Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Granátové jablko: přírodní léčba revmatoidní artritidy
Granátová jablka podrobena testu na hubnutí, cukrovku, CHOPN, rakovinu prostaty, osteoartrózu a revmatoidní artritidu.
Povím vám o přelomovém sporu, který to dotáhl až k Odvolacímu soudu Spojených států amerických, než odvolání zamítl Nejvyšší soud Spojených států amerických. POM Wonderful (výrobce granátové šťávy) versus Federální obchodní komise. Soudní porota dospěla k závěru, že mnoho reklam POM lákalo zákazníky zavádějícími tvrzeními z lékařských studií, jež pouze zdánlivě dokazovaly, že výrobky z granátového jablka mohou pomoci léčit řadu potíží. Včetně srdečního onemocnění, rakoviny prostaty a poruchy erekce. První dodatek ústavy neochraňuje klamavé a zavádějící reklamy. Soud zasadil ránu miliardářským majitelům firmy, když rozhodl, že je zapotřebí mít alespoň jednu randomizovanou klinickou studii k podložení tvrzení o schopnosti léčit nebo předcházet onemocnění.
Když si vyhledáte v lékařské literatuře přínosy granátového jablka obecně, tak najdete posudky jako tento a diagramy jako tento zabývající se „léčivými účinky granátového jablka“. Když budete hledat o něco hlouběji, zjistíte, že tvrzení jsou založena na studiích jako „Antiobezitní účinky listového výtažku z granátovníku u laboratorních myší“. Zaprvé, kdo jí listy granátovníku? A za druhé, kdo je tady myš? Pokud máte jako mazlíčka tlustou myš, možná jí jen nedávejte tolik sádla.
Ovlivňuje konzumace granátového jablka i lidskou váhu? Když se podíváte na všechny randomizované kontrolované klinické studie (studie na lidech), tak granátová jablka nemají žádný významný účinek na tělesnou váhu, BMI, břišní tuk ani procento tělesného tuku u lidí randomizovaných ke konzumaci výrobků z granátových jablek. A co prevence a léčba kardiovaskulárních nemocí? Vědci zhodnotili 25 klinických studií zaměřených na cholesterol, krevní tlak, funkci tepen, aterosklerotický plak a funkci krevních destiček a… Ani s pomocí nejlepších studií nenašli významné indikace přínosů.
Zde je studie o granátovém jablku a erektilní dysfunkci. Studie byla financována firmou POM, přesto také neprokázala přínos. Žádné přínosy zlepšující ukazatele cukrovky a žádné přínosy u chronických obstrukčních plicních nemocí, jako je emfyzém. Spoléhali na antioxidační aktivitu granátové šťávy, že by mohla pomoci, jenže to je antioxidační aktivita in vitro, tedy ve zkumavce nebo Petriho misce.
K mému překvapení metaanalýza dat z 11 randomizovaných kontrolovaných studií nepřinesla přesvědčivé důkazy, že by konzumace granátových jablek měla výrazný efekt na zvýšení celkové antioxidační kapacity krve. Některé z těch nejsilnějších antioxidantů se totiž dokonce ani nevstřebají do lidského těla. Není divu, že užívání doplňků s granátovým jablkem nijak neovlivnilo oxidativní stres ve vzorcích tkáně odebraných pacientům s rakovinou prostaty. Nám však samozřejmě nejvíce záleží na tom, jak ovlivní samu rakovinu.
Nejsilnější důkazy o protirakovinné aktivitě granátových jablek údajně máme ze studií na rakovině prostaty. Naneštěstí rané slibné výsledky nebyly znovu potvrzeny, když to bylo podrobeno řádnému testování. Například denní konzumace granátového jablka v randomizované kontrolované studii měla nulový vliv na hladiny PSA, což je ukazatel postupu rakoviny. A není divu, jelikož randomizovaná, dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie nenalezla žádný rozdíl z pohledu progrese rakoviny prostaty.
Spoléhali na protizánětlivou aktivitu šťávy z granátových jablek, ale opět, ta byla naměřena jen in vitro. U lidí metaanalýza založená na pěti randomizovaných kontrolovaných studiích vydaná v roce 2016 dospěla k závěru, že šťáva z granátových jablek neměla významný vliv na hladiny C-reaktivního proteinu, což je klíčový ukazatel zánětu v těle. Když se však podíváte na lesní graf (forest plot), uvidíte, že všech pět studií směřovalo směrem k nižším hladinám C-reaktivního proteinu a data jako celek téměř dosáhla statistické významnosti. Potvrdila to následná metaanalýza z roku 2020, založená na sedmi studiích. V ní došlo k pokoření hranice statistické významnosti a byl naměřen významný pokles i u dalších dvou ukazatelů zánětu.
Aha. Dobře, možná by tedy šťáva z granátových jablek mohla nakonec pomoci tlumit zánětlivá onemocnění. Dozvíme se to však až po podrobení testu.
Osteoartróza zahrnuje degeneraci výstelky chrupavky v kloubech, nejčastěji v kolenou. Když vezmete vzorek lidské chrupavky postižený osteoartrózou a nakapete na něj výtažek z granátových jablek, ukáží se jeho ochranné účinky na chrupavku. Zde vidíte, jaká míra dezintegrace chrupavky probíhala na začátku. Přidejte trochu zánětu a rozpad chrupavky vzroste na trojnásobek. Když však budete přidávat narůstající množství výtažku z granátových jablek, situace se začne uklidňovat. Nicméně zase jen v Petriho misce. Jak můžeme vědět, jestli se při konzumaci granátových jablek aktivní sloučeniny vůbec dostanou do krve a mohou si tak najít cestu do našich kloubů? Chrupavku chránící sloučeniny byly shledány biologicky dostupné (přinejmenším u králíků), což přináší naději, že granátová jablka by mohla být bezpečnou, netoxickou léčbou bez vedlejších účinků. Na rozdíl od současných léků. Ale funguje to?
Klinické studie právě probíhají a spousta otázek bude zodpovězena… Právě teď! První a jediná klinická studie vlivu šťávy z granátových jablek na osteoartrózu. Nejde o placebem kontrolovanou studii, místo toho lidi randomizovali k pití šťávy z granátového jablka nebo nulové intervenci. Lidé pijící šťávu z granátového jablka hlásili menší ztuhlost kloubů a menší omezení fyzické funkce, ne však významně méně než při žádné intervenci. A jéje.
Když už jsem to chtěl s granátovými jablky vzdát, našel jsem tuto studii: Konzumace výtažku z granátového jablka potlačuje poškození kloubů při revmatoidní artritidě. Ale ne… To jen firma POM, zdaleka ne tak úžasná, vyvolala poškození kloubů u myší, které použila jako model revmatoidní artritidy. No tak!
A co tahle otevřená studie, ve které lidé věděli, co dostávali? Osm lidí s aktivní revmatoidní artritidou denně užívalo výtažek z granátového jablka. Šest z nich, kteří vydrželi, hlásilo menší zatuhlost kloubů. Jak jsme se naučili ze studii osteoartrózy, když nemáte kontrolní skupinu, tak nemáte žádné ponětí, jakou roli, jestli nějakou, léčba skutečně sehrála.
A nakonec jsme se dočkali: randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie. Už bylo na čase! Polovina subjektů nevědomky dostávala výtažky z granátových jablek a druhá polovina nevědomky dostávala ekvivalent v cukrové pilulce. A výsledky? Významné zlepšení v počtech nateklých kloubů, ztuhlých kloubů, intenzity bolesti, skóre aktivity nemoci skóre ve zdravotním dotazníků a méně ranní ztuhlosti v porovnání s placebem. Takže pokud máte revmatoidní artritidu, doporučil bych vám začít konzumovat granátová jablka. A proč ne jen pilulky z nich? Byly to přece právě výtažky z granátových jablek, které pomohly ulevit od nemoci. Jedním z dobrých důvodů držet se celého ovoce je to, že při testu 19 doplňků stravy z granátových jablek v laboratoři se zjistilo, že většina jich neobsahovala žádná granátová jablka. Jen 6 z 19 výrobků bylo pravých.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- POM Wonderful, LLC v. Federal Trade Commission, 777 F.3d 478 (D.C. Cir. 2015)
- Sorvino C. The Verdict: POM Wonderful Misled Its Customers, A Blow To Its Billionaire Owners. Forbes. May 2, 2016.
- Court Mostly Backs FTC vs. Pomegranate Claims. Tufts Health & Nutrition Letter. March 11, 2015.
- Viuda-Martos M, Fernández-López J, Pérez-Álvarez JA. Pomegranate and its many functional components as related to human health: a review. Compr Rev Food Sci Food Saf. 2010;9(6):635-54.
- Gheflati A, Mohammadi M, Ramezani-Jolfaie N, Heidari Z, Salehi-Abargouei A, Nadjarzadeh A. Does pomegranate consumption affect weight and body composition? A systematic review and meta-analysis of randomized controlled clinical trials. Phytother Res. 2019;33(5):1277-88.
- Vlachojannis C, Erne P, Schoenenberger AW, Chrubasik-Hausmann S. A critical evaluation of the clinical evidence for pomegranate preparations in the prevention and treatment of cardiovascular diseases. Phytother Res. 2015;29(4):501-8.
- Forest CP, Padma-Nathan H, Liker HR. Efficacy and safety of pomegranate juice on improvement of erectile dysfunction in male patients with mild to moderate erectile dysfunction: a randomized, placebo-controlled, double-blind, crossover study. Int J Impot Res. 2007;19(6):564-7.
- Huang H, Liao D, Chen G, Chen H, Zhu Y. Lack of efficacy of pomegranate supplementation for glucose management, insulin levels and sensitivity: evidence from a systematic review and meta-analysis. Nutr J. 2017;16(1):67.
- Cerdá B, Soto C, Albaladejo MD, et al. Pomegranate juice supplementation in chronic obstructive pulmonary disease: a 5-week randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Eur J Clin Nutr. 2006;60(2):245-53.
- Morvaridzadeh M, Sepidarkish M, Daneshzad E, Akbari A, Mobini GR, Heshmati J. The effect of pomegranate on oxidative stress parameters: A systematic review and meta-analysis. Complement Ther Med. 2020;48:102252.
- Cerdá B, Espín JC, Parra S, Martínez P, Tomás-Barberán FA. The potent in vitro antioxidant ellagitannins from pomegranate juice are metabolised into bioavailable but poor antioxidant hydroxy-6H-dibenzopyran-6-one derivatives by the colonic microflora of healthy humans. Eur J Nutr. 2004;43(4):205-20.
- Freedland SJ, Carducci M, Kroeger N, et al. A double-blind, randomized, neoadjuvant study of the tissue effects of POMx pills in men with prostate cancer before radical prostatectomy. Cancer Prev Res (Phila). 2013;6(10):1120-7.
- Turrini E, Ferruzzi L, Fimognari C. Potential effects of pomegranate polyphenols in cancer prevention and therapy. Oxid Med Cell Longev. 2015;2015:938475.
- Paller CJ, Pantuck A, Carducci MA. A review of pomegranate in prostate cancer. Prostate Cancer Prostatic Dis. 2017;20(3):265-70.
- Stenner-Liewen F, Liewen H, Cathomas R, et al. Daily pomegranate intake has no impact on psa levels in patients with advanced prostate cancer - results of a phase iib randomized controlled trial. J Cancer. 2013;4(7):597-605.
- Pantuck AJ, Pettaway CA, Dreicer R, et al. A randomized, double-blind, placebo-controlled study of the effects of pomegranate extract on rising PSA levels in men following primary therapy for prostate cancer. Prostate Cancer Prostatic Dis. 2015;18(3):242-8.
- Sahebkar A, Gurban C, Serban A, Andrica F, Serban M-C. Effects of supplementation with pomegranate juice on plasma C-reactive protein concentrations: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Phytomedicine. 2016;23(11):1095-102.
- Wang P, Zhang Q, Hou H, et al. The effects of pomegranate supplementation on biomarkers of inflammation and endothelial dysfunction: A meta-analysis and systematic review. Complement Ther Med. 2020;49:102358.
- Danesi F, Ferguson LR. Could pomegranate juice help in the control of inflammatory diseases? Nutrients. 2017;9(9):E958.
- Ghoochani N, Karandish M, Mowla K, Haghighizadeh MH, Jalali MT. The effect of pomegranate juice on clinical signs, matrix metalloproteinases and antioxidant status in patients with knee osteoarthritis. J Sci Food Agric. 2016;96(13):4377-81.
- Ahmed S, Wang N, Hafeez BB, Cheruvu VK, Haqqi TM. Punica granatum L. extract inhibits IL-1beta-induced expression of matrix metalloproteinases by inhibiting the activation of MAP kinases and NF-kappaB in human chondrocytes in vitro. J Nutr. 2005;135(9):2096-102.
- Shukla M, Gupta K, Rasheed Z, Khan KA, Haqqi TM. Bioavailable constituents/metabolites of pomegranate (Punica granatum L) preferentially inhibit COX2 activity ex vivo and IL-1beta-induced PGE2 production in human chondrocytes in vitro. J Inflamm (Lond). 2008;5:9.
- Rasheed Z. Intake of pomegranate prevents the onset of osteoarthritis: molecular evidences. Int J Health Sci (Qassim). 2016;10(2):V-VIII.
- Shukla M, Gupta K, Rasheed Z, Khan KA, Haqqi TM. Consumption of hydrolyzable tannins-rich pomegranate extract suppresses inflammation and joint damage in rheumatoid arthritis. Nutrition. 2008;24(7-8):733-43.
- Balbir-Gurman A, Fuhrman B, Braun-Moscovici Y, Markovits D, Aviram M. Consumption of pomegranate decreases serum oxidative stress and reduces disease activity in patients with active rheumatoid arthritis: a pilot study. Isr Med Assoc J. 2011;13(8):474-9.
- Ghavipour M, Sotoudeh G, Tavakoli E, Mowla K, Hasanzadeh J, Mazloom Z. Pomegranate extract alleviates disease activity and some blood biomarkers of inflammation and oxidative stress in Rheumatoid Arthritis patients. Eur J Clin Nutr. 2017;71(1):92-6.
- Vlachojannis C, Zimmermann BF, Chrubasik-Hausmann S. Efficacy and safety of pomegranate medicinal products for cancer. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:258598.
- Madrigal-Carballo S, Rodriguez G, Krueger CG, Dreher M, Reed JD. Pomegranate (Punica granatum) supplements: Authenticity, antioxidant and polyphenol composition. J Funct Foods. 2009;1(3):324-9.