Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Hnutí za zdravé jídlo: v jednotě je síla
Tabákový průmysl se v poslední době soustřeďuje na strategie typu „rozdělit a poštvat proti sobě“, chce tak vytvořit rozkol v rámci protitabákového hnutí. My jakožto příslušníci komunity zdravého stravováni bychom se z toho mohli poučit. Měli bychom zůstat sjednocení a nenechat drobné neshody odvést naši pozornost od společného cíle.
Zdá se, že se naše strava všeobecně vyvíjí ve prospěch jídelníčku založeného převážně na vysokokalorických jídlech, kukuřičném sirupu, cukru, živočišných produktech a oleji. Je to možné díky globální zemědělské politice dlouhodobě zaměřené na produkci plodin, jako je třeba levná kukuřice.
Konzumace těchto potravin, bohatých na nasycené a transmastné kyseliny, sůl a cukr, má na svědomí nejméně 14 miliónů úmrtí ročně – 14 miliónů lidských životů. Nejedná se o selhání osobní vůle, říká generální ředitel Světové zdravotnické organizace, jedná se o selhání politické vůle podniknout něco proti silné komerční sféře, která tvoří respekt budící opozici. Jen málo vlád upřednostňuje zdraví před obchodními zájmy.
Jak jsme se dozvěděli ze zkušeností s tabákovým průmyslem, mocná firma dokáže veřejnosti prodat téměř cokoli. Pro vědce ze sféry zdraví obyvatelstva je to obtížná situace. Po prvotních studiích spojujících tabák s rakovinou trvalo ještě dalších padesát let, než byla zavedena účinná politika v oblasti veřejného zdraví, oběti byly obrovské. Musíme čekat dalších pět desetiletí, než zareagujeme na epidemie nemocí způsobených stravou?
Opozice má na své straně peníze. Chemický, tabákový a potravinářský průmysl má ten luxus sdílet podobnou taktiku jako farmaceutické společnosti, protože na to mají finanční prostředky. Naproti tomu silné a levné zdravotnické aktivity, jako je zdravé stravování, jsou až moc levné a nemohou být patentovány.
Prevence kardiovaskulárních onemocnění není snadný úkol, protože to znamená bojovat proti silným průmyslovým sektorům, ale s dostatečnou politickou odvahou by to šlo. Už dříve jsme to dokázali.
Existuje skvělý příklad opatření v oblasti výživy a veřejného zdraví, které slaví úspěch: návrat ke kojení. Lidské mateřské mléko nikomu peníze nevydělá, takže se společnosti, jako je Nestlé, snažily prosadit vlastní umělou dětskou výživu. V důsledku toho zemřely možná miliony dětí. Takže se zvedlo globální hnutí a prosadilo sbírku zákonů regulujících marketing náhražek mateřského mléka.
Jak v té době prohlásil generální ředitel Světové zdravotnické organizace: „Bez jejich neustálého lobování, připomínajícího nám naši povinnost jakožto státních referentů veřejného zdraví, bychom jednoduše neměli odvahu se do toho pustit.“
Co to má společného s výživou a potravinovou politikou? Pokud chceme zlepšit zdraví veřejnosti, tak všechno. Musíme hledat potravinové a výživové ekvivalenty Greenpeace. Měli bychom být připraveni se na tom podílet, i když to může někoho stát zaměstnání či kariéru v oblasti výživy. Hnutí za zdravé stravování musí zůstat jednotné. Phillip Morris ani ve 21. století svůj boj nevzdal.Podívejte se na jejich poslední kampaň, nazvanou „Project Sunrise“, v naději, že povede k „rozbřesku“ jejich společnosti. Cílem je strategické rozdělení a podmanění si antitabákového hnutí.
Tyto informace pocházejí z existujících vnitřních plánovacích dokumentů. Přišli na to, že největší zranitelností protikuřáckého hnutí je jejich úspěch, který může organizace zaslepit a ty si tak nevšimnou pečlivě naplánovaných pokusů tabákového průmyslu a jejich spojenců umocnit vnitřní spory v hnutí a zesílit jejich filozofické schizma. Celkovým cílem tabákového průmyslu je zaútočit na důvěryhodnost protikuřáckého hnutí tím, že vytvoří schizma, čímž je donutí k boji mezi sebou.
Přemýšlejte o tom, jak moc už tyto věci v hnutí za zdravou stravu děláme. Naneštěstí to odvádí naši pozornost od celkového pohledu na situaci. Protože jednota byla označena za zdroj síly antitabákového hnutí, protikuřáckého hnutí, jednou z jejich primárních strategií bylo vrazit klín mezi nejrůznější protikuřácké skupiny. Dalším úkolem bylo oslabit důvěryhodnost hnutí veřejného zdraví.
Jednou strategií, jak oslabit důvěryhodnost protikuřáckých skupin, je rozvíjet komunikační strategie pro demonstraci extremismu těchto hnutí zabývajících se zdravotní prevencí. První byl tabák, pak alkohol, pak maso, a dál, kdo ví?
Je však třeba rozlišovat prevenci a propagaci. Skupiny podporující zdraví veřejnosti jsou součástí hnutí za propagaci zdraví; pokud jde o záležitost zdravotní prevence, ta spadá spíše pod vliv zemědělských korporací.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- F Rodriguez-Artalejo. Strengthening primordial and primary prevention of cardiovascular disease to increase life expectancy. Rev Esp Cardiol (Engl Ed). 2013 Nov;66(11):837-8.
- M Chan. WHO Director-General addresses healthpromotion conference. World Health Organization.
- D Stuckler, M Nestle. Big food, food systems, and global health. PLoS Med. 2012;9(6):e1001242.
- C A Monteiro, F S Gomes, G Cannon. The snack attack. Am J Public Health. 2010 Jun;100(6):975-81.
- M Brezis. Big pharma and health care: unsolvable conflict of interests between private enterprise and public health. Isr J Psychiatry Relat Sci. 2008;45(2):83-9; discussion 90-4.
- P A McDaniel, E A Smith, R E Malone. Philip Morris's Project Sunrise: weakening tobacco control by working with it. Tob Control. 2006 Jun; 15(3): 215–223.
- K H Wagner, H Brath. A global view on the development of non communicable diseases. Prev Med. 2012 May;54 Suppl:S38-41.
- G Cannon. Letter to Editor: Dear friends and colleagues, let’s get real. Public Health Nutrition. Volume 9. Issue 04. June 2006, pg 531-531.
- B M Popkin. Global changes in diet and activity patterns as drivers of the nutrition transition. Nestle Nutr Workshop Ser Pediatr Program. 2009;63:1-10; discussion 10-4, 259-68.
- B M Popkin. Global nutrition dynamics: the world is shifting rapidly toward a diet linked with noncommunicable diseases. Am J Clin Nutr. 2006 Aug;84(2):289-98.