Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak dostat metastazovaní pod kontrolu pomocí stravy
Randomizované kontrolované studie ukazují, že snížení příjmu nasycených tuků může vést ke zlepšení přežití při rakovině prsu.
„Metastázy jsou hlavní příčinou úmrtí u pacientů s rakovinou.“ Rakovina zabíjí, protože se šíří. Pětiletá míra přežití u žen s lokalizovanou rakovinou prsu je téměř 99 procent, ale u těch s již metastazující rakovinou klesá na 27 procent. Přesto se „naše schopnost účinně léčit metastazující nemoc během uplynulých několika dekád nijak výrazně nezměnila.“ Naši zoufalost v tomto jasně ilustruje publikování článků, jako je tento: „Cílení na metastázy pomocí hadích jedů...“
My však máme zabudovaný obranný prostředek, buňky přirozené zabijáky proudící tělem a zabíjející vznikající nádory. Vydal jsem videa na téma posilování aktivity buněk přirozených zabijáků. Jak jsem však vysvětlil v posledním videu, existuje jeden tukový receptor s názvem CD36, který je zřejmě klíčový pro šíření rakoviny po těle. A tyto rakovinné buňky reagují na příjem tuku ze stravy. Ale ne všeho tuku.
CD36 je stimulován kyselinou palmitovou, jeho exprese během 12 hodin vzrostla až na padesátinásobek. Kyselina palmitová je nasycený tuk nacházející se v nezdravém jídle s obsahem palmového oleje, ale ještě více v mase a v mléčných výrobcích. Šlo by tím vysvětlit, proč při pohledu na „konzumaci tuku a úmrtnost na rakovinu prsu“ nebyl nalazen rozdíl v riziku úmrtí na rakovinu prsu u žen s nejvyšším příjmem versus nejnižším příjmem celkových tuků, ale zároveň máte o 50 % vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu prsu, pokud jíte hodně nasyceného tuku. Systematický přehled a „... metaanalýzy dospěly k závěru, že nasycený tuk nepříznivě ovlivňuje přežití rakoviny prsu.“
Může to vysvětlit, proč „příjem plnotučných mléčných výrobků, nikoliv však nízkotučných, byl spojen s vyšším rizikem úmrtí po diagnostikování rakoviny prsu.“ Kdyby byla viníkem mléčná bílkovina (kasein), pak by dopadlo odstředěné mléko ještě hůře. Ale tak to není, problémem byl nasycený máselný tuk. Možná proto, že spustil mechanismus rakoviny spjatý s receptorem CD36. „...Ženy konzumující jednu nebo více porcí plnotučných mléčných výrobků měly asi o 50 % vyšší riziko úmrtí na rakovinu prsu.“
To stejné pozorujeme u „mléčných výrobků ve vztahu k přežití rakoviny prsu.“ „...Pití plnotučného mléka zřejmě zvyšovalo riziko úmrtí na rakovinu prostaty až o 600 % u pacientů s lokalizovanou rakovinou prostaty,“ zatímco „odtučněné mléko se s takovým zvýšením rizika nepojilo.“ Zdálo se proto, že viníkem není živočišná bílkovina, ale živočišný tuk. Toto zjištění je konzistentní s nálezem amerických vědců z Harvardovy univerzity.
Dalším důkazem o zapojení tukového receptoru CD6 je, „...že riziko rakoviny tlustého střeva při konzumaci masa se zvýšilo z pouhého zdvojnásobení na zosminásobení, znásobení pravděpodobnosti rozvoje rakoviny na osminásobek - u těch, kteří byli nositeli specifického typu CD36 genu. Takže „nastal čas pacientkám s rakovinou prsu předepsat nízkotučnou stravu?“ Diagnóza rakoviny je jednoznačně „okamžik k zamyšlení a poučení“ a příležitost motivovat lidi ke změně životosprávy. Poskytnutí poradenství podloženého důkazy je nezbytné. A pro získání vědeckých důkazů je potřeba teorii také otestovat.
„Randomizovaná, prospektivní multicentrální klinická studie za účelem otestovat účinek změny stravování v podobě snížení příjmu tuku u žen s resektovanou rakovinou prsu v raném stádiu...“ (což znamená, že ženám byla rakovina prsu chirurgicky odstraněna a doufaly, že se jim znovu nevrátí). Výživová intervenční skupina snížila svůj příjem tuku z původních 30 % kalorického příjmu až na 20 % kalorického příjmu. Dále snížila příjem nasycených tuků o 40 % a tento 40% úbytek si udržela po dobu jednoho roku, tří let, pěti let. A... „po zhruba pěti letech při kontrole bylo zjištěno, že ženy z intervenční skupiny měly o 24 % nižší pravděpodobnost relapsu...“, takže o 24 % nižší riziko, že se jim rakovina vrátí.
Studie se jmenovala WINS, Women's Intervention Nutrition Study. Další studie byla Women's Health Initiative study, ve které opět byly ženy randomizovány ke snížení svého příjmu tuku zhruba na 20 % kalorického příjmu. A opět se ukázalo, že ženy z intervenční skupiny měly lepší vyhlídky na přežití rakoviny prsu, což znamená, že „změna jídelníčku dokáže ovlivnit důsledky rakoviny prsu.“ Nejen, že byla míra přežití rakoviny prsu výrazně větší, ženy také zakusily úbytek srdečního onemocnění a cukrovky, což byl příjemný bonus.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Alečković M, McAllister SS, Polyak K. Metastasis as a systemic disease: Molecular insights and clinical implications. Biochim Biophys Acta Rev Cancer. 2019;1872(1):89-102.
- Decoding cancer metastasis. Nat Cell Biol. 2018;20(8):859.
- Urra FA, Araya-Maturana R. Targeting metastasis with snake toxins: Molecular mechanisms. Toxins (Basel). 2017;9(12):390.
- López-Soto A, Gonzalez S, Smyth MJ, Galluzzi L. Control of metastasis by NK cells. Cancer Cell. 2017;32(2):135-54.
- Pascual G, Avgustinova A, Mejetta S, et al. Targeting metastasis-initiating cells through the fatty acid receptor CD36. Nature. 2017;541(7635):41-5.
- Hua W, Huang HZ, Tan LT, et al. CD36 mediated fatty acid-induced podocyte apoptosis via oxidative stress. PLoS One. 2015;10(5):e0127507.
- Carta G, Murru E, Banni S, Manca C. Palmitic acid: Physiological role, metabolism and nutritional implications. Front Physiol. 2017;8:902.
- Brennan SF, Woodside JV, Lunny PM, Cardwell CR, Cantwell MM. Dietary fat and breast cancer mortality: A systematic review and meta-analysis. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017;57(10):1999-2008.
- Kroenke CH, Kwan ML, Sweeney C, Castillo A, Caan BJ. High- and low-fat dairy intake, recurrence, and mortality after breast cancer diagnosis. J Natl Cancer Inst. 2013;105(9):616-23.
- Printz C. Link between high-fat dairy consumption and poor breast cancer survival. Cancer. 2013;119(14):2517.
- Downer MK, Batista JL, Mucci LA, et al. Dairy intake in relation to prostate cancer survival. Int J Cancer. 2017;140(9):2060-9.
- Kuriki K, Hamajima N, Chiba H, et al. Increased risk of colorectal cancer due to interactions between meat consumption and the CD36 gene A52C polymorphism among Japanese. Nutr Cancer. 2005;51(2):170-77.
- Ligibel JA. Is it time to give breast cancer patients a prescription for a low-fat diet? JNCI Cancer Spectr. 2018;2(4):pky066.
- Chlebowski RT, Blackburn GL, Thomson CA, et al. Dietary fat reduction and breast cancer outcome: Interim efficacy results from the Women's Intervention Nutrition Study. J Natl Cancer Inst. 2006;98(24):1767-76.
- Chlebowski RT, Aragaki AK, Anderson GL, et al. Association of low-fat dietary pattern with breast cancer overall survival: A secondary analysis of the Women's Health Initiative Randomized Clinical Trial. JAMA Oncol. 2018;4(10):e181212.
- Prentice RL, Aragaki AK, Howard BV, et al. Low-fat dietary pattern among postmenopausal women influences long-term cancer, cardiovascular disease, and diabetes outcomes. J Nutr. 2019;149(9):1565-74.