Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak posílit spojení těla a mysli
Pomalé dýchání s tou správnou frekvencí může vést k aktivaci bloudivého nervu, což může mít celou řadu příznivých účinků.
Existují nejrůznější způsoby, které slibují vyléčení škytavky. Najdete mezi nimi vše, od žvýkání citrónu přes vdechování pepře až po metodu oblíbenou u našeho psa: sníst lžičku arašídového másla. Tady je technika, kterou jsem se rozhodl zkusit, jakmile zase dostanu škytavku. Ultra-maximální nadechnutí. Velmi zhluboka se nadechnete a zadržíte dech po dobu 10 sekund. Poté se nadechnete ještě více a zadržíte dech dalších 5 sekund, potom ještě jedno poslední, malé nadechnutí a zadržení dechu na 5 sekund. A teď už by mělo být dosaženo okamžitého a trvajícího ukončení škytavky.
Když jsem byl dítě, naučil jsem se, jak ovládat vlastní škytavku pomocí pomalého dýchání. Byl jsem velmi nadšený, když jsem zjistil, že o této metodě existuje případová zpráva.
Je to opravdu hezky zařízeno. V našem těle máme nerv, kterému se říká bloudivý nerv. Vede z našeho mozku do hrudníku, žaludku, a spojuje náš mozek oběma směry se srdcem, zažívacím ústrojím a dokonce i s našim imunitním systémem. Bloudivý nerv je taková naše spojka, která umožňuje mozku ztlumit v těle zánět. Když slyšíte o spojení mysli a těla, bloudivý nerv je právě tím pojítkem. Takže se zvyšoval zájem o léčbu celé řady poruch s pomocí implantovaných zařízení – podobajících se kardiostimulátoru – ke stimulaci nervových cest bloudivého nervu. Jisté východní nauky, jako je jóga, čchi-kung a zen přišly na způsob, jakým toho dosáhnout i bez elektrod implantovaných do těla. Dovolte mi vysvětlit jak.
Zdravé srdce není metronom. Vaše tepová frekvence se zvyšuje a zase klesá podle toho, jak dýcháte. Když se nadechujete, vaše srdeční frekvence má tendenci stoupat. Když vydechujete, vaše srdeční frekvence má tendenci naopak klesat.
Můžete video pozastavit a sami to na sobě hned vyzkoušet. Ucítíte, jak se váš pulz mění s tím, jak se nadechujete a vydechujete. Já počkám. No není to zajímavé?
Tato variabilita srdečního rytmu odpovídá tonu bloudivého nervu. Tedy činnosti vašeho bloudivého nervu. Takže, až se budete příště nudit, můžete se zabavit pokusem o co největší zrychlení srdečního rytmu a poté co největší snížení v každém vašem nádechu a výdechu.
Lze toho dosáhnout proto, že souběžně probíhá celý další oscilační cyklus, který zrychluje a poté zpomaluje váš srdeční rytmus na základě okamžitých změn krevního tlaku. A jak by řekl každý zapálený fyzik, všechny oscilační systémy se zpětnou vazbou a konstantním zpožděním mají tendenci k rezonanci. To znamená, že můžete amplitudu zvětšit – pokud cykly synchronizujete. Je to jako odstrkovat své dítě na houpačce, pokud je váš zásah správně načasovaný, můžete dítě rozhoupávat stále víc a víc.
Když stejně tak dýcháte tou správnou frekvencí, můžete vynutit synchronizaci cyklů a zvýšit variabilitu srdeční frekvence. A proč to vlastně děláme? Protože nám to umožňuje ovlivnit funkci naší autonomní nervové soustavy přes bloudivé aferentní nervy k jádru mozkového kmenu – locus coeruleus. Tam dojde k aktivací oblastí hypothalamu řídících bdělost. Přinejmenším tedy podle neurofyziologického modelu. Vážně? No neříkejte.
Ještě jednou, proč to máme dělat? Není to jen o léčení škytavky. Procvičování pomalého dýchání po dobu několika minut denně může mít trvalé příznivé účinky na řadu zdravotních a psychických poruch, včetně astmatu, syndromu dráždivého tračníku, fibromyalgie a deprese. V USA jsme se rozhodli toho využít pro zlepšení pálkování při baseballu.
Většina studií provedených k dnešnímu dni postrádala kontrolní skupiny a využívala přístroje pro terapeutickou zpětnou vazbu (biofeedback) k určení rezonující frekvence dané osoby. Avšak většině lidí bude vyhovovat asi 5 a půl dechů za minutu. To znamená plný nádech a výdech každých cca 11 sekund.
Když byli hudebníci randomizováni do pomalu dýchacích skupin, ať už s biofeedbackem nebo bez něj, pomalé dýchání jim pomohlo. Stejně fungovalo na vysoký krevní tlak. Tuto techniku můžete použít k výraznému snížení svého krevního tlaku již během několika minut. Vědci doufají, že když lidé budou toto dechové cvičení provádět několik minut každý den, mohlo by to mít účinek přetrvávající i po zbytek dne – tedy při normálním dýchání.
Jak přesně dech cvičit? Dýchejte pomalu, 5 až šest dechů za minutu. Čas rozdělte rovnoměrně mezi nádechy a výdechy. Takže zhruba 5 sekund nádech a 5 sekund výdech. Po celou dobu dýchejte povrchově a přirozeně, nechtějte začít hyperventilovat. Dýchání má být přirozené, mělké, ale přitom velmi pomalé. Vyzkoušejte si to, až vás příště zastihne škytavka. U mě to funguje pokaždé.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Morris LG, Marti JL, Ziff DJ. Termination of idiopathic persistent singultus (hiccup) with supra-supramaximal inspiration. J Emerg Med. 2004 Nov;27(4):416-7.
- Woelk CJ. Managing hiccups. Can Fam Physician. 2011 Jun;57(6):672-5, e198-201.
- Hurst DF, Purdom CL, Hogan MJ. Use of paced respiration to alleviate intractable hiccups (Singultus): a case report. Appl Psychophysiol Biofeedback. 2013 Jun;38(2):157-60.
- Vaschillo EG, Vaschillo B, Lehrer PM. Characteristics of resonance in heart rate variability stimulated by biofeedback. Appl Psychophysiol Biofeedback. 2006 Jun;31(2):129-42.
- Lin IM, Tai LY, Fan SY. Breathing at a rate of 5.5 breaths per minute with equal inhalation-to-exhalation ratio increases heart rate variability. Int J Psychophysiol. 2014 Mar;91(3):206-11.
- Lehrer PM, Vaschillo E, Vaschillo B. Resonant frequency biofeedback training to increase cardiac variability: rationale and manual for training. Appl Psychophysiol Biofeedback. 2000 Sep;25(3):177-91.
- Vaschillo E, Lehrer P, Rishe N, Konstantinov M. Heart rate variability biofeedback as a method for assessing baroreflex function: a preliminary study of resonance in the cardiovascular system. Appl Psychophysiol Biofeedback. 2002 Mar;27(1):1-27.
- Lehrer PM, Gevirtz R. Heart rate variability biofeedback: how and why does it work? Front Psychol. 2014 Jul 21;5:756.
- Shaffer F, McCraty R, Zerr CL. A healthy heart is not a metronome: an integrative review of the heart's anatomy and heart rate variability. Front Psychol. 2014; 5: 1040.
- Wells R, Outhred T, Heathers JA, Quintana DS, Kemp AH. Matter over mind: a randomised-controlled trial of single-session biofeedback training on performance anxiety and heart rate variability in musicians. PLoS One. 2012;7(10):e46597.
- Strack, BW. Effect of heart rate variability (HRV) biofeedback on batting performance in baseball. Abstract Thesis (Ph. D.)--Alliant International University, California School of Professional Psychology, San Diego, 2003.
- Joseph CN, Porta C, Casucci G, Casiraghi N, Maffeis M, Rossi M, Bernardi L. Slow breathing improves arterial baroreflex sensitivity and decreases blood pressure in essential hypertension. Hypertension. 2005 Oct;46(4):714-8.
- Tracey KJ. The inflammatory reflex. Nature. 2002 Dec 19-26;420(6917):853-9.
- Yuan H, Silberstein SD. Vagus Nerve and Vagus Nerve Stimulation, a Comprehensive Review: Part I. Headache. 2016 Jan;56(1):71-8.
- Gervirtz R. The Promise of Heart Rate Variability Biofeedback: Evidence-Based Applications. Biofeedback ÓAssociation for Applied Psychophysiology & BiofeedbackVolume 41, Issue 3, pp. 110–120.
Image credits: Dimitris Vetsikas via pixabay and Luiz Carlos via Wikipedia. Images have been modified.