Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak dosáhnout hubnoucích účinků efedrinu bez přidružených rizik
Potápěčský reflex ukazuje, že je možné prožívat i selektivní účinky na hormon nadledvinek.
Termogenní léčiva jako DNP mohou způsobit smrtelné přehřátí; dokáží zrychlit klidový metabolismus o 300 a více procent. Fyziologické rozpětí rychlosti metabolismu je zhruba o řád nižší. Například lidé s hypofunkcí štítné žlázy mají metabolismus o 30 % pomalejší a lidé, u kterých se aktivuje část nervového systému zodpovědná za reakci „bojuj nebo uteč“, o 30 % rychlejší. V reakci na strach nebo akutní stres specializované nervy vypustí chemikálii zvanou noradrenalin, která nás připraví na konfrontaci. Pocítíte to tak, že vám pokožka zbledne, zvlhne a ochladí se, jelikož krev je přesouvána do důležitějších orgánů. Vaše ústa se mohou vysušit v důsledku vypnutí trávicího systému. Vaše srdce začne tlouci rychleji. Co však necítíte, je dodatečné pálení tuku k uvolnění energie potřebné na případný souboj. Proto lidé začali užívat efedrin k hubnutí.
Ephedra, jinak také chvojník, je stále zelený keř používaný v Číně už tisíce let k léčbě astmatu, protože vede k uvolnění noradrenalinu, jež dopřává úlevu astmatikům roztažením dýchacích cest. V USA byl efedrin používán jako metabolický stimulant; výsledkem byl v devatenácti placebem kontrolovaných studiích cca 1 kg úbytku na váze za měsíc. V pozdních 90. letech min. století efedrin užívaly miliony Američanů. Problémem je, že měl řadu dalších noradrenalinových účinků - například zvýšení srdečního tepu a krevního tlaku a jeho dlouhodobé užívání vedlo k mrtvicím, arytmiím a úmrtím. FDA před riziky varovala veřejnost už v roce 1994, ale zakázán byl až o dekádu později, kdy kvůli němu náhle zemřel nadhazovač baseballové superligy.
Co se týče doporučování doplňků stravy, je to tu jako na Divokém západě, doplněk může být uvádět na trh bez jakéhokoliv ověření bezpečnosti. A výrobce není povinen ani upozorňovat na možné nežádoucí účinky plynoucí z užívání. Není proto překvapením, že internetoví prodejci ujišťovali o absolutní bezpečnosti: „Žádné nepříznivé účinky,“ „100% dlouhodobě bezpečné.“ Ředitel Metabolife International, největšího prodejce efedrinu, ujistil FDA, že společnost nikdy neobdržela „ani jedno hlášení od zákazníka o vážných vedlejších účincích.“ Ve skutečnosti však obdrželi 13 000 zdravotních stížností, včetně hlášení o vážných zraněních, hospitalizacích a úmrtích.
Kdyby tak existoval způsob, jak získat přínosy efedrinu i bez rizik. On existuje. Ovšem pro jeho pochopení se musíte nejprve seznámit se zajímavým biologickým fenoménem známým jako potápěčský reflex.
Představte si, že se procházíte po zamrzlém jezeře a najednou se propadnete ledem a ponoříte do ledových hlubin. Těžko si lze představit silnější okamžitý šok a ohrožení na životě. V takovém případě by se skutečně uvolnil noradrenalin a krevní cévy v pažích a nohou by se stáhly, aby přivedly krev zpět do trupu. Asi si dokážete představit, jak rychle by vám začalo tlouct srdce. Jenže to by bylo ve skutečnosti kontraproduktivní, protože byste spotřebovávali svůj kyslík rychleji. Je to pozoruhodné, stane se něco jiného, váš srdeční tep se naopak zpomalí. A to je právě potápěčský reflex, jenž byl poprvé popsán v 18. století. Zvířata dýchající vzdušný kyslík se rodí s automatickou bezpečnostní pojistkou, která nás chrání před utopením.
V lékařství můžeme tuto fyziologickou výstřednost využít při tzv. „testu zchlazením obličeje.“ Abyste zjistili, jestli má pacient v kómatu nedotčené nervové cesty, můžete mu na obličej přiložit ledové obklady a pozorovat, jestli se jeho tep začne ihned zpomalovat. Ještě dramatičtější využití má reflex při ošetření lidí, kterým se srdeční tep zrychlí na příliš vysoké hodnoty. Pamatujete si na díl seriálu ER, ve kterém Carter ponoří hlavu pacienta do nádoby s ledovou vodou? (Vysílali to v televizi, když jsem studoval na lékařské škole a já se skupinou spolužáků jsme se sešli a při sledování počítali, kolikrát za díl poruší „všeobecná preventivní opatření.“)
Dobře, ale jak to všechno souvisí s hubnutím? Problém s léky uvolňujícími noradrenalin jako ephedra je v doprovodném zvýšení tepu a krevního tlaku. Potápěčský reflex nám však ukazuje, že je možné prožívat i selektivní noradrenalinové účinky, existuje proto možnost, že nějakým způsobem lze zrychlit metabolismus i bez rizika mozkové mrtvice. Je to neuvěřitelné, ale tohoto složitého fyziologického výkonu můžeme dosáhnout nejjednodušším ze všech činů - namísto topení se ve vodě ji jednoduše vypít. Počkat, cože? Metabolismus lze zrychlit pitím vody? Zapněte si bezpečnostní pásy; čeká vás divoká jízda. A o tom si povíme zase příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Zack F, Blaas V, Goos C, Rentsch D, Büttner A. Death within 44 days of 2,4-dinitrophenol intake. Int J Legal Med. 2016;130(5):1237-41.
- Cutting WC, Mehrtens HG, Tainter ML. Actions and uses of dinitrophenol: promising metabolic applications. JAMA. 1933;101(3):193-5.
- Clapham JC, Arch JR. Thermogenic and metabolic antiobesity drugs: rationale and opportunities. Diabetes Obes Metab. 2007;9(3):259-75.
- Seamon MJ, Clauson KA. Ephedra: yesterday, DSHEA, and tomorrow--a ten year perspective on the Dietary Supplement Health and Education Act of 1994. J Herb Pharmacother. 2005;5(3):67-86.
- Astrup A, Lundsgaard C, Madsen J, Christensen NJ. Enhanced thermogenic responsiveness during chronic ephedrine treatment in man. Am J Clin Nutr. 1985;42(1):83-94.
- Shekelle PG, Hardy ML, Morton SC, et al. Efficacy and safety of ephedra and ephedrine for weight loss and athletic performance: a meta-analysis. JAMA. 2003;289(12):1537-45.
- Woolf AD, Watson WA, Smolinske S, Litovitz T. The severity of toxic reactions to ephedra: comparisons to other botanical products and national trends from 1993-2002. Clin Toxicol (Phila). 2005;43(5):347-55.
- Ashar BH, Miller RG, Getz KJ, Pichard CP. A critical evaluation of Internet marketing of products that contain ephedra. Mayo Clin Proc. 2003;78(8):944-6.
- Vega JL. Edmund Goodwyn and the first description of diving bradycardia. J Appl Physiol. 2017;123(2):275-277.
- Khurana RK, Watabiki S, Hebel JR, Toro R, Nelson E. Cold face test in the assessment of trigeminal-brainstem-vagal function in humans. Ann Neurol. 1980;7(2):144-9.
- Smith G, Morgans A, Taylor DM, Cameron P. Use of the human dive reflex for the management of supraventricular tachycardia: a review of the literature. Emerg Med J. 2012;29(8):611-6.
- Volquind D, Bagatini A, Carneiro monteiro GM, Londero JR, Benvenutti GD. Occupational hazards and diseases related to the practice of anesthesiology. Braz J Anesthesiol. 2013;63(2):227-32.