Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Doplňky stravy při autismu
Vitamín C, vitamín D a doplňky s omega-3 z rbího oleje byly podrobeny testu na schopnost zlepšit základní projevy poruchy autistického spektra.
Dětem s autismem se často podávají různé doplňky stravy. Pomáhají jim nějak? Jedním z nejběžnějších doplňků jsou omega-3 mastné kyseliny v podobě rybího oleje. Používání omega-3 je rozšířené kvůli studiím, jako je tato, které ukazují zřetelný pokles omega-3 mastných kyselin v krvi u autistických dětí. Třeba je to však naopak. Možná nízká hladina omega-3 nevede k autismu, možná autismus vede k nízké hladině omega-3. Třeba jsou autistické děti vybíravější a nejí tolik ryb nebo lněných semínek. To nemůžeme vědět, dokud to neotestujeme.
Šest měsíců děti dostávaly 200 mg DHA denně; DHA je omega-3 s dlouhým řetězcem. Žádný účinek to však nemělo. Takže dnes hodně dětí dostává doplněk s omega-3, aniž by bylo prokázáno, že jim to nějak pomůže. Možná jim výzkumníci podávali příliš nízké dávky? Dobře, co takhle randomizovaná, placebem kontrolovaná studie, ve které děti dostávaly 1 500 mg omega-3 s dlouhým řetězcem? Ani takto vysoká dávka neúčinkovala. Když dáte všechny studie na toto téma dohromady, doplňování omega-3 zkrátka nejeví schopnost příznivě ovlivňovat autismus.
Zde máme zveřejněnou předběžnou studii, která zkoumala účinek vitamínu C na autismus. Studie naznačila možný přínos přinejmenším u některých dětí. Neměla by však být vykládána jako plošné doporučení k podávání doplňků s vitamínem C. Zejména pak ne ve vysokých dávkách, které použili ve výzkumu – mohly by zvýšit riziko ledvinových kamenů.
Když si přečtete odbornou recenzi z roku 2017 v časopise Academy of Pediatrics, tak se dozvíte, že existuje jen málo důkazů podporujících užívání doplňků stravy u dětí s autismem. Údaje o vitamínu D však v této recenzi nezkoumali.
Případ vitamínu D začal stejně jako ten s omega-3. Měli jsme jasné důkazy, že hladiny vitamínu D v krvi byly znatelně nižší u dětí s autismem ve srovnání s ostatními dětmi. Hladina vitamínu D navíc odpovídá závažnosti autismu. Vitamín D je však sluneční vitamín. Spíše než aby hrál vitamín D roli v autismu, je možné, že autistické děti netráví dostatek času venku na slunci.
Vyskytlo se však několik slibných případových zpráv. Například toto dvouleté dítě s autismem a nedostatkem vitamínu D. Po doplnění vitamínu D to vypadalo, že se jeho stav zlepšil. Dokud to neotestujeme, nebudeme vědět, jestli to nebyla náhoda.
Studie o účinnosti doplňování vitamínu D u 83 autistických dětí. U 80 % z nich došlo ke zlepšení v chování, očním kontaktu a pozornosti. Vědci dospěli k závěru, že vitamín D je levný, široce dostupný, bezpečný a může mít i příznivé účinky na autismus. Ale tato studie byla otevřená, což znamená, že neměla žádnou kontrolní placebo skupinu. Nevíme tedy, jaký podíl na výsledku měl placebo efekt. Někdy jsou otevřené vědecké pokusy nevyhnutelné. Například při zkoumání účinků fyzické terapie – je těžké vymyslet třeba něco jako placebo masáž. Vitamín D však lze vložit do pilulky. Proč tedy neprovést pořádnou, randomizovanou, dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii?
Typickou výmluvou je, že by to nebylo etické. Tím mám na mysli, že pokud máme dítě s nedostatkem vitamínu D, nemůžeme mu přece podat pouhou cukrovou pilulku, viďte? Dobře, ale jestliže vitamín D funguje, tak kolik dětí odsoudíme ke zbytečnému utrpením tím, že neprovedeme a nezveřejníme pořádnou, ideální studii?
Existuje spousta obhajitelných mechanismů, pomocí kterých může vitamín D teoreticky pomoci dětem s autismem. Může zlepšit opravu DNA, působit protizánětlivě, chránit mitochondrie a tak dále. Právě proto naléhavě potřebujeme randomizované a kontrolované studie. Takové jsme však neměli – až dosud.
Randomizovaná, kontrolovaná studie o doplňování vitamínu D u dětí s autismem. Už bylo na čase. Dětem podávali až 5 000 mezinárodních jednotek denně, v závislosti na jejich hmotnosti. Druhá skupina dostávala placebo. V současnosti dostupné léky na autismus pomáhají jen s některými příznaky. Můžeme jim třeba dát prášky na spaní nebo něco podobného. Neexistuje však žádný lék, který by skutečně řešil klíčové příznaky autismu.
Skupiny výzkumníků po celém světě proto pracují na lepším řešení. Vypadá to, že tato skupina ho našla. Doplňování vitamínu D se ukázalo jako účinné v léčbě hlavních projevů poruch autistického spektra. Došlo k výraznému ústupu podrážděnosti a hyperaktivity. Zlepšila se však i sociální odtažitost, stereotypní chování a nevhodná mluva. Jde o první dvojitě zaslepenou, randomizovanou a kontrolovanou studii, která prokázala účinnost vitamínu D u pacientů s autismem.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Vancassel S, Durand G, Barthélémy C, et al. Plasma fatty acid levels in autistic children. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2001;65(1):1-7.
- Mankad D, Dupuis A, Smile S, et al. A randomized, placebo controlled trial of omega-3 fatty acids in the treatment of young children with autism. Mol Autism. 2015;6:18.
- Voigt RG, Mellon MW, Katusic SK, et al. Dietary docosahexaenoic acid supplementation in children with autism. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014;58(6):715-722.
- Horvath A, Łukasik J, Szajewska H. ω-3 Fatty Acid Supplementation Does Not Affect Autism Spectrum Disorder in Children: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Nutr. 2017;147(3):367-376.
- Saad K, Abdel-Rahman AA, Elserogy YM, et al. Randomized controlled trial of vitamin D supplementation in children with autism spectrum disorder. J Child Psychol Psychiatry. 2018;59(1):20-29.
- Saad K, Abdel-Rahman AA, Elserogy YM, et al. Vitamin D status in autism spectrum disorders and the efficacy of vitamin D supplementation in autistic children. Nutr Neurosci. 2016;19(8):346-351.
- Stubbs G, Henley K, Green J. Autism: Will vitamin D supplementation during pregnancy and early childhood reduce the recurrence rate of autism in newborn siblings?. Med Hypotheses. 2016;88:74-78.
- Wang T, Shan L, Du L, et al. Serum concentration of 25-hydroxyvitamin D in autism spectrum disorder: a systematic review and meta-analysis. Eur Child Adolesc Psychiatry. 2016;25(4):341-350.
- Cannell JJ, Grant WB. What is the role of vitamin D in autism?. Dermatoendocrinol. 2013;5(1):199-204.
- Jia F, Wang B, Shan L, Xu Z, Staal WG, Du L. Core symptoms of autism improved after vitamin D supplementation. Pediatrics. 2015;135(1):e196-e198.
- Dolske MC, Spollen J, McKay S, Lancashire E, Tolbert L. A preliminary trial of ascorbic acid as supplemental therapy for autism. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 1993;17(5):765-774.
- Sathe N, Andrews JC, McPheeters ML, Warren ZE. Nutritional and Dietary Interventions for Autism Spectrum Disorder: A Systematic Review. Pediatrics. 2017;139(6):e20170346.
- Stewart PA, Hyman SL, Schmidt BL, et al. Dietary Supplementation in Children with Autism Spectrum Disorders: Common, Insufficient, and Excessive. J Acad Nutr Diet. 2015;115(8):1237-1248.
- Hanson E, Kalish LA, Curtis C, et al. The Use of Complementary and Alternative Therapy for Children on the Autism Spectrum. JDBP. 2004;25(5):380-381.
- Chen X, Shen L, Gu X, et al. High-dose supplementation with vitamin C--induced pediatric urolithiasis: the first case report in a child and literature review. Urology. 2014;84(4):922-924.
Image credit: CC0 Public Domain via pxhere. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.