Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak nezemřít na rakovinu
Když dr. Ornish přemohl našeho hlavního zabijáka, přesunul se k zabijákovi č. 2. Co se stane, když na rakovinu působíte rostlinnou stravou? Ornish a kolegové se domnívali, že by progrese rakoviny prostaty mohla být ukončena rostlinnou stravou a dalšími zdravými návyky. A není divu.
Pokud aplikujete krev těch, kteří jedí standardní americkou stravu, na nádorové buňky na Petriho misce, růst rakoviny je snížen o 9 %. Když lidí konzumují rostlinnou stravu celý rok, jejich krev udělá toto. Krev těchto lidí konzumujících rostlinnou stravu vykazovala osminásobně vyšší schopnost zastavit růst rakovinných buněk.
To platí pro rakovinu prostaty, nejčastější formu rakoviny u mužů. U žen je to rakovina prsu, hlavní zabiják mladých žen. Vědci chtěli opakovat studii u žen a použili buňky rakoviny prsu. Nechtěli však na výsledky čekat celý rok. Ženy umírají teď. Proto hodnotili, jak rostlinná strava po pouhých dvou týdnech působí proti třem různým typům rakoviny prsu.
Růst rakoviny se začal zpomalovat ve 100 % případů, došlo k ústupu po konzumaci rostlinné stravy během 14 dnů. Zde je obrázek „před“.
Jedna vrstva buněk rakoviny prsu je umístěna na Petriho misce. Po aplikaci krve žen, které jedly standardní americkou stravu, dokonce i krve žen, které jedly velmi špatnou stravu, zůstala určitá schopnost ničit nádorové buňky.
Ale po pouhých dvou týdnech zdravé stravy krev stejných žen, (původní odběr sloužil jako kontrolní skupina), byla aplikována na novou vrstvu buněk, a toto je vše, co zbylo. Zůstalo jen několik jednotlivých buněk rakoviny. Jejich těla se vyčistila! Stačily jen dva týdny zdravé stravy. Krevní oběh byl najednou vůči rakovině mnohem více nepřátelský.
Zpomalení růstu nádorových buněk je opravdu hezké, ale zbavit se rakoviny je ještě lepší. Říká se tomu apoptóza, programovaná buněčná smrt. Po konzumaci zdravé stravy těla účastníků dokázala přeprogramovat rakovinné buňky, což je donutilo k „předčasnému odchodu do důchodu“.
Specifický test dokáže měřit fragmentaci DNA, buněčnou smrt. Umírající rakovinné buňky se jeví jako malé bílé skvrny. Zde vidíme stav „před“, jak krev žen běžně reaguje na buňky rakoviny prsu. Několik jich dokáže zlikvidovat. V levé horní části můžete vidět jednu umírající rakovinnou buňku.
Ale po 14 dnech zdravého životního stylu dokáže krev toto. Jako by se z vás stal úplně jiný člověk!
Stejná krev, která je přítomna v těle, získala moc výrazně zpomalit a zastavit růst buněk rakoviny prsu, a to po pouhých dvou týdnech rostlinné stravy.
Jakou krev chceme ve svém těle? Jaký imunitní systém? Chceme pro boj s nádorovými buňkami línou krev, nebo chceme, aby krev proudila do každého místa v našem těle a měla schopnost zpomalit i zastavit progresi rakoviny?
Toto dramatické posílení ochrany proti rakovině bylo patrné po 14 dnech konzumace rostlinné stravy a cvičení. Tyto žen měly chodit 30-60 minut denně. Jestliže však ženy dodržovaly dvě věci, jakou roli hrála dieta? A tak se to výzkumníci rozhodli otestovat.
Zde vidíte hodnocení eliminace nádorových buněk. Předtím jsme viděli účinek krve těch lidí, kteří jedli rostlinnou stravu (průměrně 14 let), navíc i mírně cvičili, chodili každý den. Rostlinná strava a chůze - to je způsob likvidace nádorových buněk.
Porovnejte to se schopností zastavit progresi rakoviny u průměrného sedavého Američana. Ta je prakticky nulová.
Další skupina, která místo 14 let konzumace rostlinné stravy po stejnou dobu jedla standardní americkou stravu, ale každodenně se věnovala namáhavému hodinovému cvičení s vlastní vahou.
Vědci chtěli vědět, zda dostatečně náročné cvičení může konkurovat konzumaci rostlinné stravy.
A odpovědí je, že cvičení pomohlo, to bezpochyby. Ale ani 5000 hodin v tělocvičně nebylo pro rostlinnou stravu konkurencí.
Stejný test jako předtím, ale i když se jen válíte na gauči a jíte jen smažené hranolky, přesto vaše tělo není zcela bezbranné. Váš krevní oběh zničí alespoň nějaké rakovinné buňky. Ale cvičení trvající 5000 hodin likviduje nádorové buňky, co to jde. Nic jiného však nezlikviduje tolik buněk rakoviny jako rostlinná strava.
Je to zřejmě proto, že živočišné bílkoviny, maso, vejce a mléko zvyšují hladinu IGF-1 v našem těle. IGF-1 je růstový hormon, který podporuje růst nádorů; podílí se na progresi maligních tumorů.
Zde je experiment, který dokázal, že IGF-1 škodí. Rada je stejná jako minule: přejděte na rostlinnou stravu. Dochází k inhibici růstu nádorových buněk a k buněčné smrti. Ale pak tady máme jednu překvapující záležitost. Co kdybyste k nádorovým buňkám přidali množství IGF-1 vypuzené z těla poté, co jste začali jíst zdravěji? Mizí efekt „stravy a cvičení“. Je to, jako byste nikdy vůbec nezačali jíst zdravě.
To je důvod, proč jedna z největších prospektivních studií o stravě a rakovině zjistila, že výskyt všech druhů rakoviny byl nižší mezi těmi, kteří jedí více rostlinné stravy; důvodem může být snížení konzumace živočišných bílkovin, méně masa, vaječných bílků a bílkovin mléka. Nižší tvorba IGF-1 znamená menší růst rakoviny
Jaký je pokles? Muži a ženy středního věku s vysokým příjmem bílkovin měli nárůst celkové úmrtnosti o 75 % a čtyřnásobné zvýšení rizika úmrtí na rakovinu. Nejedná se o všechny bílkoviny, ale konkrétně o živočišné bílkoviny, což dává smysl vzhledem k nárůstu hladin IGF-1.
Odborná instituce zveřejnila tiskovou zprávu s nezapomenutelnou úvodní větou: „Kuřecí křídlo, které zrovna jíš, může být stejně smrtící jako cigareta.“ Konzumace stravy bohaté na živočišné bílkoviny ve středním věku zvyšuje pravděpodobnost úmrtí na rakovinu čtyřikrát, rizikový faktor úmrtnosti je srovnatelný s cigaretami.
Jaká byla reakce na odhalení, že strava bohatá na maso, vejce a mléčné výrobky může škodit zdraví stejně jako kouření? Jeden vědec v oblasti výživy vyjádřil, že by mohlo být nebezpečné porovnávat účinky kouření s účinky masa a mléčných výrobků. Proč? Protože si kuřák může myslet: „Proč přestávat s kouřením, když můj sendvič se šunkou a sýrem škodí úplně stejně?“ (Tak raději nikomu neříkejte o celé té věci týkající se bílkovin).
To mi připomíná slavnou reklamu na cigarety Phillip Morris, která se snažila zlehčovat rizika otázkou: „Myslíte, že pasivní kouření škodí (zvyšuje riziko rakoviny plic o 19%)? Ale jedna nebo dvě sklenice mléka každý den jsou až třikrát horší (o 62 % vyšší riziko rakoviny plic). Riziko můžete i zdvojnásobit častým vařením na oleji, či ztrojnásobit, pokud nebudete konzumovat vegetariánskou stravu. Konzumací vysokého množství masa a mléčných výrobků zvýšíte riziko šestkrát.“ „Podívejme se na to tedy z jiného úhlu pohledu! Riziko rakoviny plic z pasivního kouření může být mnohem nižší oproti jiným každodenním činnostem.“ Tak dýchejte zhluboka.
To je jako říkat: „Nebojte se pobodání, protože být postřelen je mnohem horší.“
A co tak ani jedno? Dvě rizika se vzájemně nesmažou.
Nicméně víme, že Phillip Morris přestal házet špínu na mlékárny, jakmile koupil potraviny Krafts. To jen tak na okraj…
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, et al. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005;174(3):1065-9.
- Barnard RJ, Gonzalez JH, Liva ME, Ngo TH. Effects of a low-fat, high-fiber diet and exercise program on breast cancer risk factors in vivo and tumor cell growth and apoptosis in vitro. Nutr Cancer. 2006;55(1):28-34.
- Barnard RJ, Ngo TH, Leung PS, Aronson WJ, Golding LA. A low-fat diet and/or strenuous exercise alters the IGF axis in vivo and reduces prostate tumor cell growth in vitro. Prostate. 2003;56(3):201-6.
- Guevara-Aguirre J, Balasubramanian P, Guevara-Aguirre M, Wei M, Madia F, Cheng CW, Hwang D, Martin-Montalvo A, Saavedra J, Ingles S, de Cabo R, Cohen P, Longo VD. Growth hormone receptor deficiency is associated with a major reduction in pro-aging signaling, cancer, and diabetes in humans. Sci Transl Med. 2011 Feb 16;3(70):70ra13.
- Key TJ, Appleby PN, Spencer EA, Travis RC, Roddam AW, Allen NE. Cancer incidence in vegetarians: results from the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford). Am J Clin Nutr. 2009 May;89(5):1620S-1626S.
- Levine ME, Suarez JA, Brandhorst S, Balasubramanian P, Cheng CW, Madia F, Fontana L, Mirisola MG, Guevara-Aguirre J, Wan J, Passarino G, Kennedy BK, Wei M, Cohen P, Crimmins EM, Longo VD. Low protein intake is associated with a major reduction in IGF-1, cancer, and overall mortality in the 65 and younger but not older population. Cell Metab. 2014 Mar 4;19(3):407-17.
- University of Southern California. (n.d.). Retrieved August 22, 2016, from http://pressroom.usc.edu/meat-and-cheese-may-be-as-bad-for-you-as-smoking/
- Sample, I. (2014). Diets high in meat, eggs and dairy could be as harmful to health as smoking. Retrieved August 22, 2016, from https://www.theguardian.com/science/2014/mar/04/animal-protein-diets-smoking-meat-eggs-dairy
- Second-Hand Tobacco Smoke in Perspective [Advertisement]. (n.d.).
Videography courtesy of Grant Peacock, Image credit: Andrea Ivins