Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Geny rezistence vůči antibiotikům ve střevech vegetariánů a masožravců
Ti, kdo se stravují rostlinnou stravou, mají ve střevech menší zátěž genů rezistence vůči antibiotikům.
V USA se ročně vyskytne téměř milion případů infekcí Campylobacterem a Salmonellou u dětí ve věku deset a méně let. Některé z těchto infekcí jsou vážné, mohou přivodit meningitidu a smrt, navíc vyžadují léčbu antibiotiky. Potíž je v tom, že máme stále větší problém s antibiotickou rezistencí u těchto bakterií, což ovlivňuje naše schopnosti infekci vyléčit. Část problému tkví v tom, že stejná život-zachraňující antibiotika se nadměrně a zbytečně používají u hospodářských zvířat, například k podpoře růstu. Při chovu v nehygienických a přeplněných velkochovech se přitom zvyšuje riziko, že patogen jako Salmonella nebo Campylobacter získá rezistenci na antibiotika. Mám o tom již několik videí.
Je tu však i jiný problém. Determinanty rezistence, tedy geny, jenž kódují antibiotickou rezistenci, mohou být přenášeny jídlem z hospodářských zvířat na lidi. Většina rezistentních bakterií má mobilní genetické elementy, malé kruhové molekuly DNA zvané plazmidy, a ty přenášejí geny rezistence a mohou je předat dalším bakteriím, včetně našich vlastních žijících ve střevech.
Hospodářská zvířata jsou proto rezervoárem genů antibiotické rezistence a možným vektorem pro přenos genů antibiotické rezistence do lidského střevního mikrobiomu. V této studii přenos plazmidů antibiotické rezistence z E. coli pocházející z kuřete chovaného na maso do lidské střevní mikroflóry vědci posuzovali pomocí modelu napodobujícího lidská střeva. A došlo k tomu už během dvou hodin. Toto šíření genů antibiotické rezistence představuje alarmující scénář. Rostou obavy, že bakterie rezistentní na antibiotika přítomné v potravinách mohou zavléct rezistentní geny mezi vlastní střevní mikroflóru spotřebitele. Jestli se to děje, však musíme nejprve prokázat ve studii. Vyhodnocení množství genů antibiotické rezistence v mikroflóře veganů, vegetariánů a konzumentů masa.
Asi si říkáte, že výsledky budou jednoznačné. Nicméně geny antibiotické rezistence se šíří také aplikací hnoje na pole při pěstování ovoce a zeleniny. Masivní užívání antibiotik v živočišné výrobě je sice považováno za největšího přispěvatele k přítomnosti bakterií rezistentních na antibiotika v živočišných potravinách - mase, vejcích a mléku. Nicméně odpad z farem s léčenými zvířaty může ovlivnit zeleninu pěstovanou na hnojených polích. Až donedávna nebylo známo, do jaké míry jsou bakterie rezistentní na antibiotika přenášeny na zeleninu a následně do lidského střeva. Ale už to víme! Vědci hledali geny rezistentní vůči antibiotikům sulfonamidům jako bactrim, tetracykliny, peniciliny, cefalosporiny, streptomyciny a podobné druhy. U lidí konzumujících maso i u vegetariánů se prokázalo, že obě skupiny mají ve svých střevech výrazně více rezistentních bakterií než vegani.
Mezi vegetariány a lidmi konzumujícími maso nebyl rozdíl výrazný, ale u veganů a konzumentů masa byl velký, stejně jako mezi vegany a vegetariány. To jsou první důkazy, že veganská životospráva je spojena s nižší náloží genů antibiotické rezistence v lidských střevech, nejsou však poslední. Méně genů rezistentních na tetracyklin měli ve střevech vegani a konzumenti masa měli více genů rezistence na vankomycin. Nic překvapivého, jelikož našli korelaci mezi geny rezistence na tetracykliny a příjmem vajec, mléka a sýru. Líbí se mi, že dneska máme tolik různých druhů mlék, že museli upřesnit „mléko živočišného původu“. Vyšší výskyt genů rezistentních na vankomycin byl naměřen u konzumentů vajec, drůbeže, ryb a mořských plodů. A vankomycin je jedním z našich antibiotik poslední záchrany určených k léčbě život ohrožujících streptokokových a stafylokokových infekcí, jako je MRSA.
Navzdory spojení s mléčnými výrobky a vejci i pouhé vyřazení masa ukázalo prospěšné účinky v některých studiích, jelikož bakterie získané ze vzorků stolice lidí konzumujících maso vykazovaly rezistenci na větší počet antibiotik a nesly více genů antibiotické rezistence než stolice veganů i vegetariánů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Angulo FJ, Baker NL, Olsen SJ, Anderson A, Barrett TJ. Antimicrobial use in agriculture: controlling the transfer of antimicrobial resistance to humans. Semin Pediatr Infect Dis. 2004;15(2):78-85.
- Lambrecht E, Van Coillie E, Van Meervenne E, Boon N, Heyndrickx M, Van de Wiele T. Commensal E. coli rapidly transfer antibiotic resistance genes to human intestinal microbiota in the Mucosal Simulator of the Human Intestinal Microbial Ecosystem (M-SHIME). Int J Food Microbiol. 2019;311:108357.
- Losasso C, Di Cesare A, Mastrorilli E, et al. Assessing antimicrobial resistance gene load in vegan, vegetarian and omnivore human gut microbiota. Int J Antimicrob Agents. 2018;52(5):702-5.
- Heuer H, Schmitt H, Smalla K. Antibiotic resistance gene spread due to manure application on agricultural fields. Curr Opin Microbiol. 2011;14(3):236-43.
- Milanović V, Osimani A, Aquilanti L, et al. Occurrence of antibiotic resistance genes in the fecal DNA of healthy omnivores, ovo-lacto vegetarians and vegans. Mol Nutr Food Res. 2017;61(9).
- Milanović V, Osimani A, Cardinali F, et al. Erythromycin-resistant lactic acid bacteria in the healthy gut of vegans, ovo-lacto vegetarians and omnivores. PLoS One. 2019;14(8):e0220549.