Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak předcházet ledvinovým kamenům pomocí stravy
Intervenční studie podporují poznatky z populačních studií – konzumace živočišných bílkovin zřejmě významně zvyšuje riziko ledvinových kamenů.
Takto vypadá povrch ledvinového kamene pod mikroskopem. A teď si představte, jak se vám něco takového prodírá močovodem. Ledvinové kameny ve Spojených státech postihují přibližně 1 z 11 lidí. Před 20 lety však šlo o každého 20. člověka. Výrazné zvýšení výskytu této nemoci začalo po druhé světové válce. První vodítko v tom, proč tomu tak je, bylo zveřejněno v 70. letech minulého století. Byl zjištěn výrazný vztah mezi výskytem ledvinových kamenů a konzumací živočišných bílkovin.
Šlo však o populační studii, takže nemůžeme prokázat, co je příčina a co je důsledek. Výzkumníci v Británii proto provedli intervenční studii. Zúčastněným osobám přidali do stravy porci živočišné bílkoviny navíc – například 1 konzervu tuňáka – a měřili rizikové faktory vzniku kamenů v moči. Mezi rizikové faktory patří obsah vápníku v moči a koncentrace oxalátu a kyseliny močové v moči před a po konzumaci porce tuňáka navíc. Celkové riziko vzniku ledvinových kamenů vzrostlo o 250 % během dnů, kdy jedli porci rybího masa navíc.
A co tzv. strava s vysokým podílem živočišných bílkovin? Přidané množství tuňáka stačilo pouze k tomu, aby denní příjem živočišných bílkovin odpovídal příjmu průměrného Američana. Takže již množství masa, které sní průměrný Američan, jak se zdá, výrazně zvyšuje riziko ledvinových kamenů. Co tedy zkusit maso vyřadit?
Dokonce už na konci 70. let jsme věděli, že jediný stravovací faktor, který je neustále spojován s ledvinovými kameny, je živočišná bílkovina. A nejde jen o vznik prvního ledvinového kamene. Čím vyšší je příjem živočišných bílkovin, tím pravděpodobnější je, že se u člověka vytvoří hned několik kamenů namísto jediného výskytu.
Zdá se, že nejde o bílkoviny obecně. Problémová je vysoká konzumace živočišných bílkovin. Naopak strava s nízkým obsahem živočišných bílkovin může snížit celkovou pravděpodobnost výskytu ledvinových kamenů na minimum. To by mohlo vysvětlit celkově nízký výskyt ledvinových kamenů u vegetariánských skupin obyvatelstva. Mohlo by být užitečné podporovat stravu blížící se vegetariánství jako prostředek ke snížení rizika ledvinových kamenů.
Pečlivá studie ledvinových kamenů u vegetariánů však byla provedena až v roce 2014. Využitím údajů o hospitalizacích zjistili, že vegetariáni byli skutečně méně často hospitalizováni kvůli ledvinovým kamenům ve srovnání s těmi, kteří jedli maso. Mezi lidmi konzumujícími maso je jeho vyšší konzumace spojena s vyšším rizikem vzniku ledvinových kamenů. Naopak vysoký příjem čerstvého ovoce, vlákniny a hořčíku může riziko snížit.
Tyto informace můžeme využít k informování veřejnosti o prevenci tvorby ledvinových kamenů. Jakou radu bychom měli lidem dát, pokud jde o škodlivost jednotlivých typů živočišných bílkovin? Navzdory přesvědčivým důkazům o zvýšení rizika vzniku ledvinových kamenů kvůli nadměrné konzumaci živočišných bílkovin nebyl vliv jednotlivých zdrojů živočišných bílkovin příliš prozkoumán.
To se změnilo zveřejněním této studie v roce 2014. Lidem ohroženým tvorbou ledvinových kamenů se často doporučuje omezit příjem červeného masa. Co však kuřecí maso a ryby? To jsme nevěděli… Tedy až dosud. Losos a treska byly porovnávány s kuřecím masem, masem z hamburgeru a steakem. Zjistili, že z hlediska účinků na gram daného masa mohou být ryby ve skutečnosti horší kvůli větší tvorbě kyseliny močové. Mechanismus účinků jednotlivých druhů mas je však celkově složitější. V zásadě můžeme říci, že lidem, kterým hrozí ledvinové kameny, by se mělo doporučit omezení konzumace veškerých živočišných bílkovin – a ne jen trochu. Pouze ti, kteří významně sníží příjem živočišných bílkovin, mohou očekávat, že se skutečně dočkají příznivých účinků stravovacích doporučení.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C R Tracy, S Best, A Bagrodia, J R Poindexter, B Adams-Huet, K Sakhaee, N Maalouf, C Y. C. Pak and M S. Pearle. Animal Protein and the Risk of Kidney Stones: A Comparative Metabolic Study of Animal Protein Sources. J Urol. 2014 Jul;192(1):137-41.
- BW Turney, PN Appleby, JM Reynard, JG Noble, TJ Key, NE Allen. Diet and risk of kidney stones in the Oxford cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC). Eur J Epidemiol. 2014 May;29(5):363-9.
- CD Scales Jr, AC Smith, JM Hanley, CS Saigal; Urologic Diseases in America Project. Prevalence of kidney stones in the United States. Eur Urol. 2012 Jul;62(1):160-5.
- WG Robertson, PJ Heyburn, M Peacock, FA Hanes, R Swaminathan. The effect of high animal protein intake on the risk of calcium stone-formation in the urinary tract. Clin Sci (Lond). 1979 Sep;57(3):285-8.
- M Rotily, F Léonetti, C Iovanna, P Berthezene, P Dupuy, A Vazi, Y Berland. Effects of low animal protein or high-fiber diets on urine composition in calcium nephrolithiasis. Kidney Int. 2000 Mar;57(3):1115-23.
- WG Robertson, M Peacock, PJ Heyburn, FA Hanes, A Rutherford, H Clementson, R Swaminathan, PB Clark. Should recurrent calcium oxalate stone formers become vegetarians? Br J Urol. 1979 Dec;51(6):427-31.
- W.G. Robertson, M. Peacock, A. Hodgkinson. Dietary changes and the incidence of urinary calculi in the U.K. between 1958 and 1976. J Chronic Dis 32(6), 469-476.
Images thanks to Kempf EK via Wikimedia Commons.