve skupině léčené vitamínem C postupovala stejně rychle jako u pacientů na placebo pilulkách. Obě skupiny žily stejně dlouho.
Dokonce se dá říct, že placebo skupina o něco déle. Za dva roky byli všichni ze skupiny léčené vitamínem C mrtví, ale ve skupině s placebem bylo ještě několik lidí naživu, přesáhli i 3 roky přežití.
Výzkumníci dospěli k závěru, že vysoké dávky vitamínu C nejsou účinnou terapií proti pokročilé rakovině, a to bez ohledu na to, zda předtím pacient podstoupil chemoterapii. Protože studie z kliniky Mayo byly považovány za definitivní, lékařská komunita dospěla k závěru, že vitamín C je nepoužitelný.
Nicméně ve studiích prováděných klinikou Mayo podávali vitamín C pacientům ústně, nikoliv nitrožilně. Při zpětném pohledu se dá říct, že způsob podání léčiva může být klíčový. V původní studii začali s infuzemi obsahujícími 10 gramů vitamínu C, každý den a s nitrožilním podáním. Naopak v obou studiích provedených Mayo klinikou, které byly navržené k zopakování pokusu, podávali lidem doplňky s obsahem vitamínu C. Šlo tedy o perorální podání. Poslali pacienty domů, kde měli denně spolykat 20 kapslí s vitamínem C, vždy stejnou dávku. Ovšem deset gramů podaných ústně není to totéž jako deset gramů daných nitrožilně.
Lze to však ospravedlnit tím, že tato skutečnost byla zjištěna až o několik desetiletí později. Ukazuje se, že koncentrace vitamínu C v našem krevním řečišti je našim tělem přísně kontrolována. Pokud se pokusíte spolknout více než byste získali z 5 porcí ovoce a zeleniny, vaše tělo sníží absorpci vitamínu C ve střevě. Například pokud přejdete z denního příjmu 250 mg na 10x více, tedy 2 500 mg denně, hladina vitamínu C v krvi se zvýší asi jen na 3 mg na litr krve. Naopak nitrožilní injekce s vitamínem C obchází trávicí trakt a to může mít za následek dosažení velmi vysokých koncentrací vitamínu C v krvi.
Jde asi o 100-200x vyšší hladiny, než jakých můžete dosáhnout ústním příjmem bez ohledu na to, jak hodně ho užijete.
To by mohlo vysvětlit, proč se prvotní studie zdály být tak slibné, zatímco následné studie hluboce zklamaly. Vyvolává to spornou otázku přehodnocení vitaminu C v léčbě rakoviny. Výzkumníci na tuto výzvu reagovali a sebrali hozenou rukavici. Příště se podíváme na to, co zjistili.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- E T Creagan, C G Moertel, J R O'Fallon, A J Schutt, M J O'Connell, J Rubin, S Frytak. Failure of high-dose vitamin C (ascorbic acid) therapy to benefit patients with advanced cancer. A controlled trial. N Engl J Med. 1979 Sep 27;301(13):687-90.
- C G Moertel, T R Fleming, E T Creagan, J Rubin, M J O'Connell, M M Ames. High-dose vitamin C versus placebo in the treatment of patients with advanced cancer who have had no prior chemotherapy. A randomized double-blind comparison. N Engl J Med. 1985 Jan 17;312(3):137-41.
- J Verrax, P B Calderon. The controversial place of vitamin C in cancer treatment. Biochem Pharmacol. 2008 Dec 15;76(12):1644-52.
- M Levine, M G Espey, Q Chen. Losing and finding a way at C: new promise for pharmacologic ascorbate in cancer treatment. Free Radic Biol Med. 2009 Jul 1;47(1):27-9.
- S Ohno, Y Ohno, N Suzuki, G Soma, M Inoue. High-dose vitamin C (ascorbic acid) therapy in the treatment of patients with advanced cancer. Anticancer Res. 2009 Mar;29(3):809-15.
- N L Parrow, J A Leshin, M Levine. Parenteral ascorbate as a cancer therapeutic: a reassessment based on pharmacokinetics. Antioxid Redox Signal. 2013 Dec 10;19(17):2141-56.
- L J Hoffer, L Robitaille, R Zakarian, D Melnychuk, P Kavan, J Agulnik, V Cohen, D Small, W H Miller Jr. High-dose intravenous vitamin C combined with cytotoxic chemotherapy in patients with advanced cancer: a phase I-II clinical trial. PLoS One. 2015 Apr 7;10(4):e0120228.
- E T Creagan, C Moertel. Vitamin C therapy of advanced cancer. N Engl J Med. 1979 Dec 20;301(25):1399.
- R E Wittes. Vitamin C and cancer. N Engl J Med. 1985 Jan 17;312(3):178-9.
- E Cameron, L Pauling. Supplemental ascorbate in the supportive treatment of cancer: Prolongation of survival times in terminal human cancer. Proc Natl Acad Sci U S A. 1976 Oct;73(10):3685-9.
- M K Wilson, B C Baguley, C Wall, M B Jameson, M P Findlay. Review of high-dose intravenous vitamin C as an anticancer agent. Asia Pac J Clin Oncol. 2014 Mar;10(1):22-37.
- S J Padayatty, M Levine. Reevaluation of ascorbate in cancer treatment: emerging evidence, open minds and serendipity. J Am Coll Nutr. 2000 Aug;19(4):423-5.
- J Blanchard, T N Tozer, M Rowland. Pharmacokinetic perspectives on megadoses of ascorbic acid. Am J Clin Nutr. 1997 Nov;66(5):1165-71.
Images thanks to PDPics via Pixabay.