Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
E. coli rezistentní na antibiotika a infekce močových cest u vegetariánů a masožravců
Zkažené kuřecí maso může být každoročně příčinou více než milionu infekcí močových cest u amerických žen.
V mém videu o genech antibiotické rezistence jsem rozebíral, že jich více nacházíme ve střevech konzumentů masa, mléka a vajec než ve střevech lidí na čistě rostlinné stravě. Projeví se však přenos bakterií z živočišných potravin do lidského střeva také rozdíly v klinických dopadech jiných, než je otrava jídlem? Bakterie z potravy udělají špatně asi 350 milionům lidí ročně. Většinu infekcí lze zpětně spojit s masem, mléčnými výrobky a vejci. Kromě otravy jídlem však existují i mimostřevní infekce, infekce v jiných částech těla. Co například patogenní a antibioticky rezistentní kmen E. coli z kuřecích prsou? A kde jsou ty infekce? V močových cestách.
Existuje typ E. coli zvaný ST131. Je to patogen ze stravy, který je uropatogenní, tedy způsobuje infekce močových cest. Většinou jen zánět močového měchýře, který obvykle není ničím horším než obtěžující bolestí. Občas však může být invazivní a rozšířit se až do ledvin, a poté napadnout krevní oběh a ukončit váš život. Výskyt E. coli ST131 v posledních 20 letech prudce stoupl a z E. coli se stal nejdůležitější současný uropatogen rezistentní na více antibiotik.
Infekce močových cest jsou z principu způsobeny vzestupným šířením E. coli cestou střeva-stolice-močová trubice. Tato E. coli způsobující infekce močových cest je mimostřevní patogenní E. coli, zkráceně ExPEC. Je to bakterie začínající v tlustém střevě, odkud se řitním otvorem dostává ven a následně se vyšplhá močovou trubicí až do močového měchýře. A jak se vůbec dostane do toho tlustého střeva? Tady hraje roli kuře.
Drůbeží maso může zavléct ExPEC bakterie do střev, kde kolonizují konečník konzumentů a vyčkávají na příležitost vyvolat infekci. Například kopulační pohyby při pohlavním styku mohou přenést bakterie z oblasti konečníku k ústí močové trubice. Časová prodleva mezi osídlením střev ExPEC a infekcí močového měchýře může být dlouhá, což činí obtížným spojení těchto dvou věcí. Nyní však máme silné důkazy, že značná část kmenů ST131 infikujících lidi pochází právě od drůbeže. Nedokážeme však říct, jestli daná jednotlivá infekce pocházela z přímého kontaktu s kontaminovanou drůbeží nebo nepřímého kontaktu z kuřecího masa při přenosu z člověka na člověka, když například partner snědl kontaminovanou drůbež.
Kolik procent případů zánětu močových cest u lidí pochází od drůbeže? Výzkumníci analyzovali izoláty E. coli ze vzorků moči od pacientů s podezřením na infekci močových test a porovnali je s bakteriemi odebranými ze vzorků masa z lokálních obchodů. Použili k tomu genetickou daktyloskopii. Zjistili, že zrhuba pětina izolátů E. coli od pacientů s podezřením na močovou infekci patřila ke stejným typům jako ty z místního drůbežího masa. 21 % se možná nezdá jako hodně, ale močové infekce E. coli jsou jedním z nejběžnějších infekčních onemocnění v USA. Postihují odhadem sedm milionů žen. Kontaminované kuřecí maso tedy může za více než milion případů infekce močových cest ročně u amerických žen.
Mohlo by to vysvětlit, proč ženy infikované E. coli rezistentní na více antibiotik uváděly častější konzumaci kuřat. Jejich riziko bylo takřka čtyřnásobné. Ovšem i častá konzumace vepřového masa byla riziková. Počkat, E. coli žije i v prasatech? Lidské ExPEC, mimostřevní E. coli způsobující infekce močových cest, byly nalezeny také ve vepřínech, v prasatech samotných a ve vepřovém mase. Pravdou je, že v menším množství než u drůbeže a kuřecího masa. Kuřecí je nejrizikovější, vepřové méně. Nejbezpečnější z pohledu infekcí močových cest je hovězí, jelikož hovězí dobytek není rezervoárem tohoto typu E. coli.
Jestliže je maso včetně drůbeže a vepřového hlavním rezervoárem bakterií způsobujících infekce močových cest, pak by teoreticky vegetariáni měli mít méně těchto bakterií. Nicméně žádná studie nezkoumala, zda vegetariánství snižuje riziko infekcí močových cest, až do této chvíle: Prospektivní studie rizika infekce močových cest u vegetariánů a nevegetariánů. Jestliže je zhruba 20 % infekcí spojeno s kuřecím masem, není překvapivé, že konzumace vegetariánské stravy se pojí se snížením rizika infekcí o zhruba 20 %, zejména u žen. Tato spojitost byla nezávislá na onemocněních a rizikových predispozicích jako hypertenze, cukrovka a vysoký cholesterol. Takže to není jen tím, že by vegetariáni měli třeba méně cukrovky.
A co když si koupíme bio kuře? Bakterie kultivované z kuřat označených jako bio byly méně antibioticky rezistentní, ale kontaminace močovými ExPEC bakteriemi nebyla o nic menší. Tato zjištění naznačují, že v USA jsou kuřecí produkty nehledě na bio nebo nebio produkci potenciálním zdravotním rizikem pro spotřebitele, protože jsou kontaminovány stále více antibioticky rezistentními E. coli, včetně kmenů způsobujících infekce močových cest.
Do dnešního dne je pouze E. coli jako O157:H7 z kauzy řetězce Jack in the Box považována za nežádoucí příměs v potravinách. Maso vědomě kontaminované těmito kmeny nelze legálně prodávat. Proč to stejné neudělají s ExPEC bakteriemi, když už máme tak silné důkazy, že infikují močové cesty tolika žen? V průzkumu maloobchodních kuřecích prsou sesbíraných napříč Spojenými státy americkými bylo zjištěno, že 14,3 % E. coli patřilo mezi ExPEC. Jelikož E. coli najdeme asi v 90 % maloobchodních vzorků krůtích a kuřecích výrobků, znamenalo by to, že by průmysl musel likvidovat miliardy kilogramů kuřecích prsou ročně.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org