Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak jsou na tom kokosové ořechy, kokosové mléko a MCT z kokosového oleje?
Dokáží triglyceridy se středně dlouhým řetězcem obsažené v kokosovém oleji a vláknina z kokosové dužiny vyvážit nepříznivé účinky na cholesterol a funkci tepen?
Studie prováděné na populacích konzumujících hodně kokosových ořechů bývají často citovány těmi, kdo prodávají kokosový tuk, aby posloužili jako důkaz o absenci jeho škodlivých účinků. Například, když byla objevena zřejmá absence mrtvice a srdečního onemocnění u obyvatel ostrova Kitava. Co jedli? No, jejich strava byla založena především na hlízách, jako jsou sladké brambory, a dále na ovoci zelenině, ořeších, kukuřicí a fazolích. Ano, jedli několikrát týdně ryby, ale převážnou část stravy tvořili celistvé rostlinné potraviny. Není tedy divu, že mohli mít tak nízkou míru onemocnění tepen. Jednou z těch celistvých potravin byl také kokos – nešlo o kokosový tuk.
dyž se podíváme na Pukapuka, tak tam jedí ještě více kokosových ořechů. Je tam dokonce ostrov, na kterém tvoří kokosy většinu stravy – a jeho obyvatelé mají vysoký cholesterol. Jak se může stát, že populace konzumující z 87 % rostlinnou stravu – červené maso, drůbež a vejce jedli jen zřídka a mléčné výrobky vůbec ne – se dostane s cholesterolem na 5,1 mmol/l nebo i více? No, každý den spořádají všechny tyto kokosové ořechy. Jaká je jejich míra nemocnosti? To nevíme. Neexistují žádné klinické průzkumy, žádná epidemiologická data, žádné pitvy. Vědci vyhotovili pár EKG, která někdy mohou zachytit prodělané srdeční infarkty a zaznamenat pár abnormalit. Vzorek byl však příliš malý na to, aby mohl být závěr jednoznačný. I kdyby však byli nemocní minimálně, nejedli přece kokosový tuk, nýbrž celé kokosové ořechy. Když na tyto studie poukazují zastánci kokosového tuku, je to jako když lobby za vysoko-fruktózový kukuřičný sirup poukazovala na studie dělané na zdravých populacích, které konzumují celou kukuřici.
Případně když zástupci odvětví výroby cukru poukazovalo na studie o konzumaci ovoce a říkali: „Vidíte, můžete jíst rafinovaný cukr v jakémkoliv množství.“ Ovoce má však vlákninu, stejně tak ji mají i kokosové ořechy. Podobně jako přidáním psyllia můžete pomoci zablokovat nepříznivé účinky na cholesterol, tak vláknina získaná ze samotného odtučněného kokosového ořechu může snížit hladinu cholesterolu stejnou měrou jako ovesné otruby. A rostlinné bílkoviny v kokosu – ty také v oleji chybí – mohou také pomoci vysvětlit, proč celý kokos nemusí mít stejné účinky na cholesterol jako olej.
I když kokosový tuk ve formě práškového kokosového mléka nemusí mít stejné účinky na cholesterol jako kokosový olej, jeho častá konzumace, tj. 3x a více týdně, je spojována se zvýšeným rizikem cévních onemocnění, mrtvice a infarktu. A není se čemu divit, jelikož kokosové mléko může narušit správné fungování tepen stejně významně jako konzumace McMuffinu se salámem a vejcem. Výzkumníci otestovali tři různá jídla: západní pokrm s vysokým obsahem tuku, složený z vajíčkového McMuffinu, salámového McMuffinu a dvou bramboráků. Proti němu postavili místní pokrm s vysokým obsahem tuku (pokus byl prováděn v Singapuru, takže tradičním tučným jídlem byla rýže vařená s kokosovým mlékem, a jídelníček obsahoval také ančovičky a vejce), a do třetice jídlo se stejným množstvím kalorií, ale nezdravě nízkotučné. Skládalo se z cereálií, odstředěného mléka a džusu.
Tady vidíme, jak tepny mají fungovat, včetně schopnosti normálně se uvolnit. Tak vypadaly před „Mekáčem“ a takhle po. Výrazné poškození funkce tepen během několika hodin od konzumace. Stejný výsledek s kokosovým mlékem. Takže, ať už byl tuk hlavně z masa a oleje, nebo z kokosového mléka, tepny byly obdobně ztuhlé v obou případech. Zatímco tato příšerná snídaně plná cukrů neměla na funkci tepen žádný negativní účinek. Přestože byla tak hrozná, žádný nasycený tuk neobsahovala. Také v ní nebylo žádné vejce, což mohlo také pomoci.
Zastánci kokosového oleje se snaží argumentovat i tím, že kokosový olej má MCT, triglyceridy se středním řetězcem, tedy nasycené tuky s kratšími řetězci, které nejsou tak špatné jako nasycené tuky s delším řetězcem v mase a mléčných výrobcích. Výzkum MCT však nelze aplikovat na kokosový olej. Proč? MCT olej se skládá z MCT, tedy tuků se středním řetězcem, kyseliny kaprylové a kyseliny kaprinové, v poměru přibližně 50 : 50. V kokosovém oleji však tyto mastné kyseliny tvoří jen nějakých 10 %. Většina kokosového oleje je tvořena cholesterol zvyšujícími nasycenými tuky s dlouhými řetězci – kyselinou laurovou a myristovou. Proto je nepřesné považovat kokosový olej za tuk složený převážně z MCT. Nemůžeme tedy přenášet informace plynoucí ze studií MCT na kokosový olej.
Je to vlastně docela běžný omyl – že nasycený tuk v kokosovém oleji je převážně MTC. Ve skutečnosti je kokosový olej složen hlavně z kyseliny laurové a kyseliny myristové, které vykazují silný vliv na zvyšování špatného LDL cholesterolu. Konzumaci kokosového oleje tedy nelze doporučit lidem, kteří by měli a/nebo chtěli snížit své riziko zabijáka číslo jedna. Jak u žen, tak u mužů jsou to srdeční choroby.
Je to podobné, jako když firmy stojící za produkcí hovězího rády argumentují obsahem kyseliny stearové. Ta je typem nasyceného tuku, jenž nezvyšuje hladinu cholesterolu. To je sice pravda, ale hovězí maso také obsahuje kyselinu palmitovou a myristovou. Ty také, stejně jako kyselina laurová, hladinu cholesterolu zvyšují. Pokud porovnáte účinky různých nasycených tuků, pak ano, kyselina stearová má skutečně na LDL neutrální vliv, ale palmitová, myristová a laurová LDL jej vystřelují nahoru. Upřímně řečeno, to se děje i u toho MTC oleje – LDL se zvýšil o 15 % oproti kontrolní skupině. Takže tato obecná víra šířená výrobci a prodejci kokosového oleje, že se jedná o olej zdravý, není podporována vědeckými poznatky.
V zásadě by se tak ke kokosovému tuku nemělo přistupovat jinak, než se přistupuje k nasyceným tukům živočišného původu. Nejnovější posudek publikovaný v březnu 2017 v časopise American College of Cardiology to shrnul v doporučení pro pacienty ještě jednodušeji: „Vylučte ze stravy.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Freeman AM, Morris PB, Barnard N, Esselstyn CB, Ros E, Agatston A, Devries S, O'Keefe J, Miller M, Ornish D, Williams K, Kris-Etherton P. Trending Cardiovascular Nutrition Controversies. J Am Coll Cardiol. 2017 Mar 7;69(9):1172-1187.
- Mensink RP, Zock PL, Kester AD, Katan MB. Effects of dietary fatty acids and carbohydrates on the ratio of serum total to HDL cholesterol and on serum lipids and apolipoproteins: a meta-analysis of 60 controlled trials. Am J Clin Nutr. 2003 May;77(5):1146-55.
- Zock PL, Blom WA, Nettleton JA, Hornstra G. Progressing Insights into the Role of Dietary Fats in the Prevention of Cardiovascular Disease. Curr Cardiol Rep. 2016 Nov;18(11):111.
- Eyres L, Eyres MF, Chisholm A, Brown RC. Coconut oil consumption and cardiovascular risk factors in humans. Nutr Rev. 2016 Apr;74(4):267-80.
- Ng CK, Chan AP, Cheng A. Impairment of endothelial function--a possible mechanism for atherosclerosis of a high-fat meal intake. Ann Acad Med Singapore. 2001 Sep;30(5):499-502.
- Cater NB, Heller HJ, Denke MA. Comparison of the effects of medium-chain triacylglycerols, palm oil, and high oleic acid sunflower oil on plasma triacylglycerol fatty acids and lipid and lipoprotein concentrations in humans. Am J Clin Nutr. 1997 Jan;65(1):41-5.
- Lindeberg S, Lundh B. Apparent absence of stroke and ischaemic heart disease in a traditional Melanesian island: a clinical study in Kitava. J Intern Med. 1993 Mar;233(3):269-75.
- Prior IA, Davidson F, Salmond CE, Czochanska Z. Cholesterol, coconuts, and diet on Polynesian atolls: a natural experiment: the Pukapuka and Tokelau island studies. Am J Clin Nutr. 1981 Aug;34(8):1552-61.
- Trinidad TP, Loyola AS, Mallillin AC, Valdez DH, Askali FC, Castillo JC, Resaba RL, Masa DB. The cholesterol-lowering effect of coconut flakes in humans with moderately raised serum cholesterol. J Med Food. 2004 Summer;7(2):136-40.
- Padmakumaran Nair KG, Rajamohan T, Kurup PA. Coconut kernel protein modifies the effect of coconut oil on serum lipids. Plant Foods Hum Nutr. 1999;53(2):133-44.
- Ekanayaka RA, Ekanayaka NK, Perera B, De Silva PG. Impact of a traditional dietary supplement with coconut milk and soya milk on the lipid profile in normal free living subjects. J Nutr Metab. 2013;2013:481068.
- Tuminah S, Sihombing M. Frequent coconut milk intake increases the risk of vascular disease in adults. Universa Medicina Vol 34, No 2 (2015) 15 December 2015.
- Ganji V, Kies CV. Psyllium husk fiber supplementation to the diets rich in soybean or coconut oil: hypocholesterolemic effect in healthy humans. Int J Food Sci Nutr. 1996;47(2):103-10.
Icons created by Marianna Nardella and Creative Stall from The Noun Project. Motion graphics by Avocado Video.