Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Fytochemikálie: co chybí na štítcích označujících potraviny?
V ovoci, zelenině a dalších nezpracovaných rostlinných potravinách se nachází tisíce fytoživin, o kterých se na obalech nedočtete. Mohou přitom hrát důležitou roli v oddálení propuknutí Alzheimerovy choroby.
Jedna věc je ukázat pokrok v léčbě Alzheimerovy choroby na Petriho misce, ale v populaci je to něco docela jiného. O dva roky později se objevila další studie. Po dobu osmi let bylo sledováno asi 1800 lidí. Na začátku studie byl každý účastník dotázán, jak často pije nějaký druh šťávy či džusu. Pak bylo hodnoceno, u koho se rozvinula Alzheimerova choroba. Na konci studie se zdálo, že ti, kteří pili ovocné a zeleninové šťávy, měli o 76 % nižší riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Vědci proto došli k závěru, že „ovocné a zeleninové šťávy mohou mít významnou roli v oddálení nástupu Alzheimerovy choroby.“
Čím by to mohlo být? Zde jsou výživové údaje červené hroznové šťávy. Podle popisu tam není v podstatě nic zajímavého. Dokonce ani žádný vitamin C. A nakonec to skutečně byl i závěr studie. Dokonce i poté, co byl oddělen vliv obsahu antioxidantů, jako je vitamin E, vitamin C, betakaroten; riziko vzniku Alzheimerovy choroby bylo stále čtvrtinové. Na základě označení výživových hodnot to vypadá, že pijeme jen vodu s cukrem, prakticky stejnou jako je Coca-Cola. Ve skutečnosti má hroznová šťáva ještě více cukru, v jednom šálku má 9 lžiček, ale Coca-Cola jen 7 lžiček.
Hroznová šťáva vypadá jako voda s cukrem proto, že v označení nejsou uvedeny fytonutrienty. Pokud by to tak bylo, popis složení koly by zůstal stejný, ale štítek hroznové šťávy by neměl konce a byl by tak dlouhý jako seznam dárků u Santa Clause. A to by byla jen první stránka. V ovoci a zelenině jsou tisíce fytonutrientů, které chybějí v nezdravých a živočišných potravinách a nejsou součástí výčtu nutričních látek. Hlavní skupinou sloučenin, která je nejvíce zodpovědná za ochranu před Alzheimerovou chorobou, jsou tzv. polyfenoly, mezi něž patří flavony, flavonoly a další flavonoidy, které dokáží rychle překonat hematoencefalickou bariéru.
V rostlinách, které jíme, je více než 5000 různých druhů flavonoidů. Výzkum naznačuje, že během několika minut po kousnutí do jablka tyto fytonutrienty už začínají „projasňovat“ náš mozek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ortiz D, Shea TB. Apple juice prevents oxidative stress induced by amyloid-beta in culture. J Alzheimers Dis. 2004 Feb;6(1):27-30.
- Dai Q, Borenstein AR, Wu Y, Jackson JC, Larson EB. Fruit and Vegetable Juices and Alzheimer’s Disease: The Kame Project. Am J Med. 2006 Sep;119(9):751-9.
- Mullen W, Borges G, Lean ME, Roberts SA, Crozier A. Identification of metabolites in human plasma and urine after consumption of a polyphenol-rich juice drink. J Agric Food Chem. 2010 Feb 24;58(4):2586-95.
- Youdim KA, Qaiser MZ, Begley DJ, Rice-Evans CA, Abbott NJ. Flavonoid permeability across an in situ model of the blood-brain barrier. Free Radic Biol Med. 2004 Mar 1;36(5):592-604.
- Francis ST, Head K, Morris PG, Macdonald IA. The effect of flavanol-rich cocoa on the fMRI response to a cognitive task in healthy young people. J Cardiovasc Pharmacol. 2006;47 Suppl 2:S215-20.
- Mullen W, Marks SC, Crozier A. Evaluation of phenolic compounds in commercial fruit juices and fruit drinks. J Agric Food Chem. 2007 Apr 18;55(8):3148-57.
Nutritional data and images courtesy of NutritionData.com. Images thanks to EasyBuy4u via istockphoto. Images have been modified.