Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Funguje čajovníkový olej na plíseň nehtů?
Esenciální olej z tea tree vědci otestovali proti protiplísňovému krému lotriminu při léčbě plísně nehtů. Jak si však vede v léčbě samotné příčiny?
Onychomykóza je plísňová infekce nehtů. Obvykle zasahuje nehty na nohou, ale někdy i nehty na rukou. Projevuje se změnou barvy nehtu, deformací, odlučováním, ztenčováním, rozpadáváním a zbrázděním. Zde je příklad, jak může infekce vypadat.
Uváděný výskyt je odhadem stanovený na cca 1 z 25 lidí. U starších jedinců je plíseň častější; 1 z 5 lidí nad 60 let a polovina z lidí nad 70 let věku. Naneštěstí je opravdu těžké plíseň vyléčit, protože původce může být skryt opravdu hluboko uvnitř nehtu. Tam je jednak chráněn před přímým kontaktem s krví a z druhé strany ho chrání nehet před čímkoliv, co byste chtěli na plíseň aplikovat. Návrat infekce je tedy velmi častý právě kvůli zbylé plísni, která unikla zásahu, přestože jste ji byli schopni hodně potlačit. Mnoho ze systémových léčiv podávaných ústně může být toxických a mnohé z místně aplikovaných léčeb vyžadují dlouhé léčebné kůry. To může negativně ovlivnit dodržování postupů ze stran pacientů, zejména u pacientů, kteří chtějí používat lak na nehty nebo něco jiného, čím by postižený nehet zamaskovali.
Takže s ohledem na všechny problémy s mnohými antifungálními léky na předpis, byl obnoven zájem o přírodní léčebné prostředky. Když má tea tree olej určité účinky na atletickou nohu a plíseň způsobující lupy, co jej vyzkoušet na plíseň nehtů?
Máme jednu studii, která zkoumala účinky antimykotického léku v podobě krému Lotrimin v kombinaci s tea tree olejem. Přípravek se zdál být poměrně dost účinný – jenže v porovnání s nulovou léčbou. Jak by dopadl v porovnání s jinými přípravky? Jedna studie porovnávající tváří v tvář tea tree olej a běžné antimykotikum již proběhla. Šlo o dvojitě zaslepenou, randomizovanou a kontrolovanou studii. Lidé aplikovali dvakrát denně buďto antimykotikum nebo čistý tea tree olej na infikovaný nehet po dobu šesti měsíců. Odběr vzorku nehtů probíhal každých pár měsíců. Část plísní infikovaného nehtu vždy odřízli, odškrábli či odpilovali.
Po uplynulých šesti měsících léčby lék plíseň zcela vyhubil pouze u cca 1 z 10 pacientů. Nehet však vypadal lépe, došlo k částečnému či úplnému návratu vzhledu nehtu k normálu u většiny pacientů, a to z pohledu lékaře i pacienta. Tea tree olej si vedl stejně dobře jako lék.
Oba přípravky byly srovnatelné v účinnosti léčby, klinickém hodnocení, a subjektivním zlepšení. Srovnatelné byly dokonce i náklady. Takže pro pacienty, kteří touží po „přírodní“ léčbě atletické nohy nebo plísně nehtů, může být zevní aplikace tea tree oleje rozumnou alternativa k antimykotikům na předpis i volně prodejným přípravkům.
Když už mluvíme o přírodní léčbě, co takhle opravdu přirozená léčba? Jeden z možných důvodů špatných výsledků léčby, pokud jde o dlouhodobý horizont, je u plísně nehtů to, že jsou léčeny pouze projevy, nikoliv hlavní příčina. Tou může být obecně potlačená funkce imunitního systému nebo periferní mikro- či makrovaskulární onemocnění. Možná jsou plísňové infekce nehtů jenom projevem špatného periferního krevního oběhu, který by normálně umožnil přirozenou obranyschopnost vašeho těla a ochránil vás před samotným uchycením plísně v nehtu. Očividně proběhla jistá studie, která však není psaná v angličtině. Probíhala na 400 pacientech a zkoumala „vztah mezi krevním oběhem v lidské kůži a rozvojem plísňových onemocnění,“ tak zněl její název. „Vědci u pacientů s atletickou nohou a plísní nehtů zjistili až o 50 % horší krevní oběh v porovnání s pacienty bez těchto infekcí.“ Pokud jsou tedy plísňové infekce nehtů jen příznakem skrytého problému, léčba zaměřená na vyhlazení patogenu může být nereálná. Není divu, že plíseň znovu proroste. Vhodnějším cílem by tedy bylo prostě ten boj vzdát a naučit se s tím žít. No počkat… Jestliže je problém s našim krevním oběhem, proč se ho raději nesnažit zlepšit?
Již od 50. let minulého století víme, že můžeme prakticky vypínat a zapínat cirkulaci krve v periferních tepnách – jako s vypínačem na světlo. Během několika dní po „přepnutí“ dobrovolníků z nízkotučné rostlinné stravy na běžnou americkou stravu vidíme odezvu. Tradiční americká strava přispěla k rozvinutí problému s krevním oběhem, který předcházel plísňové infekci nehtů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bergstrom KG. Tea tree oil: panacea or placebo?. J Drugs Dermatol. 2009;8(5):494-6.
- Buck DS, Nidorf DM, Addino JG. Comparison of two topical preparations for the treatment of onychomycosis: Melaleuca alternifolia (tea tree) oil and clotrimazole. J Fam Pract. 1994;38(6):601-5.
- Halteh P, Scher RK, Lipner SR. Over-the-counter and natural remedies for onychomycosis: do they really work?. Cutis. 2016;98(5):E16-E25.
- Syed TA, Qureshi ZA, Ali SM, Ahmad S, Ahmad SA. Treatment of toenail onychomycosis with 2% butenafine and 5% Melaleuca alternifolia (tea tree) oil in cream. Trop Med Int Health. 1999;4(4):284-7.
- Kuo PT, Whereat AF, Horwitz O. The effect of lipemia upon coronary and peripheral arterial circulation in patients with essential hyperlipemia. Am J Med. 1959;26(1):68-75.
Image credit: Dandandandandandandan2014 via Wikimedia Commons. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.