Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak léčit jet lag pomocí jídla bohatého na melatonin
Možná existuje způsob, jak získat přínosy melatoninu bez rizik spojených s užíváním melatoninových doplňků stravy.
Naneštěstí člověk nemá žádnou záruku odpovídající dávky ani čistoty volně prodejného doplňku s melatoninem. Bylo totiž zjištěno, že obsahují nečistoty, což vyvolává vážné otázky týkající se bezpečnosti.
Z těchto důvodů nelze doplňky s melatoninem doporučit. Je velká škoda, že nemůžeme získat příznivé účinky melatoninu bez rizika. Jedině snad kdyby se melatonin nějak přirozeně vyskytoval v určitých potravinách, které bychom mohli cíleně jíst. Melatonin byl poprvé objeven v roce 1995 v rostlinách a od té doby byl nacházen napříč celou rostlinnou říši. Je ho však v rostlinách dostatek na to, aby ovlivnil naše hladiny melatoninu? Ano. Náhodně rozdělíte lidi do dvou skupin, jedna jí více zeleniny, druhá méně. Pak uvidíte účinek.
Je však těžké přimět lidi jíst zeleninu. Co takhle pivo? Melatonin přítomný v pivu přispívá ke zvýšeným hladinám melatoninu v lidském krevním řečišti. Ačkoli konzumace alkoholu může být ve skutečnosti špatná pro vlastní endogenní vyměšování melatoninu. Pivo tedy nejspíš nebude nejlepší volbou.
Když sníte dva banány nebo vypijete šťávu přibližně z jednoho kilogramu pomerančů či ananasu, můžete dosáhnout významného nárůstu koncentrací melatoninu v krvi. A to jsou hladiny v těchto druzích ovoce ve srovnání s některými jinými potravinami poměrně skromné. Zde je rozpis. Z každé kategorie potravin je vybrána jediná – ta s nejvyšší zaznamenanou hladinou melatoninu. Dozvíte se také, kolik byste dané potraviny museli snít najednou k dosažení fyziologické dávky v krevním řečišti.
Naše tělo si melatonin vyrábí samo, takže by pro nás nemělo být překvapením, že jsou toho schopny i ostatní živočišné druhy. Z testovaného masa měl nejvíce melatoninu losos. Přesto však obsahoval pouze miliardtiny gramů na 1 porci, takže byste na posezení museli sníst 90 kg, abyste dosáhli žádaného účinku.
Dobře, zapomeňme tedy na maso. Co takhle celozrnné obiloviny? Nejvyšší zaznamenaný obsah melatoninu měla jedna odrůda kukuřice. Byla na něj tak bohatá, že byste museli sníst „jen“ 16 klasů. Dobře, obiloviny škrtáme. A co další zelenina? Obyčejné bílé žampiony jsou na tom nejlépe. Postačila by vám porce 900 g. Žampiony tedy mají stokrát více melatoninu než maso. Jenže jsou tak lehké, že konzumace 900 gramů by znamenala sníst asi deset šálků hub. To je na jedno jídlo hodně. Naštěstí situaci zachraňují brusinky, tedy ovoce nejbohatší na melatonin. Pouhých 50 gramů brusinek se silou vyrovná doplňku s melatoninem. Navíc mají brusinky jen příznivé vedlejší účinky, pokud tedy nepočítáme jejich silnou kyselost.
Množství odpovídá asi třetině šálku brusinek. Jsou docela odolné, takže byste si je mohli vzít na cestu, aniž byste je rozmačkali. Jenže co pak s nimi, až dorazíte? Lehce se rozmixují do smoothie, ale co máte dělat, když jste v hotelu? Mohli byste si místo čerstvých dát sušené brusinky?
Studie zkoumající různé výrobky z višní naznačuje, že proces sušení ničí melatonin. V sušených třešních tedy melatonin nenajdete a v sušených brusinkách asi taky ne. Brusinková šťáva také nepomůže. Obsah melatoninu ve višňové šťávě z koncentrátu byl téměř nezaznamenatelný. Pití brusinkové šťávy by tedy pravděpodobně také nestačilo. To nás přivádí k poslední kategorii, ořechům.
Pistácie jsou nejenom na melatonin nejbohatšími ořechy, ale jsou jeho nejbohatším zdrojem ze všech potravin. Žádná jiná potravina, která by měla více melatoninu, nebyla dosud zaznamenána. Abyste získali fyziologickou dávku melatoninu, stačí sníst jen dvě. Dvě co? Jen dvě pistácie. Podívejte se, tady jsou ty údaje. Pistácie mají více než 200 mikrogramů melatoninu na 1 gram, 0,2 miligramů na 1 gram. Na běžnou denní dávku melatoninu, které váš mozek vyrobí, se dostanete užitím pouhých 0,3 mikrogramů. Takže stačí dvě pistácie. Když si dáte celou hrst pistácií, je to jako si vzít jeden z těch melatoninových přípravků obsahujících vysokou dávku. Nejlepší potravinou pro léčbu jet lagu se tedy zdají být pistácie, samozřejmě s dobře načasovanou konzumací.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Lathrop NJ, Lentz M. Melatonin, light therapy, and jet lag. Air Med J. 2001;20(5):30-4.
- Williamson BL, Tomlinson AJ, Naylor S, Gleich GJ. Contaminants in commercial preparations of melatonin. Mayo Clin Proc. 1997;72(11):1094-5.
- Simmons E, Mcgrane O, Wedmore I. Jet lag modification. Curr Sports Med Rep. 2015;14(2):123-128.
- Oba S, Nakamura K, Sahashi Y, Hattori A, Nagata C. Consumption of vegetables alters morning urinary 6-sulfatoxymelatonin concentration. J Pineal Res. 2008;45(1):17-23.
- Grigg-damberger MM, Ianakieva D. Poor Quality Control of Over-the-Counter Melatonin: What They Say Is Often Not What You Get. J Clin Sleep Med. 2017;13(2):163-165.
- Feng X, Wang M, Zhao Y, Han P, Dai Y. Melatonin from different fruit sources, functional roles, and analytical methods. Trends in Food Science & Technology. 2014;37(1):21-31.
- Tan DX, Zanghi BM, Manchester LC, Reiter RJ. Melatonin identified in meats and other food stuffs: potentially nutritional impact. J Pineal Res. 2014;57(2):213-8.
- Kirakosyan A, EM Seymour, Urcuyo Llanes DE, Kaufman PB, Bolling SF. Chemical profile and antioxidant capacities of tart cherry products. Food Chem. 2009;115(1):20-25.
- Maldonado MD, Moreno H, Calvo JR. Melatonin present in beer contributes to increase the levels of melatonin and antioxidant capacity of the human serum. Clin Nutr. 2009;28(2):188-91.
- Oladi E, Mohamadi M, Shamspur T, Mostafavi A. Spectrofluorimetric determination of melatonin in kernels of four different Pistacia varieties after ultrasound-assisted solid-liquid extraction. Spectrochim Acta A Mol Biomol Spectrosc. 2014;132:326-9.
- Sae-teaw M, Johns J, Johns NP, Subongkot S. Serum melatonin levels and antioxidant capacities after consumption of pineapple, orange, or banana by healthy male volunteers. J Pineal Res. 2013;55(1):58-64.
- Reilly T, Waterhouse J, Edwards B. Some chronobiological and physiological problems associated with long-distance journeys. Travel Med Infect Dis. 2009;7(2):88-101.
Image credit: Alexas_Fotos via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.