Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Fekální transplantace při ulcerózní kolitidě, roztroušené skleróze, depresi, bipolární poruše a alkoholismu
Probírám randomizované, kontrolované studie a kazuistiky transplantací stolice u různých klinických stavů.
Rostlinné potraviny a mikrobiom v zachování zdraví a prevenci onemocnění. Máme důkazy, že rostlinná strava bohatá na vlákninu má preventivní účinky na mnoho běžných onemocnění. Možná je to jejím vlivem na složení a metabolickou aktivitu našeho mikrobiomu, bakterií žijících ve střevech. Prospěšné bakterie v tlustém střevě se živí zbytky rostlin a chrlí metabolity podporující naše zdraví a potlačující rakovinu. Vláknina je metabolizována na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, jež mají rozsáhlé protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti. Máme mikroby specializované na vlákninu, jež se prohryžou skrze rostlinné buněčné stěny, a uvolní tak všechny obsažené zdravé protizánětlivé, antioxidační a protirakovinné látky. Kolik celistvých rostlinných potravin tedy musíme jíst?
Všechny důkazy směřují k fyziologické potřebě jíst asi 50 gramů vlákniny denně. Toto množství najdeme v tradiční africké stravě a je spojeno s prevencí běžných západních chronických onemocnění. Jde přitom až o dvojnásobek doporučeného minima a trojnásobek současného příjmu obyvatel USA. Jak lze prokázat zapojení mikrobiomu? Pomocí fekální transplantace, transplantace lidských výkalů. Pro jednoho odpad, pro druhého poklad.
V současnosti je transplantace fekální mikrobioty optimálním léčebným prostředkem pro opakované infekce Clostridium difficile. C. difficile je dnes nejčastější příčinou průjmu chycených v nemocnici. Jde o život ohrožující infekci, která může ukázat svou zlou tvář, když jsou prospěšné střevní bakterie vymýceny antibiotiky. Abychom se této bakterie zbavili, potřebujeme více hodných bakterií, které nám může poskytnout zdravý dárce prostřednictvím infuze tekuté suspenze z darované stolice. Se stolicí k vítězství?
Fekální transplantace prokázaly smysluplnost v regulaci opakovaného průjmu způsobeného C. difficile, uzdravuje se až 90 % pacientů. Díky tomuto úspěchu jsou fekální transplantace navrhovány jako možná léčba i u dalších onemocnění zažívacího ústrojí. Například zánětlivé onemocnění střev známé jako ulcerózní kolitida. Vědci provedli čtyři randomizované kontrolované studie a fekální transplantace zřejmě zdvojnásobují výskyt klinické remise. A co poruchy nesouvisející se zažívacím ústrojím?
Zde je případová studie o sérií fekálních transplantací proti roztroušené skleróze (RS). Pacient pocítil zlepšení mikrobiomu, rozrostly se mu protizánětlivé bakterie konzumující vlákninu. Také došlo k značnému nárůstu hladin mozkového neurotrofického faktoru, který by údajně měl hrát neuroprotektivní roli v RS. Dále došlo k subjektivnímu i objektivnímu zlepšení chůze, jejíž zhoršení byl pacientův primární projev RS. Aby měly nové vlákninové bakterie co konzumovat, předepsali pacientovi dietu bohatou na vlákninu, což je skvělé. Nicméně i pouhý přechod na rostlinnou stravu může pomoci, bez nutnosti dárcovské stolice. Západní stravování totiž podporuje dysbiózu, nerovnováhu škodlivých bakterií a neurologický zánět u RS. Naopak rostlinná strava bohatá na vlákninu snižuje riziko RS. Bude zapotřebí provést placebem kontrolované studie, abychom to rozřešili, ale mezitím není špatný nápad namnožit si prospěšné bakterie starou dobrou metodou konzumace rostlinného jídla s vlákninou.
A co transplantace výkalů proti depresi? Zájem o střevní mikroflóru a její roli ve zdraví v posledních letech doslova explodoval. Má nějakou relevanci i v psychiatrii? Možná. Několik studií prokázalo rozdíly v mikrobiomu u lidí s depresí a bez. Konec konců, nerovnováha v neurotransmiterech je předpokládanou příčinou deprese a střevní mikrobiom, jak víme, syntetizuje velké množství těch stejných neuroaktivních látek jako serotonin a dopamin. Mezi střevy a mozkem proudí velká informační dálnice zvaná bloudivý nerv, který může ovlivnit i stavy mysli. Dříve fekální transplantace probíhala spodní cestou pomocí kolonoskopie, teď máme „výkapsle“, výkaly v kapslích, jednoduchý způsob výměny stolice.
Zde je případová zpráva 79leté ženy, kterou postihla tragédie, v důsledku níž ztratila chuť k jídlu, stala se introvertní, ospalou a trávila celý den v posteli. Během šesti měsíců zhubla 25 kilo. Byla hospitalizována kvůli depresím. Lékaři jí předepsali několik antidepresiv, ale to skončilo bez výsledků. Řekli si, že to k ničemu nevede, vysadili léky a vyzkoušeli fekální transplantaci. Dárcem stolice byl její vlastní šestiletý pravnuk, který měl dobrý apetit, společenskou povahu a kárnou stolici - ani nevím, co tím vlastně chtěli říci. Šest dní po fekální transplantaci se začala cítit lépe a za dva týdny měla upřímně euforickou náladu. Mohla jít zpátky domů a během šesti týdnů bylo vše zpátky v normálu.
A co fekální transplantace při bipolární poruše osobnosti? Chudinka žena opakovaně končila v psychiatrických nemocnicích s maniodepresí. Pak se dočkala dárcovské stolice od manžela, jak romantické, a během šesti měsíců byla bez potíží. Tato případová zpráva byla vydána v roce 2020, bez potíží tedy byla roky, nemusela dále užívat léky. A navíc zhubla zhruba 33 kg, buď díky manželově stolici, nebo po vysazení léků na psychiku. Dostala se z prakticky funkčního postižení do stavu, kdy řídí malé podnikání a vydala dvě knihy.
A co závislost na alkoholu? Alkoholismus je tradičně považován za výhradně mozkovou poruchu, nicméně jak jsme viděli, všechny ty další psychiatrické diagnózy měly spojitost se střevy. Porovnali střeva alkoholiků a nealkoholiků a zjistili, že u některých závislých lidí došlo k rozvoji propustnosti střev, což se pojilo s větší touhou po alkoholu. Dobře, ale co když střevní problémy nevedly k touze po alkoholu, ale alkohol vedl ke střevním problémům? Alkohol může mít toxický účinek na střevní stěnu. Nicméně obě skupiny konzumovaly stejné množství alkoholu, tak možná přece jen nějaké spojení se střevy existuje.
Tato studie lidem vytřela zrak. Transplantace výkalů alkoholiků do střev myší vyvolala preferenci alkoholu. Šlo o myši, které se předtím s alkoholem nikdy nesetkaly, přesto náhle dávaly alkoholu přednost. Normálně myši alkohol nemají rády, ale když jim podali výkaly od lidských alkoholiků, došlo k obratu o 180 stupňů. Počkat. Chcete říci, že střevní bakterie mohou mít vliv na touhu po alkoholu? Je jen jeden způsob, jak to zjistit - podrobit přímému testu.
Randomizovaná, dvojitě zaslepená klinická studie transplantace fekální mikroflóry proti poruše příjmu alkoholu, což je současný klinický výraz pro alkoholismus. Vybrali alkoholiky s cirhózou jater a aktivním alkoholismem a náhodně je rozdělili buď k placebo klystýru, nebo transplantačně-fekálnímu klystýru. Během dvou týdnů touha po alkoholu značně poklesla v 90 % případů fekální transplantace, zatímco jen v 30 % placebo případů. Potvrdily to i močové testy, jež prokázaly, že lidé i značně méně pili. Došlo ke zlepšení kognice a psychosociální kvality života.
Je to vše stále jen experimentální a má to i své možné nevýhody. Už se však pracuje na zpříjemnění transplantace stolice. Celkově je transplantace bezpečná, ale objevilo se několik případů, kdy došlo k přenosu škodlivých organismů od dárců, dokonce i jeden smrtelný případ. Je tu také teoretické riziko obdržení rakovinných buněk, což by byl dar, který se vám připomíná dlouhodobě - ale špatným způsobem.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org