Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ginkgo biloba jako doplněk pro zdraví mozku při demenci
Nezdá se, že by ginkgo hrálo roli v prevenci úbytku kognitivních funkcí nebo demence, ale může hrát roli při jejich léčbě.
Více než třetina starších Američanů užívá nějaký typ doplňku stravy na mozek, což ročně vynáší miliardy dolarů. Jedním z nejoblíbenějších je ginkgo biloba (jinan dvoulaločný). Průzkum v amerických domácnostech naznačuje, že až dvě procenta Američanů užívají doplňky s ginkgem. Ginkgo biloba je strom s vějířkovitými listy a je považován za žijící fosílii, jelikož na Zemi přežívá relativně nezměněn již po velmi dlouhou dobu. Jeho odolnost z něj dělá oblíbence při výsadbě veřejné zeleně. Je dost odolný na to, aby přežil i jaderný výbuch, byl jedním z mála přeživších v zóně blízko místa dopadu atomové bomby v Hirošimě.
Za posledních zhruba 30 let se výtažek z listů jinanu stal jedním z nejvíce používaných bylinných prostředků k léčbě demence. Posudek Cochrane z roku 2009 ze třech desítek randomizovaných kontrolovaných studií zahrnujících přes 4 000 účastníků dospěl k závěru, že „důkazy, že má ginkgo biloba předvídatelné a klinicky významné přínosy pro lidi s demencí a kognitivními nedostatky jsou nekonzistentní a nespolehlivé“. Jedna studie ukázala velmi rozsáhlé přínosy, ale jiné vůbec žádné. Abychom dospěli k nějakému konečnému závěru, vznikly dvě rozsáhlé randomizované dvojitě zaslepené a placebem kontrolované studie. Jedna v Evropě, financovaná výrobcem doplňků z ginkga a druhá, dosud největší a nejdelší studie financovaná NIH v USA. Více než 5 000 starších mužů a žen s normální kognicí nebo mírným úpadkem kognice bylo randomizováno k výtažku z listů ginkga, nebo placebu. V užívání setrvali pět až šest let a cílem bylo zjistit, jestli ginkgo zabrání rozvoji demence. Mírný kognitivní úpadek je jakousi klinickou mezistanicí mezi normální kognicí pro daný věk a demencí. Míra konverze mírného úpadku v demenci je zhruba 10 % ročně. Závěr? Ani jedna studie neukázala zjevný přínos, definitivně se tak ukázalo, že ginkgo nemá žádný preventivní účinek.
Nicméně u lidí již trpících demencí výtažky z listů jinanu zřejmě zpomalují kognitivní úpadek v porovnání s placebem. Platí to pro Alzheimerovu chorobu a obecněji definovanou demencí. Jenže v těch doplňcích stravy by nejprve musely vůbec listy jinanu být. Testy doplňků stravy s ginkgem zakoupených v Evropě i USA ukázaly, že některé výrobky vůbec žádný neobsahují. Až jeden ze šesti doplňků obsahoval jen výplňové látky, žádnou detekovatelnou DNA jinanu dvoulaločného.
Co se týče vedlejších účinků, při typickém dávkování, což je 120 mg dvakrát denně, mohou výtažky z jinanu způsobit lehké podráždění žaludku, bolesti hlavy, závrať, zácpu a kožní alergické reakce. Vyšší dávky mohou vést k neklidu, průjmu, nevolnostem, zvracení a slabosti. Vydáno bylo asi tucet případových zpráv o krvácení spojeném s jinanem. Naštěstí v systematických posudcích studií s demencí se to neprokázalo. Nicméně z opatrnosti je přeci jen doporučováno přestat užívat doplňky s jinanem dvoulaločným nejméně dva týdny před plánovanou operací.
Závěr zní, že podle nového posudku léčby Alzheimerovy choroby je jinan dvoulaločný jednou z mála věcí, která pro kognitivní funkci svede něco více než placebo.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org