Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
IGF-1 a jeho spojitost s rakovinou
Inzulínu podobný růstový faktor (IGF-1) je přirozený lidský růstový hormon užitečný pro proces růstu v dětství. Nicméně u dospělých může podněcovat abnormální růst – proliferaci, šíření (metastázy) a invazi rakoviny.
Proč se rakovina vyhýbá lidem, kteří se dožijí více než 100 let? Jak stárneme, riziko úmrtí na rakovinu každý rok vzrůstá, ale jakmile dosáhneme 85-90 let, toto riziko začne klesat.
V jistém směru to dává smysl. Když jste dosud rakovinou neonemocněli, už ji mít nebudete. Pokud se takového věku dožijete, možná to znamená, že jste něčím zvláštní. Zdá se, že století lidé vykazují zvláštní odolnost vůči rakovině. V čem tkví jejich tajemství?
Každý den odumře 50 miliard našich buněk. A každý den také vznikne 50 miliard nových buněk. Je v tom rovnováha. Jinak by naše tělo bylo buď atrofické či naopak příliš velké a „přeplněné“. Když jsme v dětském věku, potřebujeme růst, případně rosteme v období puberty. Během růstu se naše buňky nezvětšují, ale zvyšuje se jejich počet. Dětská ruka je tvořena přibližně z 50 miliard buněk a během růstu k ní přibude asi půl miliardy dalších buněk. Jakmile ale vyrosteme, pak už není třeba, aby buněk enormně přibývalo. Stále potřebujeme, aby naše buňky rostly a dělily se, ale mizí ty staré a objevují se nové. Naše tělo nechce tvořit více buněk, než kolik jich odumírá. Dokud jste dítě, tak se vám růst hodí, ale v dospělosti takový „extra růst“ může znamenat nádor.
Jak naše buňky vědí, kdy rovnováhu směřovat spíše k dělení místo odumírání, a kdy je naopak třeba udržovat stálý počet buněk? Klíčovým signálem je hormon IGF-1, inzulínu podobný růstový faktor 1. V dětství jeho hladiny narůstají, ale když vyrostete, začnou klesat. Pokud by i v dospělosti byla hladina IGF-1 vysoká, pro buňky je to signál k dalšímu růstu a dělení, nikoli k zániku, a tak by v dalším růstu pokračovaly.
Není překvapením, že čím více IGF-1 máme v krevním řečišti, tím vyšší máme i riziko vzniku rakoviny. Více IGF-1 znamená vyšší výskyt rakoviny prostaty i prsu. Pochopitelně to není původní nádor, který je příčinou úmrtí, ale jsou to metastázy. IGF-1 je růstový faktor. Napomáhá rakovinovým buňkám v oddělení od hlavního nádoru, následné migraci do okolních tkání a napadání krevního oběhu. Co si myslíte, že pomáhá rakovině prsu metastázovat do kostí? Je to IGF-1. A do jater? Opět IGF-1. Do plic, mozku či lymfatických uzlin? IGF-1. IGF-1 mění normální buňky na nádorové, pomáhá jim přežít, proliferovat, obnovovat se, růst a migrovat, stabilizuje nové nádory a dokonce zajišťuje přívod krve do nového nádoru.
IGF-1 je růstový hormon, který zajišťuje růst. To je jeho funkce. Nadměrný růst tkání v dospělosti však může znamenat rakovinu. Příště se zaměříme na to, jak tomu můžeme zabránit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Yang SY, Miah A, Pabari A, Winslet M. Growth Factors and their receptors in cancer metastases. Front Biosci. 2011 Jan 1;16:531-8.
- Zhang Y, Ma B, Fan Q. Mechanisms of breast cancer bone metastasis. Cancer Lett. 2010 Jun 1;292(1):1-7.
- Kleinberg DL, Wood TL, Furth PA, Lee AV. Growth Hormone and Insulin-Like Growth Factor-I in the Transition from Normal Mammary Development to Preneoplastic Mammary Lesions. Endocr Rev. 2009 Feb;30(1):51-74.
- Salvioli S, Capri M, Bucci L, Lanni C, Racchi M, Uberti D, Memo M, Mari D, Govoni S, Franceschi C. Why do centenarians escape or postpone cancer? The role of IGF-1, inflammation and p53. Cancer Immunol Immunother. 2009 Dec;58(12):1909-17.
- Endogenous Hormones and Breast Cancer Collaborative Group, Key TJ, Appleby PN, Reeves GK, Roddam AW. Insulin-like growth factor 1 (IGF1), IGF binding protein 3 (IGFBP3), and breast cancer risk: pooled individual data analysis of 17 prospective studies. Lancet Oncol. 2010 Jun;11(6):530-42
- Rowlands MA, Gunnell D, Harris R, Vatten LJ, Holly JM, Martin RM. Circulating insulin-like growth factor peptides and prostate cancer risk: a systematic review and meta-analysis. Int J Cancer. 2009 May 15;124(10):2416-29.
- Gronek, Piotr ; Rychlewski, Tadeusz ; Słomski, Ryszard ; Stankiewicz, Krystyna ; Lehmann, Joanna. Insulin-like growth factor 1. Studies in Physical Culture and Tourism. 2005;12(1).
- Piantanelli L. Cancer and aging: from the kinetics of biological parameters to the kinetics of cancer incidence and mortality. Ann N Y Acad Sci. 1988;521:99-109.
- CDC Growth Charts. CDC. 2000.
Images thanks to Danielle Keller via Wikimedia Commons and SanShoot via flickr.