Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak přirozeně léčit halitózu (zápach z úst) způsobenou povlakem jazyka
Jídlo s vysokým obsahem vlákniny je podrobeno testu na snížení zápachu z úst.
Slovo halitóza je odvozené z latinského a řeckého výrazu pro abnormální nebo nemocný dech. Nicméně spíše než o lékařský termín jde to marketingový termín, jelikož ho údajně vymyslela firma Listerine. Halitózou se běžně označuje zápach z úst, ačkoliv zubaři a lékaři častěji než zápach z úst říkají špatný dech.
Jak vysvětluje Journal of Breath Research, halitózu lze rozdělit do čtyř kategorií. Je tu pravá halitóza, přechodná a chronická, pak je tu pseudohalitóza, když si někdo myslí, že má špatný dech, ale je to jen v jeho hlavě. A pak halitofobie, kdy lidé začnou se skutečnou halitózu, ale pak ji léčí a zbaví se jí, ale stále si myslí, že tam je. To je však vzácné. Většina případů je tzv. IOH, intra-orální halitóza, špatný dech s původem v ústech, nikoliv v plicích nebo žaludku. Ne kdekoliv v ústech, ale konkrétně u většiny lidí je zdrojem povlak na jazyku.
Většina lidí má na jazyku šedo-bílý povlak, který je hlavní příčinou zápachu z úst. Existují i patologické projevy jako černý chlupatý jazyk, projevující se nelibým vzezřením jazyka. Černý povlak mohou způsobit některé léky. Normální povlak jazyka je však jen tenká, lehce vlhká vrstva na povrchu horní strany jazyka složená z odloučených buněk, bakterií, krevních metabolitů, sekretů z dásní i z oblasti nosohltanu, kdy nám hleny z nosu zezadu stékají až na jazyk.
Lidé s onemocněním dásní mají čtyřikrát více povlaku z hlediska mokré váhy seškráblé z jazyka. Důvodem je migrace bílých krvinek z periodontálních zanícených kapes na povrch jazyku. Nicméně také lidem s perfektní zubní hygienou mohou uvíznout částečky jídla mezi drobnými hrbolky a rýhy v jazyku a začne se tam tvořit silný bakteriální povlak. Když však budeme jíst ty správné potraviny, ústa se nám sama očistí. Samotný akt žvýkání a polykání jídla, které žvýkání vyžaduje, může jazyk očistit. Pak vám zůstane jen normální tenká vrstva povlaku. Rychlé občerstvení je však navrženo na rychlou konzumaci. Je měkké, můžete ho rychle zhltnout, a tak se vám povlak na jazyku může nahromadit. To pak přispěje k zápachu z úst. Potvrdit to s jistotou můžeme jedině studií.
„Vliv konzumace vláknité stravy vyžadující žvýkání na ústní halitózu“ je randomizovaná klinická zkřížená studie, ve které účastníky sledovali po dobu 2,5 hodin buď od konzumace pokrmu s vysokým obsahem vlákniny, nebo s nízkým obsahem vlákniny. Halitózu hodnotili organolepticky. Ačkoliv na trhu již je několik elektronických detektorů špatného dechu, organoleptické hodnocení je stále „zlatým standardem“. Je to vlastně ušlechtilý název pro to, když si zubař nebo lékař k vašemu dechu přičichne. Zde jsou možná hodnocení: žádná halitóza ani z bezprostřední vzdálenosti, špatný dech, ale jen do 10 cm, nebo do 30 cm, nebo do 100 cm.
Víme, že halitózu zmírňuje konzumace jídla díky samočistícímu účinku potravy při žvýkání Zdá se být samozřejmé, že jídlo vyžadující intenzivnější žvýkání bude mít lepší čistící účinek než jídlo vyžadující méně žvýkání. Jestli to tak je i ve skutečnosti, nebylo prozkoumáno - až do teď. Účastníci byli randomizováni k pokrmu s vysokým obsahem vlákniny a nutností hodně žvýkat - celozrnný rohlík s džemem a syrovým jablkem. Ostatní dostali nízkovlákninový pokrm - bílý rohlík s jemným džemem a vařené jablko. A výsledek? Výrazně nižší skóre špatného dechu ihned po jídle s vysokým obsahem vlákniny a pak i o dvě a půl hodiny později - v porovnání s pokrmem s nízkým obsahem vlákniny. Výzkumníci dospěli k závěru, že jídlo vyžadující pečlivé žvýkání a obsahující hodně vlákniny vedlo k větší redukci halitózy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Van der Sleen MI, Slot DE, Van Trijffel E, Winkel EG, Van der Weijden GA. Effectiveness of mechanical tongue cleaning on breath odour and tongue coating: a systematic review. Int J Dent Hyg. 2010;8(4):258-68.
- Seerangaiyan K, Jüch F, Winkel EG. Tongue coating: its characteristics and role in intra-oral halitosis and general health-a review. J Breath Res. 2018;12(3):034001.
- Renvert S, Noack MJ, Lequart C, Roldán S, Laine ML. The underestimated problem of intra-oral halitosis in dental practice: an expert consensus review. Clin Cosmet Investig Dent. 2020;12:251-62.
- Herman S, Lisowska G, Herman J, Wojtyna E, Misiołek M. Genuine halitosis in patients with dental and laryngological etiologies of mouth odor: severity and role of oral hygiene behaviors. Eur J Oral Sci. 2018;126(2):101-9.
- Korber A, Dissemond J. Black hairy tongue. N Engl J Med. 2006;354(1):67.
- Thompson DF, Kessler TL. Drug-induced black hairy tongue. Pharmacotherapy. 2010;30(6):585-93.
- Wälti A, Lussi A, Seemann R. The effect of a chewing-intensive, high-fiber diet on oral halitosis: A clinical controlled study. Swiss Dent J. 2016;126(9):782-88.
- Yaegaki K. Advances in breath odor research: re-evaluation and newly-arising sciences. J Breath Res. 2012;6(1):010201.