Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
GMO sója a rakovina prsu
Hormonální účinky pesticidu Roundup na GMO sóju dány do perspektivy.
V reakci na obavy vyvolané toxicitou pesticidu Roundup společnosti Monsanto, který končí v GMO potravinách, vědci společnosti Monsanto oponují, že tyto in vitro experimenty používají fyziologicky irelevantní koncentrace, což znamená kapání Roundupu na buňky v Petriho misce v mnohem vyšších dávkách, než jsou koncentrace, které by mohly být realisticky zjištěny v lidském těle.
Určitě by nebyl dobrý nápad smíchat alkohol s Roundupem a vypít to na ex, nebo se pokusit spáchat sebevraždu tím, že ho vypijete nebo si jej vstříknete v injekci. A k několika vzácným případům rozvoje Parkinsonovy choroby došlo poté, kdy byl někdo postříkán Roundupem nebo léta pracoval v zařízení na výrobu pesticidů, ale to nejsou případy typické expozice pro spotřebitele.
Někteří výzkumní pracovníci reagovali na obvinění od společnosti Monsanto slovy: Podívejte se, používali jsme míru koncentrace, která se používá na polích. Proto každá kapička pesticidu, kterou vystříknete kdekoliv na celém světě, je vyšší než prahová koncentrace, u které jsme zjistili nežádoucí účinky. Lidé z Monsanta odpověděli: ano, to je koncentrace, kterou postříkujeme, ale to není koncentrace, ve které se koupají lidské buňky. Jakmile se Roundup dostane do pitné vody nebo do jídla, je velmi zředěný. A rychle podotknou, že u lidí s největší expozicí, což jsou ti, kteří s pesticidy pracují, většina studií neukázala na vztah mezi užitím Roundupu a rakovinovým či nerakovinovým onemocněním.
Existuje pár sugestivních nálezů naznačujících spojení s non-Hodgkinovým lymfomem. Jedna studie u lidí aplikujících pesticidy naznačila souvislost s mnohočetným myelomem a jedna studie dětí aplikátorů pesticidů nalezla možné spojení s ADHD. Ale opět: dá se předpokládat, že tito lidé budou mít asi mnohem vyšší úroveň expozice než obecná populace, které se může v potravě dostat jen několik dílů na milion. Až nyní byly ovšem provedeny studie o nízkých úrovních cirkulujících v lidských tělech.
Maximální limity reziduí jsou stanoveny v ppm; koncentrace zjištěné v lidských tělech se měří v částicích na miliardu. Tato studie zjistila, že glyfosát může aktivovat estrogenní receptory už v několika částicích na bilion; urychluje růst na estrogen citlivých buněk karcinomu prsu v Petriho misce. Tyto výsledky naznačují, že skutečně relevantní koncentrace pesticidů zjištěné v GMO sóji vykazují estrogenní aktivitu.
Ovšem konzumace sóji je spojena s nižším rizikem rakoviny prsu a vyšší mírou přežití. To může být proto, že většina GMO sóji v USA slouží jako krmivo pro kuřata, prasata a krávy.
Tato sója se používá pro krmení zvířat, zatímco většina hlavních výrobců sójových potravin používá sóju bez GMO. Nebo to může být tím, že výhody konzumace jakékoliv sóji značně převažují rizika, ale proč přijímat jakékoliv riziko, když si můžeme vybrat bio sójové produkty, které ze zákona GMO vylučují.
Faktem je, že neexistují žádná přímá data ukazující na poškození při konzumaci GMO u člověka, ačkoli po pravdě řečeno takové studie ještě nebyly provedeny. Což je přesně to, co zdůrazňují kritici. Proto potřebujeme povinné označování GMO produktů, aby vědci zkoumající zdraví veřejnosti mohli sledovat, zda mají GMO nepříznivé účinky.
Je však důležité dát problematiku GMO do správné perspektivy. Jak jsem ukázal, můžeme změnit svoji stravu a životní styl, abychom odstranili většinu onemocnění srdce, mrtvici, cukrovku a rakovinu. Mohly by se zachránit miliony životů. Dostatečně dobrá výživa může dokonce zastavit zabijáka číslo 1, srdeční choroby. Takže chápu znepokojení biotechnologického průmyslu ohledně povyku kolem GMO, když stále ještě umírají lidé kvůli všemu ostatnímu, co jedí.
Jak to zformulovali v závěru jedné studie: „Spotřeba geneticky modifikovaných potravin nese s sebou podobná rizika nežádoucích účinků jako konzumace tradičních potravin.“ Jinými slovy, konzumací sladkostí, byť nejsou GMO, svému tělu moc nepomůžete.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P J Mink, J S Mandel, B K Sceurman, J I Lundin. Epidemiologic studies of glyphosate and non-cancer health outcomes: a review. Regul Toxicol Pharmacol. 2011 Nov;61(2):172-84.
- P J Mink, J S Mandel, B K Sceurman, J I Lundin. Epidemiologic studies of glyphosate and cancer: a review. Regul Toxicol Pharmacol. 2012 Aug;63(3):440-52.
- S Thongprakaisang, A Thiantanawat, N Rangkadilok, T Suriyo, J Satayavivad. Glyphosate induces human breast cancer cells growth via estrogen receptors. Food Chem Toxicol. 2013 Sep;59:129-36.
- A L Williams, R E Watson, J M DeSesso. Developmental and reproductive outcomes in humans and animals after glyphosate exposure: a critical analysis. J Toxicol Environ Health B Crit Rev. 2012;15(1):39-96.
- R Belle, J Marc, J Morales, P Cormier, O Mulner-Lorillon. Letter to the editor: toxicity of Roundup and glyphosate. J Toxicol Environ Health B Crit Rev. 2012;15(4):233-5.
- V F Garry, M E Harkins, L L Erickson, L K Long-Simpson, S E Holland, B L Burroughs. Birth defects, season of conception, and sex of children born to pesticide applicators living in the Red River Valley of Minnesota, USA. Environ Health Perspect. Jun 2002; 110(Suppl 3): 441–449.
- A J De Roos, A Blair, J A Rusiecki, J A Hoppin, M Svec, M Dosemeci, D P Sandler, M C Alavanja. Cancer incidence among glyphosate-exposed pesticide applicators in the Agricultural Health Study. Environ Health Perspect. 2005 Jan;113(1):49-54.
- A J De Roos, S Zahm, K Cantor, D Weisenburger, F Holmes, L Burmeister, A Blair. Integrative assessment of multiple pesticides as risk factors for non-Hodgkin's lymphoma among men. Occup Environ Med. Sep 2003; 60(9): e11.
- R Mesnage, N Defarge, J Spiroux de Vendomois, G E Seralini. Major Pesticides Are More Toxic to Human Cells Than Their Declared Active Principles. Biomed Res Int. 2014; 2014: 179691.
- G Wang, X N Fan, Y Y Tan, Q Cheng, S D Chen. Parkinsonism after chronic occupational exposure to glyphosate. Parkinsonism Relat Disord. 2011 Jul;17(6):486-7.
- M Kramkowska, T Grzelak, K Czyzewska. Benefts and risks associated with genetically modifed food products. Ann Agric Environ Med. 2013;20(3):413-9.
- D Butler, T Reichardt. Long-term effect of GM crops serves up food for thought. Nature. 1999 Apr 22;398(6729):651-6.
- B T Hour, C Belen, T Zar, Y H Lien. Herbicide roundup intoxication: successful treatment with continuous renal replacement therapy. Am J Med. 2012 Aug;125(8):e1-2.
- E D Louis, L Winfield, S Fahn, B Ford. Speech Dysfluency Exacerbated by Levodopa in Parkinson's Disease. Movment Disorders Volume 16 Issue 3 pages 562-565, May 2001.
- J Stella, M Ryan. Glyphosate herbicide formulation: a potentially lethal ingestion. Emerg Med Australas. 2004 Jun;16(3):235-9.
- S F Weng, D Z Hung, S Y Hu, Y T Tsan, L M Wang. Rhabdomyolysis from an intramuscular injection of glyphosate-surfactant herbicide. Clin Toxicol (Phila). 2008 Nov;46(9):890-1.
- D L Katz. Facing the facelessness of public health: what's the public got to do with it? Am J Health Promot. 2011 Jul-Aug;25(6):361-2.
- M Kramkowska, T Grzelak, K Czyżewska. Benefits and risks associated with genetically modified food products. Ann Agric Environ Med. 2013;20(3):413-9.
Images thanks to Mike Mozart and Vmprella via flickr