Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Doplňování kreatinu, pohonu našeho mozku
Vegetariáni zjevně z hlediska zlepšení kognitivních funkcí těží z doplňků stravy s kreatinem více než lidé konzumující maso.
Mozek představuje jen 2 % tělesné váhy, může však spotřebovávat až 25 % tělesné energie. Ve svých hlavách máme superpočítače, které vyžadují spoustu energie.
Zde přichází na řadu molekula zvaná kreatin. Funguje jako rychlá rezervní energetická podpora v situacích, kdy je dodávka energie, tedy kyslíku a krevního cukru, příliš nízká. Kreatin přirozeně vzniká v našich játrech, ledvinách a slinivce břišní. Poté je přepravován do mozku a svalů, což jsou dvě oblasti, které vyžadují nejrychlejší dodávku energie. Kdybyste si hypoteticky po vzoru postavy kanibala Hannibala Lectera ukousli z člověka kus masa, mohl by ten dodatečný karnitin, navíc k množství, které si vaše tělo vyrábí, podpořit činnost vašeho mozku? Taková studie by nemusela projít komisí vyhodnocující etiku, ale tato prošla: „Vliv doplňkového příjmu kreatinu na kognitivní funkce u vegetariánů a lidí konzumujících maso.“
Z této zjednodušené a normalizované verze dat se dozvíme, že před započetím doplňování kreatinu byla kapacita paměti u vegetariánů a konzumentů masa podobná (vegetariáni = bílá barva, konzumenti masa = černá). Na začátku na tom tedy byli stejně. Nicméně po čtyřech dnech konzumace doplňku s kreatinem byla paměť u vegetariánů ve srovnání s účastníky konzumujícími maso lepší. Naopak u lidí konzumujících maso byl příjem doplňku s kreatinem spojen s horší pamětí, než měli na začátku. Takže vegetariáni se dočkali posílení funkce mozku, zatímco konzumenti masa nikoliv.
Může to být tím, že konzumenti masa mají syntézu kreatinu potlačenou. Jejich tělo jej příliš netvoří, protože ho přijímají z konzumace svaloviny. Snad si nedopřávají lidské lýtko, ale kus telecího masa dost možná ano. Jejich tělo si tedy pomyslí: „Proč bych se s tou výrobou obtěžoval.“
Naopak u vegetariánů probíhá výroba kreatinu neustále. Pokud si tedy vegetariáni vezmou kreatin v podobě doplňku, může to pro ně být, jako by najednou dostali dvojnásobnou dávku. Do těla tak přijmou kreatin z doplňku a zároveň mají ten, který si sami vyrobili.
Ještě je příliš brzy, abychom mohli říci, co se doopravdy děje, ale než budeme vědět více, měli byste, v případě vegetariánství, zvážit užívání kreatinu? „Kreatin: stojí přínosy za rizika?“ Zde je to bráno v kontextu sportovní výživy a doplňků stravy. Obecněji mířený dotaz tohoto typu byl nedávno položen šéfredaktorovi časopisu Harvard Health Letter. Jeho odpověď: „Prozatím bych z důvodu předběžné opatrnosti doporučil karnitin neužívat, máme totiž důvody se obávat, že doplňky s karnitinem mohou obsahovat toxické nečistoty.“
Byl jen paranoidní? Rozhodně ne. „Hladiny organických znečišťujících látek a těžkých kovů v kreatinových doplňcích stravy.“ Testovali 33 různých výrobků dostupných na trhu. Zjistili, že neuvěřitelných 50 % z nich překročilo limit stanovený Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (European Food Safety Authority) nejméně u jedné znečišťující látky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Benton D, Donohoe R. The influence of creatine supplementation on the cognitive functioning of vegetarians and omnivores. Br J Nutr. 2011 Apr;105(7):1100-5.
- Brudnak MA. Creatine: are the benefits worth the risk? Toxicol Lett. 2004 Apr 15;150(1):123-30.
- Hoberman HD, Sims EA, Peters JH. Creatine and creatinine metabolism in the normal male adult studied with the aid of isotopic nitrogen. J Biol Chem. 1948 Jan;172(1):45-58.
- Komaroff, A. Harvard Health Letter. 2011.
- Moreta S, Prevarin A, Tubaro F. Levels of creatine, organic contaminants and heavy metals in creatine dietary supplements. Food Chemistry Volume 126, Issue 3, 1 June 2011, Pages 1232–1238.
Images thanks to Dwayne Reed, Yikrazuul, AndreasPraefcke and Sbrools via Wikimedia Commons.