Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ibiškový čaj vs. rostlinná strava při léčbě hypertenze
Co je účinnější ve snižování krevního tlaku: ibiškový čaj, DASH dieta, rostlinná strava nebo vytrvalostní cvičení?
Nejnovější výzkum zkoumal působení ibišku na obezitu. V jeho rámci vědci podávali ibišek lidem s nadváhou. Ti následně vykazovali sníženou tělesnou hmotnost, ale po 12 týdnech na ibišku zhubnuli jen asi o 1,4 kilogramu, a pouze o tři čtvrtě kilogramu ve srovnání s placebem – evidentně žádný zázrak.
Údajná schopnost ibiškového čaje snižovat cholesterol vypadala trochu slibněji. Některé starší studie naznačovaly snížení až o 8 % při pití dvou šálků denně po dobu jednoho měsíce, ale při porovnání všech studií byly výsledky spíše chabé. To může být proto, že jen asi 50 % lidí na pití čaje v množství asi 2 až 5 šálků denně vůbec nějak reaguje, i když ti, kteří reagují, mohou zaznamenat přibližně 12% pokles cholesterolu. To ale není nic oproti 30% poklesu, jehož lze dosáhnout během několika týdnů na dostatečně zdravé rostlinné stravě.
Oblastí, kde může ibišek skutečně vyniknout, je vysoký krevní tlak, onemocnění, které postihuje miliardu lidí a miliony zabíjí. Až do roku 2010 nebyl dostatek kvalitních studií, které by podpořily užívání ibiškového čaje k léčbě hypertenze. Nyní již ale máme randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie, v nichž je ibiškový čaj srovnáván s uměle zbarvenou a ochucenou vodou, která jako ibiškový čaj chutná i vypadá. Čaj působil výrazně lépe.
Stále si nejsme jistí, proč to tak funguje, ale zdá se, že ibišek zvyšuje produkci oxidu dusnatého, což zřejmě pomáhá tepnám uvolňovat se a rozšiřovat. Ať je to, jak chce, aktualizovaný přehled studií potvrdil, že každodenní konzumace ibiškového čaje dokáže skutečně významně snížit krevní tlak u lidí s hypertenzí. Ale o kolik? Jak si tento pokles krevního tlaku vede ve srovnání s jinými intervencemi?
Přední klinickou studií ve věci komplexní úpravy životního stylu za účelem kontroly krevního tlaku je tzv. Premier Clinical Trial. Když si věci uvědomili, že u 9 z 10 Američanů dochází dnes k rozvoji hypertenze, randomizovali 800 mužů a žen s vysokým krevním tlakem do jedné ze tří skupin. Jedna z nich byla kontrolní, šlo o tzv. poradní skupinu, ve které pacientům pouze řekli, aby zhubnuli, omezili sůl, více se hýbali a jedli zdravěji. Zde je k tomu příručka.
Ve dvou skupinách behaviorální intervence to vzali vážně. 18 osobních setkání, skupinová setkání, denní záznamy, monitorování fyzické aktivity, příjmu kalorií a sodíku. Jedna intervenční skupina se soustředila pouze na pohyb a druhá zahrnovala pohyb i stravu. Prosazovali tzv. DASH dietu, která má vysoký obsah ovoce a zeleniny a nízký obsah plnotučných mléčných výrobků a masa. A za šest měsíců dosáhli v porovnání s kontrolní skupinou poklesu systolického krevního tlaku o 4,3 bodu. To bylo o trochu lepší než změna životního stylu bez změny jídelníčku. Tedy, několik bodů se nemusí zdát být moc – to je jako pokles krevního tlaku ze 150 na 90 na krevní tlak 146 na 90 – ale v populačním měřítku může pokles o 5 bodů přinést o 14 % méně úmrtí na mrtvici, o 9 % méně fatálních infarktů a o 7 % méně úmrtí za rok.
Šálek ibiškového čaje při každém jídle však nesnížil krevní tlak o 3, 4 nebo 5 bodů, ale o 7 bodů, ze 129 na 122. A dokonce při přímém srovnání s předním lékem na krevní tlak nazývanému Captopril, dva šálky silného ibiškového čaje každé ráno, s použitím celkem 5 pytlíků na tyto dva šálky, byly při snižování krevního tlaku stejně účinné jako počáteční dávka 25 mg Captoprilu dvakrát denně.
Takže stejně účinné jako léky, navíc bez vedlejších účinků. A lepší než dieta a pohyb? No, ony ty zásahy do životního stylu za moc nestály. Jak uvedli odborníci z oblasti veřejného zdraví, studie Premier požadovala pouze 30 minut pohybové aktivity denně, zatímco Světová zdravotnická organizace doporučuje denně minimálně jednu hodinu.
A co se stravy týče, čím nižší byl příjem živočišného tuku, a čím více bílkovin z rostlinných zdrojů účastníci Premier jedli, tím lépe podle všeho dieta fungovala. To může vysvětlit, proč vegetariánská strava funguje ještě lépe; čím více rostlinné stravy, tím nižší výskyt hypertenze.
Na tzv. DASH dietě bylo účastníkům doporučeno omezit maso, ale i tak je jedli každý den. Takže by mohli vlastně patřit mezi nevegetariány z Adventist Health Study 2, která se zaměřila na 89 000 Kaliforňanů a zjistila, že ti, kteří jedli maso spíše týdně než denně měli o 23 % nižší hodnoty vysokého krevního tlaku. Vyjměte veškeré maso s výjimkou ryb a míra výskytu je o 38 % nižší. Když vyjmete maso úplně, vegetariáni mají méně než poloviční výskyt hypertenze a vegani – kteří vyřazují všechny živočišné bílkoviny a tuky – podle všeho až o tři čtvrtiny nižší riziko výskytu tohoto hlavního zabijáka.
Můžeme pozorovat i podobný postupný pokles ve výskytu diabetu s tím, jak je strava více rostlinná, a také pokles v nadměrné tělesné hmotnosti. Ovšem pouze ti, kteří jedli čistě rostlinnou stravu, spadali do ideální váhy. Ale nemůže to být důvodem, proč lidé na rostlinné stravě mají tak skvělý krevní tlak?Možná je to jen tím, že jsou v průměru tak štíhlí. Již dříve jsem ukázal, že ti, co jedí rostlinnou stravu, mají jen zlomek rizika diabetu, a to i při stejné hmotnosti, dokonce i po kontrole BMI. Ale co hypertenze?
Průměrný Američan má něco, čemu se říká prehypertenze, což znamená, že horní hodnota krevního tlaku se pohybuje mezi 120 a 139. Zatím se nejedná o hypertenzi, která začíná na 140, ale znamená to, že už jste nejspíš na dobré cestě k ní.
Porovnejte to s krevním tlakem těch, kteří jedí celistvou rostlinnou stravu. Nemají ho nižší o 3, 4 nebo dokonce o 7 bodů, ale o celých 28 bodů. Ovšem tato skupina, která jedla standardní americkou dietu, měla v průměru nadváhu s BMI nad 26, stále ještě lepší než většina Američanů, ale vegani oproti tomu byli tady na 21 – to je o 16 kilo lehčí.
Takže možná jediný důvod, proč ti, co jedli maso, vejce, mléčné výrobky a nezdravé jídlo, měli o tolik vyšší krevní tlak, byl, že měli nadváhu. Možná že strava samotná s tím nemá nic společného.
Abychom tuto hádanku vyřešili, museli bychom najít skupinu, která sice konzumuje standardní americkou stravu, ale zároveň je štíhlá jako vegani. Ke splnění těchto kritérií museli vzít běžce na dlouhé vzdálenosti, kteří sice měli nekvalitní americký jídelníček, ale běhali v průměru přes 70 km týdně po dobu 21 let. Tedy po více než dvě dekády takřka dva maratony týdně. Kdo tohle dělá, může být snadno štíhlý jako vegan – bez ohledu na to, co jí. Takže kde se umístili na tomto grafu? Vegani i skupina na konvenční stravě žili sedavým životním stylem, věnovali týdně pohybu méně než hodinu.
Vytrvalostní běžci byli tady. Takže se zdá, že když naběháte asi 1600 kilometrů každý rok, můžete začít konkurovat některým gaučovým veganům. Ne, že byste nemohli dělat obojí, ale možná bude prostě jednodušší jíst rostlinnou stravu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A L Hopkins, M G Lamm, J L Funk, C Ritenbaugh. Hibiscus sabdariffa L. in the treatment of hypertension and hyperlipidemia: a comprehensive review of animal and human studies. Fitoterapia. 2013 Mar;85:84-94.
- A Herrera-Arellano, S Flores-Romero, M A Chavez-Soto, J Tortoriello. Effectiveness and tolerability of a standardized extract from Hibiscus sabdariffa in patients with mild to moderate hypertension: a controlled and randomized clinical trial. Phytomedicine. 2004 Jul;11(5):375-82.
- D L McKay, C Y Chen, E Saltzman, J B Blumberg. Hibiscus sabdariffa L. tea (tisane) lowers blood pressure in prehypertensive and mildly hypertensive adults. J Nutr. 2010 Feb;140(2):298-303.
- H A Wahabi, L A Alansary, A H AL-Sabban, P Glasziuo. The effectiveness of Hibiscus sabdariffa in the treatment of hypertension: a systematic review. Phytomedicine. 2010 Feb;17(2):83-6.
- J Joven, I March, E Espinel, S Fernandez-Arroyo, E Rodriguez-Gallego, G Aragones, R Beltran-Debon, C Alonso-Villaverde, L Rios, V Martin-Paredero, J A Menendez, V Micol, A Segura-Carretero, J Camps. Hibiscus sabdariffa extract lowers blood pressure and improves endothelial function. Mol Nutr Food Res. 2014 Jun;58(6):1374-8.
- T L Lin, H H Lin, C C Chen, M C Lin, M C Chou, C J Wang. Hibiscus sabdariffa extract reduces serum cholesterol in men and women. Nutrition Research. 2007 Mar; 27(3):140–5.
- H Mozaffari-Khosravi, B A Jalali-Khanabadi, M Afkhami-Ardekani, F Fatehi. Effects of sour tea (Hibiscus sabdariffa) on lipid profile and lipoproteins in patients with type II diabetes. J Altern Complement Med. 2009 Aug;15(8):899-903.
- H C Chang, C H Peng, D M Yeh, E S Kao, C J Wang. Hibiscus sabdariffa extract inhibits obesity and fat accumulation, and improves liver steatosis in humans. Food Funct. 2014 Apr;5(4):734-9.
- D J Jenkins, C W Kendall, A Marchie, A L Jenkins, P W Connelly, P J Jones, V U Vuksan. The Garden of Eden--plant based diets, the genetic drive to conserve cholesterol and its implications for heart disease in the 21st century. Comp Biochem Physiol A Mol Integr Physiol. 2003 Sep;136(1):141-51.
- P J Elmer, E OBarzanek, W M Vollmer, D Simons-Morton, V J Stevens, D R Young, P H Lin, C Champagne, D W Harsha, L P Svetkey, J Ard, P J Brantely, M A Proschan, T P Erlinger, L J Appel, PREMIER Collaborative Research Group. Effects of comprehensive lifestyle modification on diet, weight, physical fitness, and blood pressure control: 18-month results of a randomized trial. 2006 Apr 4;144(7):485-95.
- Y F Wang, W S Yancy Jr, D Yu, C Chammpagne, L J Appel, P H Lin. The relationship between dietary protein intake and blood pressure: results from the PREMIER study. J Hum Hypertens. 2008 Nov;22(11):745-54.
- P H Lin, Y Wang, S C Grambow, W Goggins, D Almiralli. Dietary saturated fat intake is negatively associated with weight maintenance among the PREMIER participants. Obesity (Silver Spring). 2012 Mar;20(3):571-5.
- L J Appel, C M Champagne, D W Harsha, L S Cooper, E Obarzanek, P J Elmer, V J Stevens, W M Wollmer, P H Lin, L P Svetkey, S W Stedman, D R young, Writing Group of the PREMIER Collaborative Research Group. Effects of comprehensive lifestyle modification on blood pressure control: main results of the PREMIER clinical trial. AMA. 2003 Apr 23-30;289(16):2083-93.
- L J Beilin, V Burke, I B Puddey. To the Editor: Effects of exercise and weight loss on hypertension. JAMA. 2003 Aug 20;290(7):887.
- Y Yokoyama, K Nishimura, N D Barnard, M Takegami, M Watanabe, A Sekikawa, T Okamura, Y Miyamoto. Vegetarian diets and blood pressure: a meta-analysis. JAMA Intern Med. 2014 Apr;174(4):577-87.
- S Tonstad, K Stewart, K Oda, M Batech, RP Herring, GE Fraser. Vegetarian diets and incidence of diabetes in the Adventist Health Study-2. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2013 Apr;23(4):292-9.
- Fraser GE. Vegetarian diets: what do we know of their effects on common chronic diseases?. Am J Clin Nutr. 2009;89(5):1607S-1612S.
Images thanks to kattebelletje and Pgoyette via Flickr.